Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Niszczyciel gwiezdny klasy Imperial

Autor: Felek

Jednostki tej klasy, o kształcie klina, stanowią podstawową siłę Floty Imperium. Mierzą ponad tysiąc sześćset metrów długości i mają ponad sto stanowisk ogniowych. Częstokroć sama obecność takiego okrętu na orbicie kończyła powstanie na powierzchni, wywołane przez zwolenników Rebelii. Bywały przypadki, że kapitanowie niszczycieli tej klasy wygrywali bitwy z całymi flotami rebelianckimi.

Standardowe uzbrojenie stanowi sześćdziesiąt turbolaserów i sześćdziesiąt dział jonowych, a potężna nadbudówka mieści w sobie stanowiska dowodzenia, centralę łączności, centralę kierowania ogniem, komputer pokładowy i mostek. Na samym jej szczycie znajdują się dwa kulistego kształtu generatory pola siłowego.

W spodniej części kadłuba mieszczą się dwa pokłady lądowiskowe: główny i dziobowy. Główny może pomieścić jednostki mające sto pięćdziesiąt metrów długości i wykorzystywany jest przez promy, jednostki transportowe i wsparcia oraz ma połączenie z pokładem hangarowym, toteż stąd wylatują i tu powracają myśliwce. Za pokładem hangarowym i pokładami magazynowymi znajduje się dziobowy pokład lądowiskowy (albo przed patrząc od dziobu) przeznaczony dla promów szturmowych, jednostek desantowych i wspierających desant planetarny. Może także służyć jako zapasowe lądowisko czy pokład startowy dla myśliwców, w przypadku uszkodzenia głównego pokładu lądowiskowego.

Pełen kontyngent pokładowy to skrzydło myśliwskie ­ sześć eskadr po dwanaście maszyn, czyli siedemdziesiąt dwie jednostki. W czasie Bitwy o Yavin standardową konfiguracją były cztery eskadry myśliwskie, jedna bombowa i jedna składająca się z Interceptorów. Do czasu Bitwy o Endor zmieniono ją na trzy eskadry myśliwców TIE, jedną bombową i dwie Interceptorów. Oprócz tego na pokładzie znajdują się: osiem promów klasy Lambda, pięć okrętów artyleryjskich, piętnaście jednostek desantowych i zmienna liczba jednostek typu Skipray i Gamma.

Każdy niszczyciel klasy Imperial przewozi dziewięć tysięcy siedmiuset żołnierzy i trzydzieści zwiadowczych AT-SL a na wypadek dłuższej okupacji bazę wojskową na ośmiuset ludzi wyposażoną w dziesięć AT-AT, dziesięć AT-ST i czterdzieści myśliwców TIE. Jeśli trzeba dokonać pełnej inwazji planetarnej, przewidziana jest do tego flotylla (szesnaście niszczycieli) oraz zespół ciężkich i lekkich krążowników, osłaniający transportowce.

Po Bitwie o Yavin zaczęły się pojawiać jednostki o wzmocnionym opancerzeniu i turbolaserach o zwiększonym zasięgu. Próbowano je nazwać klasą lmpeńal II, ale jakoś niezbyt się to przyjęło, toteż w użyciu pozostało sprawdzone określenie "zmodyfikowany". Oprócz tego istnieje kilka wariantów tej klasy jednostek, przeznaczonych do zadań specjalnych.

Wróć na górę