Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Odcięcie od Mocy (Sever Force)

Autor: Justine Helfire

Była to umiejętność, która pozwalała odciąć daną osobę od Mocy lub zablokować czasowo dostęp do niej poprzez ścianę energii Jasnej Strony. Według starożytnego nauczyciela Jedi Odan-Urra, odcięcie kogoś od Mocy było najpotężniejszym atakiem, którego Jedi mógł użyć. Przeznaczona była głównie do ataku o nieodwracalnych skutkach, ale jak się okazało, czasami użytkownik mógł ponownie połączyć się z Mocą. Kiedy Moc nagle do kogoś powracała, było to odczuwane jako bolesny, nagły napływ emocji, ponieważ Moc natychmiastowo pozwalała wyczuć wszystko dookoła. Tak było z Benem Skywalkerem, którego więź z Mocą została przerwana przez jego kuzyna i Lorda Sithów, Dartha Caedusa. Caedus zablokował połączenie umiejętności kuzyna, gdy przetrzymywał go w urządzeniu Yuuzhan Vongów przeznaczonym do tortur.
W czasach starożytnych Jedi, odcięcie kogoś od Mocy było używane w formie kary. W 3951 roku BBY, Mistrzowie Jedi Zez-Kai Ell, Kavar oraz Vrook Lamar planowali użyć tej umiejętności na Wygnanej Jedi, ale Kreia ich powstrzymała. Użyła podobnej techniki, ale raczej wyssała z Mistrzów Moc, zabijając ich na miejscu, zamiast odciąć ich od Mocy. Najbardziej interesującym przypadkiem jest to, że Wygnana Jedi użyła tej umiejętności nieświadomie, aby odciąć od Mocy siebie samą. Miało to na celu ochronienie się przed druzgoczącymi dla użytkowników Mocy skutkami działania Generatora Cienia Masy na powierzchni Malachor V. Generator ten dosłownie starł z powierzchni planety prawie wszystko i wszystkich w trakcie procesu. Zerwanie więzi było tak całkowite, że jednocześnie Wygnana Jedi wytworzyła ranę w samej Mocy. Nieświadoma sytuacji na początku myślała, że to Rada Jedi zerwała jej połączenie z Mocą jako karę za udział w Wojnach Mandaloriańskich.
Po tym jak prawie przeszedł na Ciemną Stronę, Rycerz Jedi Kyle Katarn także zerwał swoje połączenie z Mocą i powrócił do pracy najemnika. Jednak, gdy jego partnerkę rzekomo zabił Mroczny Jedi Desann i jego uczennica Tavion, Katarn przez żądzę zemsty chciał odnowić swoją więź z Mocą, aby stawić czoło Desannowi. Kyle odwiedził Dolinę Jedi i odzyskał swoje połączenie z Mocą, co pozwoliło mu szybko przypomnieć sobie wszystkie umiejętności zarówno Jasnej jak i Ciemnej Strony w bardzo krótkim czasie.
Podczas swojego pobytu u Yuuzhan Vongów, Vergere użyła tej umiejętności na Jacenie Solo.
Istniał również inny rodzaj tej techniki, którego mogła użyć jedynie osoba biegła w Bitewnej Medytacji. Taki użytkownik mógł użyć Mocy, aby odciąć osobę będącą pod silnym wpływem Ciemnej Strony. Ta umiejętność skutecznie zamykała danego użytkownika w klatce jego własnej ciemności, sprawiając, że był ślepy, ale nie martwy względem Mocy. Nomi Sunrider wykorzystała tę technikę na Ulicu Qel-Dromie po tym jak zamordował on swojego brata, Caya, na Ossusie.
Wróć na górę