Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Zonama Sekot

Autor: Leanna Relash

Region: zmienny
Sektor: zmienny
System: zmienny
Długość dnia: 23 standardowe godziny
Długość roku: 380 lokalnych dni

Zonama Sekot była żywą, zdolną do podróży w przestrzeni kosmicznej planetą. Zonama to nazwa globu, a Sekot to jej żywa inteligencja. Powstała w galaktyce Yuuzhan Vongów z planety Yuuzhan’tar, kiedy ta została zniszczona po wojnie cremleviańskiej.

Zonama Sekot była planetą, którą pokrywały lasy tropikalne i dżungle. Na biegunach rozciągały się lodowce, a wzdłuż równika znajdowało się kilka rzek, jezior i małych mórz.

Pierwszymi osadnikami Zonamy Sekot byli czarnowłosi Ferroańscy koloniści i czerwonoskórzy Langhesi. Zasiedlili oni żywy świat w 89 BBY. Planeta była pod rządami Magistra. On odkrył Sekot i postanowił nauczyć jej swojej doktryny Mocy – Potencjum. W czasach Republiki Galaktycznej Zonama Sekot miała być podobno kolebką najszybszych statków w galaktyce. Rycerz Jedi Obi-Wan Kenobi i jego Padawan, Anakin Skywalker przybyli tam by znaleźć Jedi Vergere o kupić jeden z żywych statków planety. Musieli oni pozwolić przyssać się małym stworzonkom, nasionom-partnerom. Do Anakina przyczepiło się rekordowo 12 nasion-partnerów, do Obi-Wana przylgnęły pozostałe trzy.

Gdy Zonama Sekot została zaatakowana przez Yuuzhan Vongów (32 BBY – 30 BBY), była w stanie ich pokonać. Niedługo później Wilhuff Tarkin, ówczesny przywódca Republiki wypowiedział wojnę żywemu światu i zaatakował go w 29BBY. Zonama wygrała i uciekła do Nieznanych Regionów.

Wiele lat później podczas wojny z Yuuzhan Vongami, Luke Skywalker, Mara Jade, Jacen Solo, R2-D2 i kilku innych Jedi pojechali na Zonamę Sekot, bo dowiedzieć się o sekretach najeźdźców. Rozpoznając swego przyjaciela, Anakina Skywalkera w Luke’u i Jacenie, Sekot zgodziła się na pomoc. Zaproponowała całkowite zniszczenie Yuuzhan Vongów, ale zarówno Luke jak i Jacen odmówili. Niemniej jednak planeta postanowiła im pomóc w inny sposób. Później, Nom Anor, przebrany za Yu’shaa, lidera podziemnych heretyków Jeedai, próbował bezskutecznie zniszczyć żywy świat. Zonama Sekot przybyła do Coruscant, która w ręku Yuuzhan Vongów miała być zmieniona na Yuuzhan’tar, i zaprowadziła pokój pomiędzy Yuuzhan Vongami a Sojuszem Galaktycznym. Przybysze z Dali, którzy przeżyli wojnę, zamieszkali na Zonamie.

Reh’mwa, dowódca Bothan ogłosił ar’krai przeciw Yuuzhan Vongom, wysłał Avengeance na poszukiwania Zonamy Sekot w Nieznanych Regionach. Jednak z racji tego, że planeta mogła się przemieszczać, ustalenie jej lokalizacji było praktycznie niewykonalne. Po zakończeniu wojny Luke Skywalker zwołał konklawe na planecie, by wyjaśnić rolę Jedi w powojennej galaktyce.

Na początku wojny Sithiańsko-Imperialnej, wycofała się dalej do Nieznanych Regionów. W 130 ABY znajdowała się w Nieznanych Regionach w połowie drogi między Lwhekk a Lehon.
Wróć na górę