Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Haruun Kal

Autor: Caroline

Region: Środkowe Rubieże
System: Al'Har
Sektor: Dustig
Długość Dnia: 25,5 standardowej godziny
Długość Roku: 383 lokalnych dni

Haruun Kal znana również jako Haruun Kul, bądź Al'Har I. Znajdowała się w sektorze Dustig, w pętli Gevarno. Haruun Kal była macierzystą planetą Mistrza Jedi Mace’a Windu. Stolicą planety było miasto Pelek Baw.
Al'Har I był planetą pokrytą toksycznymi oceanami, płaskowyżami zniszczonymi przez góry. Życie rozwijało się głównie w górach. Haruun Kal było również planetą aktywną wulkanicznie.
Tamtejsi ludzie, zwani Koruunai, byli wrażliwi na Moc, istnieje kilka teorii dlaczego tak się działo. Najpopularniejsza z nich głosi, że przodkami Koruunai byli Jedi, którzy rozbili się na planecie podczas Wielkiej Wojny Sithów. Pogląd ten potwierdza fakt, że Kar Vastor i jego strażnicy Akk, używali wibrotarcz zrobionych z UltraChrome – metalu, który był używany podczas Wielkiej Wojny Sithów.
Cała elektronika na planecie musiała być pokryta warstwą bursztynu portaak dla ochrony przed zjadaczami metali i krzemianów oraz grzybami. Przedmioty nawet z dodatkiem bursztynu były nie do końca bezpieczne.
Planeta została skolonizowana około siedemset pokoleń przed Wojnami Klonów. Za czasów Republiki na Haruun Kal wybuchła wojna pomiędzy plemionami Koruun i imigrantów, których tubylcy nazywali Balawai. Wojna domowa na Haruun Kul trwała od 55 roku BBY do 22 roku BBY. Mace Windu położył jej kres, kiedy wrócił na swoją ojczystą planetę podczas Wojen Klonów, w których Koruunai stali po stronie Republiki, a Balawai po stronie Konfederacji Niezależnych Systemów. Jednak zanim Mace Windu położył kres wojnie, był świadkiem upadku swojej byłej padawanki Depy Billaby na Ciemną Stronę.
Wkrótce po tym jak Republika przeistoczyła się w Imperium Galaktyczne, Imperialna Marynarka zbombardowała Al’Har I. Nie wiadomo co stało się z Koruunai, jednak co najmniej trzech z nich mieszkało na Haruun Kul w 5 roku ABY. Byli to: Kar Vastor, Nick Rostu i Lorz Geptun. W 40 roku ABY Haruun Kal dołączyło do Galaktycznej Federacji Niezależnych Sojuszy.
Fauna Haruun Kal była szczególnie nieprzyjazna, roiło się w niej od drapieżników i padlinożerców oraz wielu owadów pasożytniczych.
Flora Al’Har, składała się z zielonych drzew i niebezpiecznych grzybów, niektóre z nich wywoływały korozję metali, pozbawione ochrony przed nimi metalowe sprzęty mogły ulec uszkodzeniu już po kilku dniach. Inne rośliny potrafiły rozkładać martwe tkanki. Większość z roślin przybierała różnorakie odcienie zieleni.
Wróć na górę