Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Moc Szybkości (Force Speed)

Autor: Zdoon

Moc szybkości, znana także jako błysk Mocy lub bieg Mocy, to jedna z podstawowych zdolności Mocy, która pozwala użytkownikowi przez krótki czas poruszać się ze znacznie zwiększoną prędkością. Im większą biegłością w Mocy dysponował adept, tym większe przyspieszenie i dłuższe jego trwanie mógł osiągnąć. Taka zdolność, użyta na mistrzowskim poziomie, w oczach obserwatora była niemalże równoznaczna ze zniknięciem (np. ucieczka Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego przed droidekami na statku Federacji Handlowej). Dzięki przyspieszeniu użytkownik Mocy postrzegał świat i otaczające go istoty w zwolnionym tempie, co umożliwiało łatwą obronę.
Jedi wykorzystujący tę technikę był w stanie wzmocnić swoje mięśnie oraz zwiększyć szybkość poruszania się w czasie walki, usprawniając tym samym refleks i pozwalając wykonywać szybsze i bardziej precyzyjne ataki. Zdolność ta pozwalała również przemierzać znaczne odległości bez widocznych oznak zmęczenia, a nawet poruszać się po pionowych płaszczyznach.
Technika ta była na przestrzeni wieków powszechnie wykorzystywana przez licznych użytkowników Mocy: Jedi, Sithów i adeptów zakonu Matukai – organizacji, której członkowie używali swoich ciał celem zogniskowania energii Mocy. W czasie Wojen Klonów wielu rycerzy Jedi korzystało z owej umiejętności na polu bitwy, zarówno w pojedynkach na miecze świetlne, jak i w walce wręcz. Dla przykładu – Mistrz Windu wspomagał się mocą szybkości w trakcie starcia z Karem Vastorem na Haruun Kal.
Według dotyczącego Mocy traktatu autorstwa Tionne Solusar, napisanego podczas Drugiej Galaktycznej Wojny Domowej, opisywana umiejętność miała również wady – korzystanie z mocy szybkości gwałtownie zwiększało zużycie energii i przyspieszało metabolizm organizmu, co wiązało się z koniecznością znacznie dłuższego odzyskiwania utraconych sił.
Wróć na górę