Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Wizje Mocy (Force Vision)

Autor: Justine Helfire

Były one rzadkimi, ale potężnymi przejawami Mocy. Uważano je za podstawę Jednoczącej Mocy.
Generalnie, skupiając się odpowiednio mocno na Mocy, jej użytkownik mógł zobaczyć wydarzenia, które mogły mieć miejsce w przyszłości. Wizje Mocy były niezwykle rzadkie i nie dało się ich kontrolować. Często osoby próbowały uzyskać wizję poprzez medytację, ale niewielu się to udawało. Anakin Skywalker i jego potomkowie – w szczególności jego syn, Luke, oraz wnuk, Jacen Solo – byli wrażliwi na Wizje Mocy.
Mistrz Yoda wierzył, że te wizje są bardzo ważne i często wykorzystywał te dary najlepiej jak potrafił. Jednakże Jedi przestrzegali, że przyszłość jest ciągle w ruchu i wydarzenia z wizji są jedynie możliwe do zaistnienia. Przez to interpretowanie wizji samemu było uważane za niebezpieczne.
Niektórzy Jedi i Sithowie wyczuleni na wizje potrafili wykryć momenty, gdy ich przyjaciele czy uczniowie byli w niebezpieczeństwie, analizując przeszłe wydarzenia i przewidując możliwe rozwiązanie obecnej sytuacji.
Sithowie także byli bardzo wyczuleni na wizje, ale inaczej niż Jedi, wierzyli, że wszystkie muszą się spełnić i pracowali nad tym, aby tak właśnie się stało. Niektórzy Sithowie nawet dodawali własne pomysły na temat przyszłych wydarzeń do swoich wizji. Prawdopodobnie najbardziej wyczulonym na wizje Mrocznym Lordem Sithów w historii był Darth Sidious. Wykorzystał je, aby ugruntować swoją własną elekcję jako Wielkiego Kanclerza Republiki, a następnie swoje wstąpienie na stanowisko Imperatora. Imperator Palpatine konsultował swoje wizje z Prorokami Ciemnej Strony (ang. Prophets of the Dark Side), odłamem Sithów, którzy poświęcili się studiowaniu przyszłości poprzez Ciemną Stronę.
Niektórzy Sithowie, jak Darth Traya, potrafili nawet zagłębić się w odległą o wiele tysięcy lat przyszłość i przewidzieć wydarzenia z wielką dokładnością. W ten sposób potrafiła przepowiedzieć śmierć „ostatniego z Mandalorian” z ręki Jedi.
Wizje Mocy miały jednak swoje ograniczenia. Użytkownik – szczególnie jeśli ona lub on był(a) Sithem – nie był w stanie przewidzieć własnej śmierci. Palpatine nigdy w swoich wizjach nie zobaczył własnej śmierci. Darth Caedus także widział wiele możliwych wersji przyszłości, ale żadna z nich nie uwzględniała jego śmierci. Niewiadomo dlaczego istniały takie ograniczenia. Wizje mogły być natomiast formą Prekognicji.
Wróć na górę