Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Plan Akademii

Plan Akademii

Wielka Świątynia

Pierwotnie wzniesiony 5000 lat temu przez wojowniczą rasę Massassich na polecenie Mrocznego Lorda Sithów Nagi Sadowa, kamienny ziggurat Wielkiej Świątyni na Yavinie 4 był przebudowywany tak często i pełnił tak wiele różnych funkcji, iż teraz jego dawni budowniczowie zapewne nie rozpoznaliby swego dzieła. Mieściła się tu między innymi baza Sojuszu Rebeliantów walczącego z Imperium.

Po upadku Imperatora, Mistrz Jedi Luke Skywalker założył tutaj pierwszą placówkę odrodzonego Zakonu. Współcześnie, dwa standardowe wieki później, owe mury wciąż są częścią prężnie działającej Akademii Jedi Order, kultywującej pamięć i tradycje galaktycznych strażników pokoju.

Wielka Świątynia stanowi centralny punkt całego kompleksu. Brukowane ścieżki prowadzą z placu świątynnego do School of Preparation na południu, zacisznego Ogrodu medytacyjnego na południowym wschodzie, Placu Jedności (siedziby trzech Szkół - Wiedzy, Dyplomacji i Harmonii) na północnym wschodzie, oraz do Hangaru i Placu treningowego na zachodzie.

Członkowie JO często gromadzą się na czterech poziomach tej budowli, aby wspólnie celebrować dni świąteczne, prowadzić zajmujące debaty bądź odbywać treningi lub szkolenia.

* * *

Kilkanaście kamiennych stopni prowadzi do głównego wejścia Świątyni - sporych durastalowych wrót z wyrytym na nich symbolem Jedi Order. Po obu stronach wejścia znajdują się turbowindy. Tą po prawej wjeżdża się na górę, na kolejne trzy poziomy. Z kolei winda po lewej wiedzie do podziemi, wykorzystywanych obecnie w charakterze magazynów i hangarów.

Wrota główne otwierają się na pierwszy poziom, o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych. Nad wrotami po wewnętrznej stronie umieszczona jest tablica z Kodeksem Jedi.

Po obu stronach pierwszego piętra, niemalże pod samym sufitem, znajdują się okna. W słoneczne dni wpadają przez nie długie smugi światła, tworząc "łaty" na kamiennej podłodze. Na ścianach w odstępie kilku metrów od siebie zamontowane są lampy, zapewniające oświetlenie wieczorami.

Przechodząc przez wrota, wchodzi się od razu do tak zwanej "sali wspólnej", zajmującej pierwszą część tego poziomu. Spotykają się w niej Zakonnicy w chwilach wolnych od własnych zajęć. Czas płynie tu zazwyczaj leniwie i wesoło. W tym miejscu odbywają się również wszelkiego rodzaju turnieje i konkurencje, których ze względu na niekorzystne warunki pogodowe nie można rozegrać na zewnątrz.

Sala wspólna kończy się naturalnym kamiennym murem, z wpasowanymi drzwiami. Za nimi zaczyna się druga część tego poziomu, podzielona na kilka mniejszych segmentów - łazienki z toaletami, centrum medyczne, stołówka oraz uniformiczna kanapa z odbiornikiem HoloNetu, dla istot ciekawych najświeższych wieści z całej Galaktyki.

* * *

Drugie piętro stanowi korytarz podzielony na dwa skrzydła o łącznej powierzchni około 1950 metrów kwadratowych. Wychodząc z turbowindy, można skręcić w prawo (na wschód), lub w lewo (na zachód). Na tym poziomie trafisz do najsilniejszych Mocą miejsc w całej Świątyni - sali obrad Rady Jedi na prawo, oraz Sali Pamięci na lewo...

Im bliżej ktoś podchodzi do sali Rady, tym ciszej mówi. Zupełnie jakby każdy głośniejszy dźwięk mógł zburzyć atmosferę spokoju i skupienia, jaka tu panuje. Członkowie Rady JO urzędują w minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu. Jedynymi meblami są tutaj fotele Radnych. Po obu stronach komnaty wpuszczono w podłogę małe iluminatory. Dzięki temu (po zapadnięciu zmroku czy w niepogodę) cała sala skąpana jest w łagodnym świetle sprzyjającym medytacji i rozmyślaniom. Drzwi wejściowe otwierają się tu na wielkie okna, zajmujące całą wschodnią ścianę. Dzięki temu, ta komnata wydaje się jaśniejsza i większa niż w rzeczywistości. Pozostałe ściany pomalowane są w stonowanych barwach, z którymi dobrze współgrają promienie z iluminatorów. Kolorystyka tego miejsca odzwierciedla w sumie większość pomieszczeń w Świątyni.

Na środku podłogi Sali Rady znajduje się ponadto wielkie słońce z równomiernie rozchodzącymi się promieniami. W ten pradawny symbol Jasnej Strony Mocy wpisane są słowa JEDI ORDER. Między nimi wbudowano holoprojektor, z którego Rada korzysta niekiedy w trakcie zebrań.

* * *

W mieszczącej się na drugim końcu tego poziomu Sali Pamięci dominuje nastrój zadumy i smutku. W tej komnacie mają swoje miejsce ci członkowie Zakonu, którzy w sposób wyjątkowy zapisali się w jego długiej historii, lecz z różnych przyczyn opuścili już jego szeregi.

Całe pomieszczenie zajmują odlane z brązu popiersia tych wybitnych istot, bez których Jedi Order byłoby dzisiaj zupełnie innym miejscem. Przy każdym odlewie umieszczono tabliczkę z krótką charakterystyką danej osoby i jej najważniejszymi dokonaniami. Na ich cześć, na postumencie pod jedną ze ścian od dziesięcioleci stale płonie jedna świeca...

Na upamiętnienie w ten sposób wszystkich, którzy od powstania Zakonu mieli jakikolwiek wkład w jego rozwój, zabrakłoby w tej Sali miejsca. Stąd w jednym jej rogu, na małym stoliczku spoczywa gruba, oprawiona w koreliańską skórę księga, zawierająca imię każdej istoty, jaka na pewnym etapie swojego życia związana była z JO.

* * *

Na trzystu metrach kwadratowych trzeciego piętra mieści się sala, w której odbywają się wspólne zebrania wszystkich Szkół, organizowane przy okazji większych projektów dotyczących całego JO. Na ścianach i suficie widoczne są godła oraz barwy wszystkich byłych i obecnych Szkół w Zakonie - swoisty dokument ich ciągłej ewolucji. Wzdłuż trzech ścian rozmieszczono ławy dla uczestników zebrań. Podobnie jak w Sali Rady, znajduje się tu holoprojektor.

* * *

Ostatnie, czwarte piętro Świątyni, liczy sobie 256 metrów kwadratowych, z których większość zajmuje dzieło sztuki - Wielka Sala Audiencyjna. Jest to jedyne miejsce w całej piramidzie, które ze względu na swoje piękno i walory historyczne, od tysiącleci pozostaje nietknięte.

Tutaj właśnie księżniczka Leia Organa rozdawała niegdyś medale walecznym uczestnikom Bitwy o Yavin. Układ pomieszczenia jest taki sam jak wtedy - od wejścia na salę prowadzi długa aleja, na której końcu znajduje się podium. Wzdłuż zachodniej i wschodniej ściany ustawione są ławy. Na prawo od podium znajdują się schody, prowadzące na szczyt Wielkiej Piramidy.

Obecnie, w Wielkiej Sali Audiencyjnej celebrowane są różnego rodzaju uroczystości - rocznica powstania JO, zaprzysiężenia nowych członków, awanse, odznaczenia...

Wróć na górę