Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Bitwa o Gwiezdną Kuźnię (3,956 BBY)

Autor: Gurf'Kas

Wstęp

Również znana jako bitwa o Rakatę Prime, Lehon; stronami w niej uczestniczącymi były siły Imperium Sithów oraz Republiki Galaktycznej. Zakończyła się porażką Sithów, zniszczeniem Dartha Malaka i samej Gwiezdnej Kuźni.

Stację kosmiczną odnaleźli Revan i Malak po zakończeniu wojen mandaloriańskich, począwszy od odnalezienia pierwszej z Gwiezdnych Map na Dantooine. Następnie odwiedzając kolejno Tatooine, Maanan, Kashyyyk i Korriban skompletowali mapę i odkryli położenie Gwiezdnej Kuźni.

Wydarzenia bezpośrednio związane z bitwą wprawiło w ruch odkrycie piątej mapy przez załogę Mrocznego Jastrzębia, co wskazało lokację Kuźni – Lehon. Doleciawszy tam, Carth Onasi wysłał współrzędne flocie Republiki, mając nadzieję na szybki atak, który byłby w stanie zakończyć przedłużającą się wojnę domową. Niestety nierozważnie wleciał w pole magnetyczne emitowane z powierzchni planety, co uszkodziło statek i ściągnęło go na jedną z lehońskich wysp. Revan wraz z towarzyszami rozpoczęli poszukiwania części do naprawy ich statku pośród wielu innych rozbitych statków. Po drodze odnaleźli pozostałości Bezkresnego Imperium Rakatan w postaci dwóch plemion: dzikich Czarnych Rakatan i daleko bardziej rozwiniętych Starszych.

Revan, spotkawszy Starszych, dowiedział się prawdy na temat pochodzenia Gwiezdnej Kuźni oraz celu, do jakiego została ona stworzona. z ich pomocą, wraz z Jolee Bindo i Juhani, dostał się do Świątyni Przodków, gdzie skonfrontował się z, już przeciągniętą na Ciemną Stronę Mocy, Bastilą Shan. Pole magnetyczne zostało wyłączone przez Revana na chwilę przed przybyciem statków Republiki.

Bitwa

Bitwa przebiegała niejako na dwóch płaszczyznach – jedną była właściwą bitwą statków kosmicznych Republiki i Sithów a drugą była infiltracja Gwiezdnej Kuźni przez Zakon Jedi oraz załogę Mrocznego Jastrzębia.

Podczas gdy Jedi infiltrowali stację, Admirał Dodonna starała się zatrzymać siły Sithów jak tylko mogła, zważając na to, że byli oni wspomagani przez Bitewną Medytację Bastili. Pomimo zwiększającej się przy pomocy Gwiezdnej Kuźni floty Sithów, Dodonnie udało się utrzymać obecność Republiki na orbicie stacji. Gdy Revan skonfrontował się z Bastilą i nawrócił ją na Jasną Stronę Mocy Dodonna zauważyła pewną zmianę w zachowaniu statków Imperium. Wykorzystała to i rzuciła wszystko, co miała na Gwiezdną Kuźnię. Po krótkim, chaotycznym oporze, przełamała siły Sithów i rozkazała skoncentrować ogień na stację, co zgrało się z końcem pojedynku Revana i Malaka i zaowocowało zniszczeniem stacji kosmicznej.

Wewnątrz Gwiezdnej Kuźni Revan wraz z kompanami i Rycerzami Jedi przebijał się przez mnogie wytwory stacji, później wspomagane przez wszystkie dostępne wojska Sithów, Ciemnych Jedi oraz ich uczniów, wysyłanych przez Malaka, by opóźnić Revana. Planem Malaka było zdobycie dla Bastili jak największej ilości czasu, by mogła ona się przygotować na walkę ze swoim byłym towarzyszem. Gdy Revan i jego kompani dotarli do centrum dowodzenia Kuźnii zostali oni oddzieleni od swojego dowódcy, który wszedł do środka, by walczyć z Bastilą, która mimo czerpania z mocy stacji kosmicznej nie była w stanie wygrać i zaczęła błagać przeciwnika o zabicie jej. Revan się nie zgodził i z powodzeniem spróbował odwrócić Bastilę od Ciemnej Strony Mocy. Ona po ponownym przyjęciu Jasnej Strony Mocy i przyznaniu swojej miłości do Revana odwróciła efekt Bitewnej Medytacji, by wspomóc siły Republiki zaś Revan podążył na najwyższy poziom stacji by skonfrontować się z Malakiem.

Zanim jednak to nastąpiło, Revan musiał pokonać produkujące droidy machiny aktywowane przez Malaka. Po zabezpieczeniu pomieszczenia, podążył dalej aż dotarł do Malaka, pokonując go w spektakularnym pojedynku na miecze świetlne podczas którego Ciemny Lord próbował wyssać pozostałą Moc wielu Jedi zabitych przez niego podczas ataku na Enklawę Jedi na Dantooine, co Revan mu uniemożliwił używając własnych technik Mocy. Po pokonaniu swojego byłego ucznia zebrał swoją drużynę i uciekli Mrocznym Jastrzębiem z wybuchającej już Gwiezdnej Kuźni.

Po bitwie siły Republiki wraz z pozostałymi Jedi świętowali u podnóży Świątyni Przodków na Lehonie. Wokół planety utworzył się pierścień z wraków statków oraz Gwiezdnej Kuźni. Republika ogłosiła Rakatę miejscem historycznym i zabroniła podróży do niej, by zapobiec adeptom Sithów czerpać z tej jakże silnej w Moc planety. Zakaz ten, z biegiem czasu był przestrzegany coraz mniej, co pozwoliło Darthowi Bane’owi dotrzeć na Lehon bez żadnych problemów i znaleźć tam ukryty holocron Dartha Revana.
Wróć na górę