Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Speeder Bike 74-Z

Autor: Felek

Niewielkie, z zasady jednoosobowe pojazdy o napędzie grawitacyjnym, popularne w całej galaktyce zarówno jako środek transportu, jak i jako rozrywka. W siłach Imperium standardowe wyposażenie jednostek zwiadowczych, ponieważ przy prędkości pięciuset kilometrów na godzinę i pułapie do dwudziestu pięciu metrów mogą poruszać się po terenie (na przykład las), przez który nie przedostaną się speedery innego typu.

Ulubionym modelem wojskowym jest Aratech 74-Z, tak z uwagi na prędkość, jak niezawodność - mogą przelecieć parę tysięcy kilometrów, nie psując się, co pozwala zwiadowcom na dużą niezależność działań. Są w dodatku niesamowicie zwrotne i to pomimo opancerzenia i uzbrojenia, jakie stanowi działko blasterowe. Wyposażone są w cztery stateczniki na dziobie, służące parami do zmiany kierunku i wysokości lotu. Kierunek zmienia się pokrętłami rękojeści, wysokość pedałami, również nimi kontroluje się prędkość lotu, choć tę ostatnią można przełączyć na sterowanie ręczne w uchwytach kierownicy.

Maszyny wyposażone są w tablicę kontrolną, gdzie znajduje się moduł łączności i system obsługi broni. Pod siedzeniem jest niewielki przedział ładunkowy, a cały tył zajmuje silnik i generator. System kontroli lotu umieszczono w przedniej części kadłuba i jest on połączony ze statecznikami.

Pomimo popularności tego modelu, siły imperialne używają także innych do patrolowania Aratech 64-Y Swift 3, Ikas-Adno Starhawk czy Mobquet TrailMaker III.

Imperialni zwiadowcy operują w formacjach zwanych lancami - jedna lanca składa się z czterech żołnierzy i dowodzącego nią sierżanta, każdy z własnym pojazdem. Z zasady operują parami, a podoficer czeka w miejscu ostatniego biwaku. Są w stanie przeszukać znacznie więcej terenu niż jakiekolwiek inne formacje, toteż często wykorzystywani są do sporządzania dokładnych map. Zasadą także jest, że mają niespotykaną w imperialnych siłach zbrojnych autonomię działania.

Zwykle używani są do zwiadu i rozpoznania terenu i mają rozkaz unikania walki. Często dokonują rozpoznania zlokalizowanych baz rebelianckich tuż przed atakiem. Pełnią też służbę patrolową i wczesnego ostrzegania wokół własnych, szczególnie ważnych obiektów. Są przeszkoleni do działań w terenie zabudowanym, gdzie zwrotność i prędkość mają podstawowe znaczenie.

Jednostki zwiadowcze stanowiły część garnizonu osłaniającego generator pola na księżycu Endor. Ich zadaniem było patrolowanie lasu na dalekim perymetrze obronnym, ale rebelianckiemu zespołowi uderzeniowemu udało się wyeliminować całą lancę, nim ktokolwiek zdążył wszcząć alarm, dzięki czemu nie zauważeni dotarli do bunkra mieszczącego generator.

Wróć na górę