Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Telepatia (Telepathy)

Autor: Justine Helfire

Telepatia była podstawową umiejętnością, która pozwalała mentalnie komunikować się na małych lub ogromnych odległościach z innymi osobami. Każdy użytkownik Mocy, Jedi czy Sith potrafił się nią posługiwać. Zasięg telepatii jest teoretycznie nieograniczony, ale telepata musi być w stanie odczuć obecność osób, z którymi chce się skontaktować. Przez to komunikowanie się z osobami nieczułymi na Moc stawało się niemożliwe na odległościach większych niż kilka kilometrów, a typowym zasięgiem dla większości użytkowników Mocy był tysiąc kilometrów. Jednak przy związkach takich jak między bliźniaczym rodzeństwem, krewnymi, ukochanymi, przyjaciółmi na całe życie, czy między Mistrzem a Padawanem, mogło dochodzić do sytuacji, w których odległości te mogły być znacznie większe. Bardzo rzadko dochodziło do tego, że więź taka w ogóle nie miała limitu (jak pomiędzy Jainą a Jacenem Solo).
Generalnie użytkownik Mocy nie był w stanie telepatycznie odczytać całych myśli innych istot, a jedynie jej emocje czy obrazy. Ta podstawowa forma była częściej znana jako Empatia. Warto zaznaczyć, że chociaż każdy użytkownik Mocy mógł jej użyć, to nie wszyscy byli wystarczająco utalentowani, aby przeprowadzać telepatyczne rozmowy. Większość potrafiła jedynie wymienić krótkie cztero-pięciowyrazowe zdania z tymi, z którymi dzielili jakąś więź. Najczęściej Jedi wykorzystywali telepatię, aby odczytać stan umysłu innych lub przeprowadzać cichą wymianę zdań. Kontakt wzrokowy zazwyczaj ułatwiał odczytywanie myśli innej osoby. Bardzo uzdolnieni użytkownicy potrafili wyizolować pojedyncze fale mózgowe w swoich umysłach, przechwycić zbłąkane myśli, przeanalizować wiele umysłów jednocześnie, szeptać na wielkie odległości, krzyczeć nie wydając żadnych dźwięków, utrzymywać tajemnice oraz odnajdywać prawdy pod warstwami kłamstw i ukrytych wspomnień. Piloci potrafili nawet wyczytać informacje z gwiazd, aby nawigować statkiem przez hiperprzestrzeń bez pomocy komputera nawigacyjnego. Ponadto telepatia dawała użytkownikowi przewagę w walce, ponieważ pozwalała z łatwością przewidzieć następny ruch przeciwnika.
Najbardziej uzdolnionymi telepatami pośród Jedi byli Saesee Tiin, Plo Koon oraz Kit Fisto. Niektóre rasy jak Iktotchi, Hortek, Quermianie, Zeltroni czy Draethosi wykształtowały naturalne telepatyczne zdolności, powszechne nawet pośród tych, którzy nie wykazywali wrażliwości na Moc. Podczas szkolenia na Jedi, ich umiejętności często zostawały potęgowane po tysiąckroć lub więcej. Tak było w przypadku Saesee Tiina, którego zdolności powodowały u niego wielki dyskomfort, gdy był Padawanem. Dopiero podczas szkolenia u Mistrza Omo Bouri’ego nauczył się on panować nad swoim telepatycznym zmysłem. Niektórzy Lamproidzi wykazywali naturalną telepatię, chociaż nie było to cecha charakterystyczna ich rasy.
Ponieważ telepatia była tak podstawową umiejętnością Mocy, Luke Skywalker był w stanie wykorzystać ją, aby dotrzeć do swojej siostry bliźniaczki Lei Organy i poprosić ją o pomoc podczas Okupacji Bespin. Darth Vader wywołał Luke’a (podczas gdy ten uciekał wraz z przyjaciółmi), aby ponownie przekonać go do przejścia na Ciemną Stronę. To, że cała trójka była spokrewniona pozwalało im rozmawiać nawet na większych dystansach.
Wróć na górę