Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

C-3PO

Autor: Felek

Wraz z R2-D2 stanowi najbardziej znaną parę droidów w galaktyce. Mimo różnic zarówno w wyglądzie, jak i oprogramowaniu, doskonale się uzupełniają i pomimo ciągłych sprzeczek lubią się aż do tego stopnia, że gotowi są zaoferować własne części, gdy zachodzi potrzeba naprawy towarzysza.

C-3P0, zwany popularnie Threepio, to droid protokolarny model 3P0 firmy Cybot Galactica. Został aktywowany na sto dwanaście lat przed Bitwą o Yavin i pierwszą pracą, jaką wykonał, było programowanie binarnych podnośników. Jego główne funkcje to znajomość etykiety, zwyczajów i języków rozmaitych ras inteligentnych. Zna ponad sześć milionów języków dzięki modułowi TranLang Communication, poczynając od binarnego, jakim posługują się maszyny, aż do archaicznych dialektów z zapomnianych systemów. Ponieważ opracowano go z myślą o stałym kontakcie z ludźmi, ma humanoidalny kształt, złocistą metaliczną barwę i wokoder tak zaprogramowany, by mówił miłym głosem o wyraźnym akcencie i wyrażał się w sposób charakterystyczny dla ludzi. Z jakichś powodów jednak ton i sposób wypowiadania się sugerują słuchającym, że droid znajduje się na krawędzi paniki. Wyposażony został w mózg AA-1 Verbo Brain i bogate oprogramowanie osobowościowe, a ponieważ nigdy nie został poddany wymazaniu pamięci, rozwinął w sobie umiejętności niespotykane u innych droidów protokolarnych.

Podobnie zresztą ma się rzecz z uczuciami, choć zdaje się czerpać wręcz chorobliwą przyjemność z martwienia się, pesymizmu i narzekania. Dwa ulubione tematy Threepia to: jak skomplikowana jest jego egzystencja, ze szczególnym uwzględnieniem, co złego może go spotkać, oraz ile i jakich kłopotów przysporzył mu Artoo. Przejawia też niezwykły talent do kwiecistego tłumaczenia, starając się tak dobierać słowa i zwroty, by nikogo nie urazić, niezależnie od intencji mówiącego.

Wyposażony jest w parę fotoreceptorów, sensory słuchowe, węchowe, szerokopasmową antenę i wielozakresowy syntetyzator dźwięków. Z uwagi na wielowarstwową konstrukcję wymaga częstego czyszczenia i oliwienia, najlepiej poprzez kąpiele w smarze ­ inaczej jego system lokomocyjny przestanie działać. Porusza się w charakterystyczny sposób i nie jest w stanie rozwinąć dużej szybkości - na przykład dotrzymać kroku biegnącemu człowiekowi.

Wróć na górę