Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Talon I - chmurny wóz

Autor: Felek

Bojowe chmurne wozy to kategoria latających pojazdów atmosferycznych, będących kombinacją jednostki patrolowej i bojowej. Używane są w całej galaktyce i projektowane według wspólnego sprawdzonego wzoru, łączącego hermetyczną kabinę, pozwalającą na loty na dużych wysokościach, z napędem jonowo-grawitacyjnym. Istnieje wiele modeli i typów, gdyż produkują je wszystkie większe firmy, zaczynając od Bespin-Motors przez Ubrikkian, Aratech czy Merkuun, a kończąc na Soro-Suub.

Są popularne ponieważ wypełniają lukę istniejącą pomiędzy airspeederami a myśliwcami - mają wystarczające uzbrojenie i są na tyle zwrotne, by w atmosferze nawiązać równorzędną walkę z myśliwcami czy frachtowcami, a ponieważ mogą rozwinąć prędkość do tysiąca pięciuset kilometrów na godzinę, są w stanie prześcignąć większość z nich. Są też znacznie tańsze od myśliwców i doskonale się spisują zarówno w wyższych, jak i niższych warstwach atmosfery. Na światach spełniających standardowe warunki, by mogli żyć na nich ludzie, mają pułap do stu kilometrów.

Z drugiej strony są znacznie bardziej niezawodne niż airspeedery, wymagają mniej napraw czy przeglądów, a dzięki standaryzacji części zamiennych, można je w przypadku awarii naprawić błyskawicznie. Mogą być użyte w każdym rodzaju atmosfery, a kombinowany napęd zapewnia skuteczne działanie w warunkach, w których nie można polegać na pojazdach grawitacyjnych, na przykład na planetach o nietypowych polach grawitacyjnych.

Większość modeli jest opancerzona i ma silne uzbrojenie. Wykorzystywane są do patrolowania, a w razie konieczności i walki, używają ich celnicy, służby zwiadowcze czy kontrola lotów w wyjątkowo ruchliwych portach kosmicznych.

Do patrolowania planety Honoghr, Noghri używają modelu Talon I, dostarczonego przez Imperium wraz z niewielkimi patrolowcami pilnującymi orbity. Loty odbywają się zgodnie ze standardową imperialną procedurą, czyli parami. Daje to luźną sieć patroli, zbyt nieliczną w normalnym układzie, ale na planecie pozostało niewiele rzeczy godnych kradzieży, a nic, o co warto byłoby toczyć boje.

Talon I to jednokadłubowy centropłat o lekko wygiętych skrzydłach i pojedynczym usterzeniu. W dziobie ma zainstalowane sprzężone działko szybkostrzelne, a napędzany jest umieszczonym w tylnej części kadłuba silnikiem jonowo-grawitacyjnym Ubrikkiann Servant. Silnik znajduje się częściowo pod kadłubem i nie jest zbyt obudowany, co zapewnia mu doskonałe chłodzenie. W skrzydłach są niewielkie silniki hamujące i manewrowe, używane jedynie w skrajnych okolicznościach, na przykład w razie awarii. Bazą tych maszyn jest główny port kosmiczny Nystao.

Nieliczne patrole pozwoliły Luke'owi Skywalkerowi na skryte lądowanie, a para Talonów eskortowała go, gdy poleciał obejrzeć dolinę, w której modelowano rekonstrukcję ekosystemu planety.

Wróć na górę