Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Budynek Szkoły Wiedzy

Zbliżając się do budynku dawnej School of Knowledge zauważasz świeżo odmalowane drzwi, na których widnieje logo szkoły, a wokół niego wiele znaków i symboli. Niektóre z nich rozpoznajesz jako wyrazy w obcych językach, inne pozostają dla Ciebie zagadką. Po całym ciele przechodzą Ci dreszcze, gdy zdajesz sobie sprawę z aury tajemnicy, która spowija to miejsce. Podchodzisz, by przyjrzeć się znakom i wtedy na ułamek sekundy oślepia Cię jasne światło skanera. Od razu pojawia się przed tobą hologram któregoś z mistrzów i zaczyna mówić spokojnym głosem:
"Nie ma ignorancji, jest wiedza"- owe stwierdzenie nie bez powodu jest częścią naszego Kodeksu. Zakon Jedi powstał właśnie z pragnienia wiedzy. Wiedzy o Mocy, o otaczającej nas rzeczywistości, o nas samych. Pierwsi Jedi pragnęli wzrastać w mądrości. Pragnienie to wciąż jest żywe w sercach Zakonników.
Temu właśnie oddajemy się w tutejszych murach i tego się tutaj nauczysz, młoda istoto. Poznasz wiedzę i mądrość zgromadzoną i zdobytą przez poprzednie pokolenia Rycerzy Jedi. Nauczysz się także odróżniać oba te pojęcia - co wcale nie bywa takie łatwe.
Wszystko, co tutaj zobaczysz - woluminy i holokrony w zakonnej bibliotece, kalendarium zawierające dzieje naszej organizacji od najdawniejszych czasów oraz to, co usłyszysz w trakcie prowadzonych tu dyskusji - wszystko to jest zaledwie małym ułamkiem prac prowadzonych przez członków Zakonu w tym budynku.
Brzmi imponująco, prawda? Galaktyka to jednak ogromne miejsce i wiele jeszcze tajemnic pozostało do odkrycia. Nasze archiwa nie są niestety kompletne, ale możesz nam pomóc je uzupełnić.
Pamiętaj o tym, że Jedi winien stale pogłębiać własną wiedzę, stale zdobywać mądrość. Szkoła Wiedzy otwiera przed Tobą swoje podwoje i daje Ci taką możliwość.
Tylko od Ciebie zależy, czy z niej skorzystasz...
Hologram znika, a drzwi do budynku otwierają się wolno. Czujesz nieodpartą chęć zajrzenia w każdy kąt, przeczytania każdego woluminu i poznania każdego holokronu. Cała wiedza zgromadzona tutaj przez lata stoi teraz przed Tobą otworem. Z drżącym sercem wchodzisz wolno do środka.


Wnętrze budynku

Parter

Czytelnia

Główne wejście do budynku School of Knowledge otwiera się na szeroki, parterowy korytarz. Widać tutaj wiele drzwi, prowadzących do różnych miejsc na tym poziomie - między innymi do sali konferencyjnej, biura Opiekuna Szkoły, czy gabinetu opiekuna staży. Znajduje się tu także ogólnodostępna Czytelnia.
Jest to pomieszczenie niezbyt duże, ale przytulnie urządzone. Dwa wygodne fotele i trzy stoliki. Na podłodze dywan, a w całym pokoju małe lampy, zapewniające dobre oświetlenie podczas lektury. Wzdłuż jednej ściany umieszczono regał pełen datakart z różnymi informacjami, jak też dwa małe terminale komputerowe do ich odczytu.
Można tu znaleźć (w różnej formie - papierowej i elektronicznej) artykuły o historii Jedi Order i ważnych galaktycznych wydarzeniach z jego udziałem. Opisy obecnie wykonywanych zadań oraz biografie wybranych członków organizacji. Wszystko to ma zachęcić Adeptów do pozostania w JO na dłużej; zaś goście spoza Yavina mogą dzięki temu lepiej poznać zakonną codzienność.


Sala konferencyjna

Spacerując po parterze budynku Szkoły, uwagę przykuwają duże brązowe drzwi na końcu korytarza. Gdy podchodzimy bliżej, zauważamy, że drzwi są dwuskrzydłowe i ozdobione różnymi wklęsłymi i wypukłymi wzorami. Nad drzwiami widnieje napis "Sala konferencyjna".
Już wiemy zatem gdzie jesteśmy i że to dość ważne miejsce w całej szkole. To właśnie za tymi drzwiami Zakonnicy spotykają się i obradują na różne tematy dotyczące wiedzy.
Po wejściu do środka, naszym oczom ukazuje się dość sporych rozmiarów pomieszczenie, z wielkimi ekranami wyświetlającymi przepiękny Yaviński krajobraz. W samym środku sali stoi duży i długi stół z krzesłami dla każdego. Na stole panuje lekki nieład, pełno jest pozostawionych zapisanych kartek i projektów.
Pod jedną ze ścian stoi holoprojektor, z którego często korzysta się do wyświetlania bardziej złożonych planów. Sala jest utrzymana w dość jasnych, stonowanych kolorach i oświetlona w taki sposób, by jak najbardziej przypominać to pochodzące z naturalnych źródeł. Na ścianie naprzeciwko wejścia wisi logo Zakonu oraz Szkoły Wiedzy.


Gabinet Opiekuna Staży

Uwaga: Obecnie pokój ten Caroline nadal wykorzystuje, choć już nie jako Opiekun Staży
Pierwsze co rzuca się w oczy, a raczej w nozdrza bądź inny organ powonienia to zapach. "Czyżbym pomylił gabinet opiekunki z lecznicą?" - pomyśli istota, która nie zna upodobań naukowych obecnej opiekunki. Pomieszczenie pachnie ogólnie pojętymi substancjami chemicznymi, zależnie od aktualnie prowadzonych przez jego właścicielkę badań. Gabinet jest nietypową mieszanką laboratorium, szpitala i biura.
Zaraz po zapachu uderza wszechobecne wrażenie sterylności. Białe, gołe ściany, wygłuszona podłoga i białe meble, na których ułożone są probówki z różnokolorowymi mieszankami. Część z preparatów wygląda dość niepokojąco, szczególnie te, których zawartość jest krwistoczerwona. Zawartość jest starannie opisana, prawdopodobnie w języku Chissów. Tym samym językiem opisane są zamknięte szafki, również w kolorze białym. Wszystko wydaje się być niezwykle uporządkowane, jakby istota prowadząca gabinet cierpiała na skrajny pedantyzm.
Jedynymi elementami odróżniającymi gabinet od szpitala jest pomarańczowy kubek w połowie wypełniony kafeiną, stos dokumentów, wykresów i szkiców na biurku, przewieszona przez krzesło czarna góra szaty Jedi oraz stojący w kącie robot podejrzanie przypominający istotę humanoidalną i wyglądający, jakby uważnie obserwował istoty przebywające w pomieszczeniu.


Pierwsze Piętro

Pomieszczenia Mapy Galaktyki

Mapa Galaktyki zajmuje całe pierwsze piętro budynku Szkoły Wiedzy. Pomieszczenie to składa się z czterech części pozwalających na jednoczesne korzystanie więcej niż jednej osobie. Każda część wyposażona jest w duży holoprojektor pozwalający na wyświetlenie dowolnego obszaru galaktyki.


Drugie Piętro - Pokoje członków JO

Pokój Kirronda

Niewielka, skromna komnata wyposażona jest w szafę na ubrania, biurko, szafkę pełną prywatnych pamiątek oraz łóżko i matę do medytacji. Ściany z gołego kamienia nadają komnacie surową aurę.

Pokój Petrusa

Drugie piętro School of Knowledge zajmują sale widokowe oraz pomieszczenia członków Szkoły. Pokoje otwierane są zamkami magnetycznymi za pomocą specjalnych kart identyfikacyjnych, będących w posiadaniu każdego z członków.
Wzorem pozostałych pokoi, mój ma z grubsza kształt prostokąta i jest raczej wygodny. Ściany pomalowane są w jasne barwy: to ociepla i optycznie powiększa pokój (ze względów bezpieczeństwa pozbawiony okien).
Pod dłuższą ścianą, naprzeciwko wejścia, znajduje się łóżko i fotel. Nad łóżkiem wisi duży, realistyczny portret pewnego miejsca, do którego stale tęsknię - drewniany domek pośród zielonych traw, w pewnej pięknej, cichej i spokojnej dolinie na Naboo... Bywam tam niestety rzadziej, niż bym chciał. Owy portret jest prezentem od pewnej Jedi.
Nieopodal łóżka, na lewo od wejścia przy jednej z krótszych ścian, jest moje biurko. To tutaj zazwyczaj piszę raporty, zadania lub studiuję teksty polecone mi przez bardziej doświadczonych Jedi. Wieczorami pomocna w lekturze jest lampa stojąca w kącie biurka. Poza tą lampą jest tu jeszcze tylko jedna, na suficie.
Na biurku mam tylko kilka zdjęć - w tym jedno z ceremonii mojego zaprzysiężęnia na członka JO. To wydarzenie, którego nigdy nie zapomnę. Oprócz tego, na biurku zawsze stoi mój prywatny holokron (czasem coś w nim nagrywam - może moje spostrzeżenia komuś się przydadazą w przyszłości). Jest też podarek od Sharon - kula z kręcącymi się wewnątrz planetami.
Jeśli akurat jestem w pokoju, na biurku można też znaleźć inny drobiazg od Sharon - nasycony Mocą, błękitny kryształ z Ilum. Nigdy się z nim nie rozstaję.
W dalekim kącie pokoju, na prawo od drzwi wejściowych, jest mała toaleta. Drugą z krótszych ścian, naprzeciwko biurka, zajmuje kilka półek oraz szafa. Mieści się tam cały mój skromny dobytek - parę ubrań, szaty Jedi, dwa blastery oraz szkatułka wykonana z misternie rzeźbionego drewna wroshyr - prezent od Wookieech sprzed kilku standardowych lat.
Rzadko w swoim pokoju bywam, gdyż preferuję otwarte przestrzenie. Jest on jednak tak urządzony, że zawsze z przyjemnością tu wracam i dobrze się tu czuję.


Trzecie Piętro

Biblioteka

Biblioteka znajduje się na trzecim piętrze i zajmuje duże pomieszczenie na planie połowy pierścienia. Pierwsze co przykuwa uwagę zaraz po wejściu to nieprzenikniona cisza. Wewnątrz nie słychać niczego, co mogłoby zakłócać spokojne analizowanie zgromadzonych tu zasobów. Efekt ten uzyskano dzięki temu, że podłoga wyścielona została specjalną wykładziną, która zapewnia całkowite tłumienie dźwięków.
Wzdłuż wewnętrznych ścian oraz na środku pomieszczenia stoją wysokie, masywne regały wypełnione holocronami i kartami danych stanowiących cały dorobek naukowy Szkoły Wiedzy. Na środku pomieszczenia, na wprost drzwi po obu stronach przejścia stoją nieduże gablotki, wypełnione pamiątkami po wielu misjach członków szkoły. Nie są to artefakty nasycone energią Mocy, ale drobne przedmioty upamiętniające dokonania oraz mniejsze i większe poświęcenia dla zdobycia cennych informacji. Wzdłuż zewnętrznej ściany ustawione są stoły z terminalami HoloNetu, zapewniające stały dostęp do Galaktycznych zasobów informacji. Do Szkolnej biblioteki dostęp mają wszyscy członkowie Zakonu, włącznie z Adeptami.


Sala Artefaktów

Sala z artefaktami to jedno z nielicznych miejsc w School of Knowledge do której dostęp jest ograniczony, by do niej wejść należy posiadać stopień Jedi Advisor bądź wyższy, lub uzyskać zgodę Opiekunki Szkoły, lub członka Rady.
Ograniczony dostęp wiąże się z przechowywanymi w sali między innymi potężnymi artefaktami, które dla kogoś o niewystarczającym zrozumieniu Mocy mogłyby stanowić niebezpieczeństwo, bądź stać się potężną bronią mogącą doprowadzić do zniszczenia co najmniej planety w nieodpowiednich rękach.
Ograniczenia dostępu są również motywowane obawą o zniszczenie cennych zabytków i pamiątek nie tylko po Jedi, ale również innych użytkownikach Mocy. Gdy jednak już istota uprawniona wchodzi do sali z artefaktami jej oczy lub inne organy widzenia muszą przyzwyczaić się do panującego w pomieszczeniu półmroku i chłodu.
Oświetlenie składa się wyłącznie z prętów jarzeniowych o słabej Mocy emitujących ciemnożółte światło umieszczonych w podłodze i gablotach w, których umieszczone są artefakty. Chłód i słabe oświetlenie mają chronić bezcenne zabytki przed zniszczeniem, jednak w większości przypadków jest to po prostu środek zbyt daleko posuniętej ostrożności w dbałości o zbiory, gdyż pamiątki po użytkownikach Mocy zwykle nie ulegają łatwo upływowi czasu.


Piwnica

Przechowalnia próbek

Przechowalnia próbek jest częścią kompleksu naukowego w piwnicy School of Knowledge. Pierwszą rzeczą zauważalną po wejściu do pomieszczenia jest centralnie umieszczona konsola sterowania i słyszalny niejednostajny szum różnorakiej aparatury mającej utrzymywać próbki w odpowiednich warunkach. Aparatura obsługuje oznaczone numerami w kilku miejscach; akwaria, zbiorniki z bactą, szafy i chłodziarki w których trzymane są próbki, preparaty, odczynniki chemiczne oraz część zapasu leków.
Warunki jakie utrzymują pojemniki, są dostosowywane w zależności od przechowywanego materiału, parametry wprowadza się do konsoli sterowania. Pojemniki ponadto monitorują stan próbek i warunki we własnym wnętrzu, w wypadku rozszczelnień bądź niekontrolowanej zmiany parametrów uruchamiają alarm.
System pozwala na szybką reakcję w przypadku wydostania się substancji niebezpiecznej dla otoczenia, co ma zminimalizować możliwe skażenie budynku.


Laboratorium chemiczno-fizyczne

Laboratorium chemiczno-fizyczne jest częścią kompleksu laboratoryjnego w piwnicy School of Knowledge. Laboratorium chemiczno-fizyczne wyróżnia niezwykle drażniący nozdrza zapach chemikaliów połączonych ze smarem do maszyn.
Błękitne ściany i białe szafy na odczynniki i przyrządy pomiarowe, sprawiają że pomieszczenie wydaje się chłodne, odczucie to potęguje dodatkowo fakt, że mimo odrażającego zapachu laboratorium jest przeraźliwie sterylne.
W części fizycznej pomieszczenia znajduje się spory holoekran wyświetlający obraz z teleskopu obserwatorium na dachu budynku, ponadto holoekran połączony jes z biblioteką i holonetem, by móc szybko wyszukać i wyświetlić potrzebne informacje o planecie, gwieździe bądź systemie. Dodatkowo w tej części znajduje się stacja pogodowa.
W części chemicznej dominują starannie opisane szafy na odczynniki szkło laboratoryjne oraz środki ochrony osobistej takie jak maski gazowe rękawice, czy fartuchy laboratoryjne. Sporą część pomieszczenia szczelna komora ze wzmocnionymi ścianami, służąca do przeprowadzania potencjalnie niebezpiecznych eksperymentów na przykład z toksycznymi lotnymi substancjami.
Mimo że laboratorium sprawia wrażenie nieprzyjemnie chłodnego i pachnie okropnie, po chwili przebywania w nim można poczuć widmo naukowego entuzjazmu jego stałych bywalców, który rekompensuje z nawiązką niezbyt pozytywne pierwsze wrażenie wzrokowo-węchowe.


Laboratorium biologiczne

Laboratorium biologiczne jest częścią kompleksu naukowego mieszczącego się w piwnicy School of Knowledge. Pomieszczenie mimo jednolitego białego umeblowania i ścian barwy pastelowej zieleni wyraźnie podzielone jest na dwie części; botaniczną i zoologiczną.
W części botanicznej znajdują się okazy całych lub fragmentów roślin z różnych części galaktyki, rozpoznane i opatrzone krótkim opisem informującym o pochodzeniu okazu oraz jego zastosowaniu praktycznym, bądź potencjalnym niebezpieczeństwie.
Pozostała część danych o roślinach znajduje się na datakartach umieszczonych na białym regale i posegregowanych alfabetycznie, podobny regał znajduje się w części zoologicznej zawiera on jednak datakarty dotyczące stworzeń.
Kolejnymi elementami łączącymi część botaniczną i zoologiczną są dwa stanowiska komputerowe, jedno w każdej części, na których można przeglądać znajdujące się w laboratorium dane, lub połączyć się z biblioteką SoK albo holonetem.
Część zoologiczna to przede wszystkim starannie wypreparowane okazy stworzeń z wyeksponowanymi szczegółami anatomicznymi opatrzone podobnie jak rośliny krótkimi notkami. W tej części laboratorium największą uwagę jednak zwraca ogromne akwarium z głowonogami, ma ono automatyczny system karmienia i dostosowywania parametrów takich jak temperatura, pH, mineralizacja wody do potrzeb żyjących tam stworzeń.
Podobnie jak reszta zgromadzonych okazów są rozpoznane i opisane, a odgłosy działających filtrów i żywo poruszające się głowonogi sprawiają, że laboratorium nie wyglądaj jak muzeum martwych okazów i działają na istoty przebywające w nim uspokajająco.


Wróć na górę