Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Moda wśród Jedi

Autor: Zirael

Biorąc poprawkę na fakt, iż na przestrzeni dziejów stroje zmieniały nieco kształt, zajmijmy się tymi najlepiej znanymi nie tylko fanom SW, ale i laikom, którzy widzieli Jedi jedynie przypadkiem i to krótko. Zacznijmy od początku - zgodnie z zasadami kodeksu, Jedi nie kierowali się modą i urodą – szata miała jedynie być praktycznym dodatkiem do samego Jedi. Tradycyjnie kiedy mówimy Jedi, widzimy przed sobą człowieka w długiej powiewnej szacie, zakapturzonego, ze spuszczoną głową, w następnej sekundzie zrzucającego ów płaszcz i wymachującego mieczem świetlnym, jednocześnie dobrze się prezentującego w pozostałej części garderoby czyli tunice, pasie, spodniach i wysokich butach. Generalnie cała postać wzbudzała w zależności od sytuacji strach, podziw lub zaciekawienie. Szaty kojarzą nam się z kolorami ziemistymi (to ci dobrzy i praworządni), lub też czarnymi jak smoła( to już ci po drugiej stronie ). Szaty Jedi, chociaż wygodne, nierzucające się w oczy i proste w kroju (nie powie tego nikt, kto kiedykolwiek spróbował je uszyć), różniły się od siebie - i to znacznie. Przede wszystkim kolory: przygodni widzowie Sagi Lucasa stwierdzą ze Jedi nosili brązowe szaty. Ależ oczywiście ! Zauważmy jednak kto nosił ciemnobrązowe szaty- nosili je członkowie Rady- jednakowo ubrani stanowili wspólnotę- poprzez jednakowy strój wyrażali sobie wzajemnie szacunek. Pokazywali także przynależność do pewnej grupy. Harmonia strojów Jedi była również widoczna w interakcji Mistrz- Uczeń. Wszyscy pamiętamy jak dobrze prezentowali się razem w Lucasowskiej adaptacji Qui- Gon i Obi- Wan. Najwyraźniej robili przymiarki u jednej krawcowej, tylko rozmiary szat mieli inne. Obi Wan stanowczo również wolał dolne części garderoby w kolorze ecru, a Qui Gon praktyczny brąz.Tej harmonii już nie było w parze Anakin - Obi Wan. Anakin z postępem czasu, skłaniając się ku Ciemnej Stronie, stopniowo zmieniał zarówno kolor, jak i strukturę szaty- poprzestając na czarnej skórze – oczywiście do radykalnej zmiany na pancerz i maskę Vadera.

Jakkolwiek dobrze wyglądały szaty, to jednak nie miały wiele wspólnego z faktem, iż odzienie ma chronić właściciela przez zranieniami. Szata nie tylko nie broniła Jedi przed uderzeniami miecza świetlnego, ale śmiem twierdzić że specyficzne, długie szaty przeszkadzały w sprawnym poruszaniu się. Prawdopodobnie z tym wiazał się fakt, iż płaszcze były używane wyłącznie do ochrony przed warunkami atmosferycznymi bądź ukrycia swojej tożsamości przed ciekawskim okiem.

Warto jednak nadmienić, ze chociaż podobne w kolorystyce i kroju, szaty Jedi z biegiem czasu modyfikowano. Pamiętajmy, ze Jedi to nie byli tylko i wyłącznie ludzie, ale również inne nacje, które chciały zaznaczyć zarówno fakt bycia Jedi, jak i przynależność do swojej nacji/planety. Twi’lekanie na przykład nosili zarówno szaty Jedi, jak i tradycyjne ubiory utrzymane jedynie w kolorach ziemi lub brązach.Niektórzy Jedi ze względu na swoją nietypową budowę używali jedynie niektórych elementów stroju. Kit Fisto na ten przykład nosił się tradycyjnie- szata, płaszcz, tunika…. Kaptura jednak chyba nie używał zbyt często. Shaak Ti również ….W niektórych przypadkach strój rycerzy Jedi różni się w zależności od źródła. Tak jest w przypadku Anakina, który w sadze Lucasowskiej nosi tradycyjne spodnie – od jasnych aż do czarnych, natomiast w Wojnach Klonów już jakże gustowne acz praktyczne rajtuzy Wyraźnie również wyszczuplającePodsumowując te modowe dywagacje, osobiście uważam, ze szaty Jedi znane nam z animowanych CLONE WARS nie do końca przystają do rzeczywistości znanej z Lucasa, czy choćby z komiksów. Jednak Clone Wars przedstawiają nam inny aspekt ubioru Jedi- zbroję. Rzadko używana przez Jedi z serii fabularnej, stale noszona przez postacie animowane. Mam dziwne wrażenie, ze miało to jakiś związek z wojną…
Wróć na górę