Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Kampania Thrawna

Autor: Caroline

Kampania Thrawna znana również pod nazwą Kryzys Thrawna, była serią działań polityczno-wojskowych zastosowanych przez Wielkiego Admirała Thrawna w 9 roku ABY. Działania Thrawna były poważnym zagrożeniem dla dopiero powstającego rządu Nowej Republiki, ale ostatecznie Nowa Republika przetrzymała kryzys, a Kampania Thrawna zakończyła się fiaskiem.

W 9 roku ABY Thrawn powrócił z Nieznanych Regionów do znanej przestrzeni, chciał zebrać siły Resztek Imperium i rozpocząć podbój galaktyki, a co za tym idzie - obalić Nową Republikę. Jego początkowe siły składały się jedynie z kilku Niszczycieli i ich linii wsparcia, w tym czasie Wielki Admirał prowadził jedynie delikatne rozpoznanie na obrzeżach terytorium Republiki, między innymi w systemie Draukyze. Głównym problemem Wielkiego Admirała był brak okrętów. Ale nawet gdyby ten problem zniknął Thrawn nie miałby wykwalifikowanej załogi, która mogłaby je obsadzić. Z pierwszym problemem Wielki Admirał postanowił sobie poradzić wykradając część jednostek Republiki ze stoczni za pomocą wgłębiarek „pożyczonych” z placówki górniczej na Nkllon, co nie zaspokoiło potrzeb zaopatrzeniowych Kampanii. Thrawn postanowił odnaleźć pancerniki floty Katańskiej. Okręty miała obsadzić sklonowana załoga, którą Admirał miał nadzieję uzyskać za pomocą ukrytych przez Palpatine’a cylindrów Spaarti. Pozostawał jeszcze problem: zbyt długi okres tworzenia klonów. W czasie swojej wędrówki po Nieznanych Regionach dowiedział się, że Jedi jak ognia unikają planety Myrkr, na której stworzenia zwane isalamirami, odpychały od siebie Moc. Umieszczenie isalamirów w pobliżu komór klonujących przyspieszało proces klonowania. Stworzenia posłużyły Chissowi do jeszcze jednego celu, mianowicie zmniejszenia zagrożenia oraz nakłonienia do współpracy szalonego klona mistrza Jedi Joruusa C'baotha. Klon Mistrza Jedi miał zapewnić koordynację sił we flocie Thrawna za pomocą bitewnej medytacji, jednak zanim Thrawn zawiązał współpracę ze strażnikiem góry Tantiss, musiał najpierw ją znaleźć. Wykorzystał w tym celu dane Nowej Republiki, pochodzące z archiwów planety Obroa-skai, informacje pozyskane na tej planecie, dały również Chissowi informacje o sojusznikach, terytorium, uzbrojeniu Nowej Republiki oraz ogólnym stanie galaktyki. Doszło również do potyczki z pilotami Nowej Republiki, w której Thrawn zwyciężył dzięki bezbłędnemu określeniu rasy pilotów, na podstawie zachowań typowych dla tej rasy oraz wzięciu ich pod uwagę podczas dowodzenia bitwą. Dane z Obroa-skai okazały się być pomocne w odnalezieniu Wayland, gdzie we wnętrzu góry Tantiss znajdował się skarbiec Imperatora, jednak zanim Thrawn podjął szturm postanowił zaopatrzyć się w isalamiry, ponieważ był pewny, że skarbca będzie pilnował użytkownik Mocy. Po zdobyciu stworzeń Thrawn wraz z Palleonem udał się na Wayland, gdzie natknęli się na wcześniej wspomnianego Joruusa C’baotha, z którym doszli do porozumienia. C’baoth zdecydował, że pomoże Thrawnowi w jego Kampanii, w zamian za dostarczenie Joruusowi Luke’a Skywalkera, jego siostry Leii Organy Solo i jej nienarodzonych dzieci.
Flota Admirała Thrawna przystąpiła do ataku, początkowe uderzenia skierowane były w światy w pobliżu Szlaku Koreliańskiego, w tym rolniczą planetę Ukio i bazę Republiki na Ord Pardon, poza tym Wielki Admirał zajął planetę Wistril. Republika powoli zaczęła się chwiać pod wpływem silnej ofensywy ze strony Imperium. Thrawn dzięki swojemu geniuszowi taktycznemu zajmował kolejne światy, które dostarczały Nowej Republice różne zasoby, a potem wykorzystywał podbite światy przeciwko dawnemu Sojuszowi Rebeliantów, którego flota przegrywała z Wielkim Admirałem na różnych frontach. Zajęcie Mrisst pozwoliło mu na przypuszczenie szturmu na Coruscant. Obroną planety dowodził Garm Bel Iblis, który pozornie pokonał Thrawna, który zastawił jednak pułapkę. Nad orbitą Coruscant rozmieścił dwadzieścia dwie zamaskowane asteroidy, które dla przyrządów pokładowych wydawały się liczyć około trzystu sztuk. W ten sposób Wielki Admirał Imperium wyłączył Coruscant z wojny bez wielkiej straty sił i jednostek.
Nowa Republika postanowiła przygotować kontratak na Imperialne stocznie Bilbringi, mając nadzieję na zaskoczenie Wielkiego Admirała Thrawna, uszkodzenie stoczni i zdobycie krystalicznego eliminatora pola grawitacyjnego, który miał pomóc w usunięciu asteroid z orbity Coruscant. Republika starała się również, aby Thrawn uwierzył, że w rzeczywistości jej siły zaatakują słabiej bronione Tangrene, jednak Thrawn przewidział ten manewr i swoje główne siły rozmieścił w stoczniach. Rozgorzała bitwa, która dla Nowej Republiki wydawała się być przegrana, Thrawn mimo mniejszej liczby jednostek, uzyskał przewagę strategiczną. Flota Wielkiego Admirała nie składała się ze wszystkich sił Odrodzonego Imperium, ponieważ klon Imperatora gromadził jednostki wierne staremu porządkowi w pobliżu Byss w Głębokim Jądrze. Być może Odrodzony Imperator widział w Wielkim Admirale rasy Chiss potencjalne zagrożenie, a nie lojalnego oficera. Ostatecznie Thrawn został jednak pokonany przez kilka sytuacji, których nawet jego taktyczny geniusz nie mógł przewidzieć. Na Honoghr Księżniczka Leia udowodniła istotom rasy Noghri, że były wykorzystywane i oszukiwane przez Imperium. Jedna z tych istot o imieniu Rukh, była osobistym ochroniarzem Thrawna. Kiedy otrzymał wiadomość o zdradzie Imperium wbił nóż w klatkę piersiową istoty, którą miał chronić. Po śmierci Thrawna dowództwo nad flotą Imperium objął Gilad Pellaeon, który stwierdził, że nie wygra bitwy i zarządził odwrót. Na Wayland Księżniczka Leia, Han Solo, Talon Karrde, Luke Skywalker, Lando Calrissian i Mara Jade zabili Joruusa C’Baotha i zniszczyli komory klonujące, pozbawiając Imperium nieograniczonej liczby żołnierzy. Garos IV wyzwolił tamtejszy ruch oporu, tym samym sprawiając, że Imperium zostało bez Hibridium, kryształów potrzebnych do zasilania urządzeń maskujących, które bez geniuszu Thrawna i tak nie byłyby wykorzystywane w tak niekonwencjonalny i skuteczny sposób.

Bitwa o Bilbringi zakończyła Kampanię Thrawna. Po jej zakończeniu Nowa Republika nie cieszyła się spokojem zbyt długo gdyż niedługo później została zaatakowana przez Odrodzonego Imperatora. Podczas Kampanii Thrawna siły Republiki uszczupliły się o czterdzieści procent oraz około jedną trzecią terytorium, ponadto działania Thrawna doprowadziły Republikę do załamania politycznego, Środkowe Rubieże miały za złe Republice, że nie była w stanie obronić planet znajdujących się w tym regionie przed Wielkim Admirałem Thrawnem. Podczas Kampanii Thrawna rozpoczął na poważnie swoją karierę polityczną Borsk Fey'lya, choć jego działania podczas jej trwania mogły doprowadzić do tego, że pogrzebałby swoja karierę zanim jeszcze na dobre się rozpoczęła.
Kampania doprowadziła do utworzenia Sojuszu Przemytników, powrotu Garma Bela Iblisa do pełnienia funkcji dowódcy wojskowego oraz wyzwolenia istot zamieszkujących Wayland i Honoghr. Luke Skywalker postanowił zacząć poszukiwać wrażliwych na Moc osób co w końcu doprowadzi do powstania Praxeum na Yavinie IV.
Z punktu widzenia Imperialnego, Kampania Thrawna była szkodliwa dla Nowego Ładu, ponieważ Chiss skupił się na odzyskiwaniu terytoriów, a nie umacnianiu już posiadanych terenów. Po śmierci Thrawna siły Imperium popadły w konflikt między sobą. Nie jest wiadome czy sama Kampania współpracowała z planami Odrodzonego Imperatora i jakie Thrawn miał plany dotyczące swojego Imperium, o ile w ogóle jakiekolwiek plany odnośnie Imperium powstały w jego głowie.

Najważniejsze bitwy Kampanii Thrawna

Bitwa o Draukyze
Jedna z pierwszych bitew podczas Kampanii Thrawna, zanim jeszcze Republika dowiedziała się o istnieniu Wielkiego Admirała. Draukyze była członkiem Nowej Republiki, zaatakowanym i zdobytym przez pojedynczego Gwiezdnego Niszczyciela, wiadomość o ataku krążyła wśród przemytników. Talonowi Karrde i Marze Jade dostarczył ją pilot pracujący w organizacji Talona, Lachton, który widział już podobny atak na Bpfassh.

Bitwa o Saarn
Saarn była planetą położoną na odludziu, nad którą nadzór sprawowała Nowa Republika. Imperialny Niszczyciel klasy Imperial I, Stormhawk, wykonał manewr „uderz i zniknij” przeciwko jednostkom Republiki, znajdującym się na planecie.

Najazd na Obroa-skai w celu pozyskania informacji
Krótka potyczka pomiędzy siłami Imperium i Nowej Republiki. Statki Imperium, pod dowództwem Wielkiego Admirała Thrawna, przeprowadzały nalot na bogatą w informację bibliotekę na Obroa-skai. Siły Imperium starły się z grupą statków dyplomatycznych Republiki, która chciała by Obroa-skai stało się jej członkiem. Wywiązała się krótka walka pomiędzy siłami Imperium i Nowej republiki, która skończyła się zwycięstwem Wielkiego Admirała.

Potyczka z siłami zadaniowymi Elominów
Do potyczki doszło w czasie najazdu Thrawna na Obroa-skai, była to jedna z pierwszych poważniejszych bitew z siłami Nowej Republiki. Imperialny Niszczyciel Gwiezdny Chimera czekał na przybycie zwiadowców wysłanych na nalot. Gdy zwiadowcy przybyli, Kapitan Gilad Pellaeon zlecił żółty alarm i postanowił skonsultować się z Wielkim Admirałem Thrawnem. Armada Republiki, z którą Chimera miała się zmierzyć, składała się z czterech fregat szturmowych i trzech skrzydeł myśliwców typu X. Thrawn ignorując sugestie Kapitana Pellaeona, zdecydował się na walkę z Armadą Republiki. Wielki Admirał rasy Chiss, wysłał trzy statki wartownicze i przyglądał się jak armada niszczy jeden z nich, następnie rozkazał wartownikom wycofać się, stwierdzając, że dowódcy armady należą do rasy Elominów, nakazał wykonać swoim myśliwcom manewr Marga Sabla. Thrawn studiując sztukę tej rasy, stwierdził, że dowódcy tej rasy zareagują na manewr w korzystny dla jego floty sposób, co rzeczywiście nastąpiło. Przyjęcie przez fregaty i myśliwce typu X postawy obronnej doprowadziło do tego, że Chimera mogła włączyć się do walki z siłami Republiki. W wyniku bitwy cała Armada została zniszczona.

Misja na Bimmisaari
Misja dyplomatyczna podjęta przez Hana i Leię Solo w 9 roku ABY, misja nie powiodła się, ponieważ Bimmowie wykorzystali obecność małżeństwa Solo na swojej planecie, aby móc wydać ich Imperium. Solo przeżyli atak Imperialnych Komandosów rasy Noghri, a atak miał wpływ na późniejsze stosunki Nowej Republiki i mieszkańców planety Bimmisaari.

Pierwsza bitwa o Miasto Nomadów
Atak urządzony przez Wielkiego Admirała Thrawna, w celu pozyskania wgłębiarek potrzebnych mu do przeprowadzenia ataku na Sluis Van. Thrawn zaatakował Miasto Nomadów, placówkę górniczą na planecie Nkllon, należącą do Landa Calrissiana. Han Solo, Leia Organa Solo i Luke Skywalker znajdowali się akurat w systemie i starali się pomóc w odparciu ataku Imperium, mimo to Thrawn zdołał zdobyć pięćdziesiąt jeden wgłębiarek, czyli ponad połowę zaopatrzenia miasta Nomadów.
Bitwa o Bpfassh
Atak zainicjowany przez Wielkiego Admirała Thrawna, by odwrócić uwagę sił Nowej Republiki od stoczni na Sluis Van, skąd Thrawn chciał ukraść kilka niestrzeżonych okrętów. Chciał tego dokonać za pomocą skradzionych z placówki górniczej Landa Calrissiana na Nkllon wgłębiarek. Odwrócenie uwagi nie do końca się powiodło, jednak Imperium zdecydowało się zaatakować Sluis Van. Atak zakończył się niepowodzeniem.

Misja na Kashyyyk
Nieudana próba porwania Księżniczki Leii z planety Kashyyyk przez Grupę Komandosów rasy Noghri, służących pod rozkazami Wielkiego Admirała Thrawna. Noghri przeniknęli na planetę gdzie ukrywali się przed istotami rasy Wookie aż do nocnego ataku, który miał zakończyć się porwaniem Księżniczki, które zakończyło się ostatecznie śmiercią wszystkich Komandosów oprócz Khabarakha, który został schwytany. Khabarakh zgodził się później zabrać Leię Organę na Honoghr, ojczysty świat Noghrich.
Komando Noghrich zaplanowało atak na Leię Organę na porę nocną, najpierw podłożyli ogień w pobliżu domu wojownika Salporina, gdzie przebywała Organa, by odwrócić uwagę Wookiech. Następnie Komandosi zbliżyli się do samego domu. Trzech Noghri korzystając z broni ogłuszającej zaatakowało Salporina i innych Wookiech, podczas gdy jedna czwarta komandosów próbowała porwać Organę Solo, która wyczuła zagrożenie poprzez Moc i zdążyła się przygotować na atak. Odpierała ataki Noghrich mieczem świetlnym do momentu, w którym jej ochroniarze rasy Wookie nie przybyli jej z odsieczą. Khabarakh zaprzestał ataku na Księżniczkę, gdy wyczuł, że jest ona spadkobierczynią Dartha Vadera, dawnego pana Noghrich któremu istoty te pozostały wierne. Cały oddział Noghrich poza Khabarakhiem został zabity, po stronie Wookiech zginął jedynie Salporin, a Chewbacca i Ralrracheen odnieśli niewielkie obrażenia. Khabarakh został schwytany i początkowo Chewbacca chciał go zabić, jednak Organa Solo powstrzymała go przed tym.
Leia miała nadzieję, że dojdzie z istotami rasy Noghri do porozumienia, przekonała Khabarakha, by zabrał ją na Honoghr, gdzie Organa Solo udowodniła istotom tej rasy, że zostały oszukane przez Imperium i namówiła je, aby przyłączyły się do Nowej Republiki.

Misja ratunkowa na Myrkr
Wydarzenie miało miejsce podczas Kampanii Thrawna. Sprzymierzonym na krótko siłom Nowej Republiki i przemytnikom Talona Karrde udało się pokonać oddziały Wielkiego Admirała Thrawna na planecie Myrkr. Udało się im uratować Luke’a Skywalkera i Marę Jade, mimo to przemytnicy nie chcieli brać udziału w wojnie po żadnej ze stron konfliktu.
Myrkr w roku 9 ABY znajdował się pomiędzy terytoriami Nowej Republiki a Imperium, w tym czasie swoją bazę umiejscowiła tam organizacja przemytnicza Talona Karrde. We wczesnej fazie swojej Kampanii, Thrawn przybył na planetę by zapewnić sobie stałe dostawy isalamirów. W pewnym momencie Kampanii Luke Skywalker został znaleziony i prawie przechwycony przez okręt flagowy Thrawna „Chimerę”. Udało mu się uciec, jednak został schwytany przez Talona Karrde i przetransportowany do bazy na Myrkr, z której w końcu uciekł na pokładzie myśliwca. W pościg za nim ruszyła Mara Jade, jednak oboje rozbili się w środku dżungli planety. Tymczasem siły Imperium przybyły do bazy i odkryły obecność Skywalkera na planecie. Mara schwytała Luke’a, jednak okoliczności zmusiły ją do współpracy ze Skywalkerem, oboje starali się dotrzeć do miasta Hyllyard, gdzie czekały na nich siły Imperium, jednak zostali uratowani przez Landa Calrissiana, Talona Karrde i jego przemytników.
Incydent na Myrkr zmusił Talona Karrde do przeniesienia bazy z Myrkru na Rishi, było to korzystne dla Wielkiego Admirała Thrawna, ponieważ mógł bez przeszkód pozyskiwać niezbędne mu isalamiry.

Bitwa o Sluis Van
Pierwsza poważniejsza bitwa Kampanii Thrawna, uderzenie w stocznie na Sluis Van zaplanowane przez Wielkiego Admirała Thrawna, miało na celu wykradnięcie kilku statków Nowej Republiki. Akcja na Sluis Van poprzedzona była wykradnięciem wgłębiarek Landa Calrissiana z placówki górniczej na Nkllon, aby przemycić wgłębiarki w pobliże stoczni Thrawn użył generatorów pola maskującego.
Zanim bitwa się zaczęła do stoczni powoli zbliżał się transportowiec, w którym Thrawn ukrył generatory pola maskującego w ładowni statku, wraz z wgłębiarkami i myśliwcami typy TIE. Po uruchomieniu generatorów, transportowiec był widoczny zarówno na skanerach jak i gołym okiem, jednak dla skanerów jego śmiercionośny ładunek nie istniał. Mimo to dla oficerów Nowej Republiki, Afyona i Wedge’a Antillesa, transportowiec wydawał się być co najmniej dziwny. Postanowili, że Eskadra Łotrów powinna zbadać transportowiec. Kiedy X-wingi zbliżyły się do niego, okręt eksplodował uwalniając myśliwce TIE, które zaatakowały flotę Republiki i osłaniały wgłębiarki. Niewielki okres czasu później z nadprzestrzeni wyskoczyła reszta sił Thrawna przeznaczonych do ataku na Sluis Van, na które składały się trzydzieści dziewięć okrętów wojennych i trzydzieści eskadr myśliwców typu TIE. Do bitwy po stronie Republiki włączyli się Han Solo, Luke Skywalker i Lando Calrissian, dzięki nim akcja Thrawna na Sluis Van została powstrzymana, a Dowódca Imperium rasy Chiss przyznał się do porażki zarządzając odwrót swoich sił.

Bitwa o Sarka
Bitwa była jedną z serii bitew nadzorowanych przez Wielkiego Admirała Thrawna w celu nękania konwojów Nowej Republiki.
Przed rozpoczęciem swoich głównych działań ofensywnych za pomocą Floty Katańskiej i klonów z Góry Tantiss, Wielki Admirał Thrawn zaczął atakować konwoje na obrzeżach systemów, mając nadzieję, że to politycznie i militarnie osłabi Nową Republikę.
Dowódca Imperium rasy Chiss rozmieścił swoje myśliwce typu TIE w systemie Sarka, przed kolejnym spodziewanym Republikańskim konwojem. Kiedy Frachtowiec przybył i odkrył obecność Imperialnego Niszczyciela Gwiezdnego w systemie, od razu włączył do walki trzy eskadry myśliwców typu A, które szybko uporały się z Imperialnymi maszynami, jednak strzał turbolasera z „Chimery” skutecznie i szybko unieszkodliwił frachtowiec.
Wszystkie myśliwce i wsparcie konwoju zostało zniszczone, a Thrawn był przekonany, że taktyczny błąd przy użyciu A-wingów, był jednym z czynników, które doprowadziły do aresztowania Admirała Ackbara.

Rajd na Nową Kowię
Mały atak zainicjowany przez siły Imperialne, aby przechwycić Luke’a Skywalkera i Hana Solo.
Aby udowodnić niewinność Admirała Ackbara, Luke Skywalker, Han Solo i Lando Calrissian, musieli odnaleźć źródło Delta. W tym celu udali się na Nową Kowię, jedyną planetę, której Bothanie zaciekle bronili podczas Galaktycznej Wojny Domowej.
W Ilic, stolicy Nowej Kowii mężczyźni natknęli się na bliskiego współpracownika Borska Fey’lyi, Tava Breil'lyę i doszli do wniosku, że może być on powiązany ze źródłem Delta. Skywalker, Solo i Calrissian poszli za nim i dotarli do kontaktów Bothanina, które nosiły imiona Irenez i Sena, zanim jednak poszukiwacze źródła Delta znaleźli jednoznaczne dowody Bothanina, siły Wielkiego Admirała Thrawna wylądowały na planecie. Siły Imperialne regularnie robiły nalot na Ilic w celu pozyskania leków, które były zapłatą miasta na rzecz Imperium. Podczas nalotu, Imperium odkryło statek Landa „Ślicznotkę” oraz myśliwiec typu X należący do Luke’a, a co za tym idzie, Rebeliantów. Szturmowcy próbowali ich powstrzymać jednak Rebeliantom udało się uciec z Ilic.
Po bitwie w Ilic Luke Skywalker udał się na Jomark, aby spotkać się z Joruusem C’Baothem. Tymczasem na pokładzie Dreadnaughta Han Solo i Lando Calrissian udali się w bliżej nieznane miejsce, w którym spotykają legendarnego współzałożyciela Sojuszu na Rzecz Przywrócenia Republiki, Garma Bela Iblisa, z którym Tav Breil’lya miał zainicjować spotkanie, by przekonać go, by przyłączył się do grona sojuszników politycznych Borska Fey’lyi. Później Han i Lando przekonali Iblisa, by przyłączył się do Nowej Republiki.

Misja na Honoghr
Miała miejsce podczas Kampanii Thrawna, jej celem było przekonanie istot rasy Noghri przez Leię Organę Solo, aby przyłączyły się do Nowej Republiki.
Podczas trwania Kampanii Thrawna, Dowódca rasy Chiss nakazał istotom rasy Noghri porwanie ciężarnej Lei Organy Solo. Wszyscy Noghri, którzy wzięli udział w misji porwania na Kashyyyku zginęli poza Khabarakhiem z klany Khim’bar, który rozpoznał w Lei Mal'ary'ush, córkę wybawiciela Noghrich, Dartha Vadera. Organa Solo zdając sobie sprawę z faktu, że ani ona ani jej dzieci nie będą bezpieczne dopóki Noghri służą Imperium, postanowiła, że jako Mal'ary'ush, uda się na planetę Noghrich, Honoghr, wraz z Khabarakhiem i spróbuje przekonać ich do porzucenia służby dla Imperium.
Na Honoghr, Leia najpierw spotkała się z Maitrakh klanu Khabarakha, która postanowiła wspierać Leię. Ukryła ją, kiedy Wielki Admirał Thrawn wylądował na planecie w poszukiwaniu Khabarakha, chcąc sprawdzić jego wierność Imperium. Po wyjeździe Thrawna, Rada Noghri w Nystao postanowiła porozmawiać z Leią, wykorzystując swój status córki Lorda Vadera, Leia przekonała cześć Noghri, że pozostawali w niewoli Imperium już zbyt długo, później udowodniła im, że Imperialne roboty, które miały pomagać w rekultywacji planety, w rzeczywistości ją niszczyły. Ten fakt oburzył Noghrich, którzy wcześniej byli święcie przekonani, że Imperium im pomaga i uczynili z siebie prawie że niewolników by spłacić swój dług wdzięczności wobec rządu, który ich oszukał.
W wyniku odkrycia prawdy Noghri porzucili służbę dla Imperium i przyłączyli się do Nowej Republiki, dzięki nim ostatecznie zakończono Kampanię Thrawna. Ochroniarz Wielkiego Admirała Rukh, istota rasy Noghri, zabił go podczas Bitwy o Bilbringi, co zmusiło siły Imperium do odwrotu. Leia i jej rodzina stali się istotami cenionymi w społeczeństwie Noghrich, Nowa Republika zaoferowała istotom tej rasy przeniesienie na inne
Planety, na których mogli przebywać do czasu aż Honoghr będzie zdolny do zamieszkania. Jedną z tych planet był Wayland.

Misja Ratunkowa na Chimerze
Jej celem było uratowanie przemytnika Talona Karrde z rąk Wielkiego Admirała Thrawna. Karrde był przetrzymywany na jego okręcie flagowym „Chimera”, gdzie przemytnik miał zostać przesłuchany w celu wydobycia z niego lokalizacji Floty Katańskiej. Akcja ratunkowa została zaaranżowana przez zastępczynię Talona, Marę Jade, która poprosiła o pomoc Luke’a Skywalkera. Oboje włamali się na pokład Chimery, uwolnili Karrde’a i uciekli z pokładu okrętu flagowego Admirała Thrawna na pokładzie Sokoła Milenium.
W 9 roku ABY przemytnik Mara Jade została schwytana przez Wielkiego Admirała Thrawna, który poszukiwał informacji o Flocie Katańskiej i był pewny, że posiada ją szef Jade. Mara zdecydowała, że jedynym sposobem ucieczki z sideł Thrawna jest pójście z nim na układ. Miała skontaktować się z Karrdem, a następnie dokonać z Thrawnem transakcji dotyczącej informacji o Ciemnej Flotylli, Thrawn jednak nie wywiązał się ze swojej części układu, przyczepił do statku Jade urządzenia namierzające i w ten sposób odkrył miejsce pobytu Talona Karrde i go aresztował, by wyciągnąć od niego lokalizację pancerników siłą.
Oburzona działaniami Thrawna, Jade postanowiła odbić swojego szefa, jednak nie mogła tego zrobić sama. Poprosiła o pomoc Luke’a Skywalkera, który zgodził się wziąć udział w uwolnieniu Karrde’a. Luke i Mara dostali się na pokład Chimery w transportowcu dostaw i przeniknęli do więzienia w skradzionych mundurach pilotów myśliwców TIE. Karrde, kiedy go wypuszczono z więzienia również nałożył mundur imperialnego pilota. Kiedy Thrawn dowiedział się o ucieczce więźnia, rozkazał wyłączyć główny komputer pokładowy Chimery, wydedukował również prawidłowo, że przemytnikowi pomaga w ucieczce Luke Skywalker, dlatego wydał rozkaz Rukhowi, aby przeniósł kilka isalamirów do hangaru chcąc pozbawić Skywalkera umiejętności korzystania z Mocy podczas walki ze szturmowcami. Karrde, Jade i Skywalker nie byli w stanie dotrzeć do transportowca dostaw, którego Mara i Luke użyli do dostania się na pokład Chimery, więc Karrde zasugerował kradzież statku z głębiej położonych części statku. Tam przeciwnicy Wielkiego Admirała Thrawna natknęli się na Sokoła Millennium, sprowadzonego z orbity Endora. Thrawn domyślił się, że znajdą ten statek jednak było już za późno, by zrobić z tym cokolwiek. Karrde zasiadł za sterami Sokoła i wykonał skok w nadprzestrzeń. Misja ratunkowa zakończyła się sukcesem.
Ten incydent zmienił nastawienie Karrdego do stanowiska jego organizacji w konflikcie Imperium z Republiką z neutralnego na przyjazne Republice. W rezultacie zaraz po ucieczce z Chimery, Karrde udał się na Coruscant w celu wyjawienia lokalizacji Floty Katańskiej Nowej Republice.

Rajd na Pantolomin
Rajd miał miejsce podczas Kampanii Thrawna, w jego wyniku Imperialny dowódca rasy Chiss, odkrył lokalizację Floty Katańskiej.
W 9 roku ABY Lando Calrissian i Han Solo odwiedzili Koralową Wandę, w celu pozyskania informacji dotyczących lokalizacji Ciemnej Flotylli. Chcieli tam spotkać się z Kapitanem Hoffnerem, który odkrył flotę rok wcześniej. Wywiad Imperialny również dotarł do Hoffnera. Wielki Admirał Thrawn wysłał Nilesa Ferriera, by go schwytał. Calrissian i Solo nie spotkali się Hoffnerem, ponieważ Ferrier i jego najemnicy już go dopadli. Lando i Han próbowali go uwolnić, ale Koralowa Wanda została zmuszona do wynurzenia się na powierzchnię i została zbombardowana strzałami z turbolaserów Chimery, ponadto Imperialni Szturmowcy wdarli się na pokład Koralowej Wandy, zmuszając Solo i Calrissiana do ucieczki.
Niles Ferrier dostarczył Thrawnowi Hoffnera, który wyjawił Wielkiemu Admirałowi lokalizację Floty Katańskiej, nieco później Talon Karrde wyjawił te same współrzędne Nowej Republice, by uniknąć przejęcia Floty przez Imperium, jednak polityczny konflikt wewnątrz Republiki spowodował, że Republikańska Marynarka przybyła za późno by powstrzymać Thrawna przed zagarnięciem prawie całej Floty Katańskiej.

Bitwa o Flotę Katańską
Znaczące wydarzenie w Kampanii Thrawna, zarówno Nowa Republika jak i Imperium cierpiały na niedobór okrętów, Kampania Thrawna tylko nasiliła potrzebę szybkiego ich zdobycia, dla obu stron konfliktu. Po zakończonej fiaskiem próbie kradzieży okrętów Republiki w stoczniach Sluis Van, Thrawn oraz Republika coraz dotkliwej odczuwali brak okrętów, tym bardziej, że bitwa w stoczniach uszczupliła zasoby statków obu stron, jednak bardziej ucierpiała na tym Republika. W galaktyce było jednak kilka istot, które znały lokalizację legendarnej Floty Katańskiej, dwustu pancerników sprzed Wojen Klonów. Gdyby pancerniki dostały się w całości do którejkolwiek ze stron konfliktu mogłoby to znacznie przechylić szalę zwycięstwa, bądź porażki. Jedną z istot które znały lokalizację Floty był Talon Karrde, przemytnik, który postanowił zachować neutralne stanowisko w konflikcie. Jednak Wielki Admirał Thrawn otrzymał informację o tym, że Karrde wie gdzie znajduje się Flota Katańska i postanowił wyciągnąć to od niego siłą i uwięził go na pokładzie swojego okrętu flagowego. Jednak zanim udało mu się cokolwiek z Karrde’a wyciągnąć, przemytnik został uwolniony przez Marę Jade i Luke’a Skywalkera. Ten incydent przekonał Talona do zmiany stanowiska w konflikcie i postanowił on wyjawić lokalizację Floty Katańskiej Nowej Republice. Thrawn jednak miał plan awaryjny, za pomocą Chimery zaatakował luksusowe kasyno Koralową Wandę, na której przebywał Kapitan Hoffner, który podobnie jak Karrde posiadał informacje o położeniu Ciemnej Flotylli. Imperialny dowódca dostał to czego chciał.
Na miejsce, w którym Flota Katańska była położona przybyła Eskadra Łotrów i mały zespół techników. Luke Skywalker, Han Solo, Lando Calrissian i Chewbacca dostali się na pokład jednego z pancerników i próbowali go uruchomić, pancernik wybrali na podstawie przeczucia Luke’a, które okazało się bardzo trafne. Grupa znalazła się na głównym pancerniku floty, Katanie. Ich wysiłki w uruchomieniu pancernika zakłóciło przybycie Borska Fey'lya, który nakazał Hanowi i reszcie zaprzestanie prac. Sytuacji Republiki nie ułatwiło pojawienie się Niszczyciela Imperialnego Judicator, którego myśliwce TIE zaatakowały Eskadrę Łotrów. Zespołowi na pokładzie Katany udało się przywrócić zasilanie turbolaserów pancernika, wystrzelić salwę w stronę Imperialnego okrętu, jednak pierwsza salwa pancernika była również salwą ostatnią. Tymczasem na pokładzie okrętu Fey’lyi, jego dowódca kapitan Sarin Virgilio, z niewielką pomocą Lei i Talona Karrde, stwierdził, że nie może zostawić towarzyszy samych w walce z Imperium, do czego namawiał go Fey’lya. Ostatecznie Bothanina wtrącono do więzienia, a jego siły ruszyły na pomoc Eskadrze Łotrów, stopniowo zyskując przewagę nad siłami Imperium. Thrawn otrzymał wiadomość, że sytuacja Imperium w bitwie jest coraz mniej korzystna, więc postanowił, że osobiście weźmie w niej udział na pokładzie Chimery. Jego plany pokrzyżował Joruus C’baoth, który przyleciał na pokład Chimery w skradzionej fregacie. Wielki Admirał wiedząc, że obecność C’baotha może niekorzystnie wpłynąć na czas przylotu do strefy bitwy, wysłał na pomoc Judicatorowi inny niszczyciel, „Tyran”. Na pokładzie Judicatora, kapitan Brandei włączył do walki rezerwowe szwadrony myśliwców typu TIE. W tym momencie z nadprzestrzeni wyskoczyło osiemnaście frachtowców należących do grupy przemytniczej Talona Karrde. Mara Jade korzystając ze swojej wiedzy na temat budowy Imperialnych niszczycieli Gwiezdnych i czujników w swoim Z-95 znalazła słaby punkt Judicatora i zaatakowała go, oślepiając część Judicatora. W odwecie Kapitan Brandei wysłał Bombowce TIE, by zaatakowały przemytników, jednak siły Republiki znów otrzymały dodatkowe jednostki z zewnątrz w postaci Garma Bel Iblisa i jego sześciu pancerników Floty Katańskiej, które zaczęły bombardować Judicatora działami jonowymi. Jednak szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Imperium w momencie kiedy z nadprzestrzeni wyskoczyły trzy krążowniki. Siły Republiki i przemytnicy Talona Karrde szykowali się do odwrotu, jednak Mara Jade utknęła sparaliżowana w uszkodzonym myśliwcu trafionym przez działo jonowe. Tymczasem na pokładzie Katany, Han, Luke Chewbacca i Lando próbowali uporać się z siłami Imperium, które wdarły się na pokład. W drodze na mostek zostali zaskoczeni i prawie bez szans wobec przewagi liczebnej sił Imperium, jednak Luke rzucając mieczem w jedną z części statku spowodował dekompresję, która sprawiła, że szturmowcy przestali być problemem. Na mostku Han korzystając z obwodu podporządkowania skierował jeden z pancerników Floty Katańskiej prosto w Imperialnego niszczyciela „Tyrana”, który nie był w stanie przeciwdziałać zderzeniu, które doprowadziło do natychmiastowego zniszczenia obu okrętów. Podczas wybuchu został również uszkodzony jeden z pancerników Bela Iblisa, jednak pozostałe jednostki kontynuowały ostrzał w stronę Judicatora. Kapitan Brandei był świadom tego, że już nie wygra tej bitwy, dlatego też nakazał swoim jednostkom odwrót.
Nowa Republika odniosła zwycięstwo w bitwie o Flotę Katańską, mimo to w jej rękach znalazło się jedynie piętnaście z dwustu pancerników Ciemnej Flotylli. Ponadto Republika dowiedziała się, że Admirał Thrawn ma już zapewnioną sklonowaną załogę, która może obsłużyć zdobyte pancerniki. W obawie przed wybuchem następnych Wojen Klonów, które mogłyby się skończyć dla Nowej Republiki tragicznie, priorytetem wywiadu stało się znalezienie fabryki klonów, która zaopatrywała Thrawna.
Kiedy tylko kadłub „Katany” został uszczelniony i Luke Skywalker mógł zasiąść za sterami swojego X-winga, użył swoich zmysłów Jedi, by zlokalizować Marę Jade i uratował jej życie.

Bitwa o Sheris
Miała miejsce podczas Kampanii Thrawna. Mała jednostka Imperium składająca się z kilku AT-AT i dwóch czołgów repulsorowych, została skierowana, by przejąć Marter An, stolicę i główny kosmodrom planety. Głównym celem oddziału było przejęcia Kosmodromu i zniszczenie tarcz planetarnych, by móc umożliwić szybkie przejęcie planety przez resztę sił inwazyjnych, zanim Nowa Republika ruszy planecie z odsieczą.

Oblężenie Svivren
Odbyło się w 9 roku ABY. Siły Wielkiego Admirała Thrawna starły się z mieszkańcami tejże planety, jednak atak Imperium zakończył się przegraną.
W 9 roku ABY Wielki Admirał Thrawn zaatakował kilka światów przynależących do Nowej Republiki w tym Svivren, które broniło się zaciekle przed Imperialnymi najeźdźcami, doprowadzając ostatecznie do tego, że Imperialna Marynarka się wycofała. Jednak niedługo później znów podjęła próbę zajęcia planety. Przez długi czas Imperium walczyło z lokalnym ruchem oporu.
Ostatecznie po śmierci Thrawna pod Bilbringi, Imperium wycofało się planety Svivren.

Bitwa o Ord Pardon
Odbyła się podczas trwania Kampanii Thrawna. Atak na Ord Pardon był jedynie zwodem taktycznym, który miał na celu odciągnięcie uwagi sił Nowej Republiki od planety Ukio, którą chciał przejąć Wielki Admirał Thrawn. Placówka Nowej Republiki na planecie odniosła spore zniszczenia podczas ataku.

Bitwa o Filve
Bitwa miała miejsce podczas Kampanii Thrawna i miała odwrócić uwagę sił Nowej Republiki od planety Ukio, podobnie rzecz miała się z atakami na planety Ord Pardon, Crondre i Ando. Siły Admirała Thrawna zaatakowały planetę, kiedy w pobliżu znajdował się Sokół Millennium i Eskadra Łotrów, a Leia Organa znajdowała się na powierzchni planety, odbywając misję dyplomatyczną mającą na celu uspokojenie Filvian. Joruus C’Baoth, który koordynował bitwą o Ukio wyczuł obecność Organy Solo i wysłał całą flotę Kapitana Brandei, by ją schwytać. Lei jednak udało się uniknąć schwytania dzięki pomocy ze strony Eskadry Łotrów i Sokoła Millennium, Łotry i Sokół wykorzystali do ucieczki manewr taktyczny opracowany przez Pasha Crackena.
Kolejny raz C’Baoth pokrzyżował plany Wielkiego Admirała Thrawna, dał on mieszkańcom Filve czas na przygotowanie obrony, co sprawiło, że klon szalonego Jedi stał się kolejny raz powodem do gniewu dowódcy Imperium rasy Chiss.

Bitwa o Ukio
Krótka walka, która odbyła się w 9 roku ABY, gdzie Wielki Admirał Thrawn podstępem zmusił planetę do poddania się przy użyciu zamaskowanych krążowników spod powierzchni tarcz, z równoczesnym bombardowaniem za pomocą wojsk umieszczonych na orbicie planety.
Ukio było jedną z pięciu głównych planet, które zaopatrywały Nową Republikę w żywność. Planetę otaczała planetarna tarcza. Po bitwie o Endor, Ukio było prawdopodobnie jedną z planet wyzwolonych spod panowania Imperium przez Rebeliantów. W ramach przygotowań do ataku na Ukio, Thrawn przeznaczył do tego celu kilka niszczycieli w tym Bellicose, Judicatora, Nemesis i Death's Head oraz przygotował kilka ataków, które miały odwrócić uwagę sił Nowej Republiki od Ukio. Ofiarami dywersji Thrawna padły Ando Prime, Filve, Crondre i Ord Pardon. Do ataku na Ukio Thrawn przeznaczył dwa Niszczyciele Gwiezdne, w tym swój okręt flagowy Chimera, dziesięć pancerników z Floty Katańskiej i nieznaną liczbę zamaskowanych krążowników. Orbitalne bombardowanie koordynował Joruus C’Baoth, dzięki swojej bitewnej medytacji.
Chimera i reszta sił Thrawna zajęły pozycje nad orbitą Ukio, Wielki Admirał Thrawn zażądał od przywódców planety opuszczenia tarczy planetarnej i oczekiwania przybycia wojsk Imperium oraz nie podejmowania żadnego oporu zbrojnego, jednak przywódcy planety zwlekali z odpowiedzią na wezwanie Imperialnego Wielkiego Admirała, więc postanowił on wysłać w ich stronę ostrzegawczą salwę. Na jego znak turbolasery z niszczycieli i pancerników wystrzeliły w kierunku tarcz planetarnych, a Joruus C’Baoth dzięki możliwości wpływania na umysły artylerzystów, skoordynował wystrzał w krążowników by trafiły w to samo miejsce gdzie miały paść rzekome strzały z Chimery, niszcząc w ten sposób dwie bazy wojskowe planety Ukio. Zabieg ten sprawił, że mieszkańcy Ukio byli przekonani, że Wielki Admirał Thrawn posiada Superbroń, która jest w stanie niszczyć tarcze planetarne i zmieścić się we wnętrzu Niszczyciela Gwiezdnego.
Władze planety Ukio doszły do wniosku, że lepiej poddać planetę Imperium niż powodować więcej zniszczeń i ofiar ludności. Władze planety Ukio musiały przekazać Imperium dostęp do generatorów tarcz i artylerii planety, wszystkie pojazdy wojskowe większe niż ścigacz miały zostać skonfiskowane na rzecz Imperium, w zamian Thrawn obiecał nie ingerować w sprawy społeczne, polityczne i administracyjne oraz zwolnił planetę z podatku na rzecz wojny i poboru do wojska, jednak od tej pory Ukio miało zaopatrywać armię Imperialną w żywność.

Misja na Poderis
Misja wykonywana przez Luke’a Skywalkera, jej celem było odkrycie czy Poderis nie jest punktem przesiadkowym dla trasy przerzutu klonów Imperium.
Wielki Admirał Thrawn używał planety jako fałszywego tropu, by odciągnąć oczy Wywiadu Republiki od właściwej trasy przerzutu klonów.
Na planecie Luke Skywalker został otoczony na dachu budynku przez siły Imperialne, w taki sposób, że nie miał szans na ucieczkę z dachu bez potyczki z uzbrojonymi w isalamiry siły Imperium. Skywalker ześlizgnął się po ścianie i dzięki temu uniknął spotkania z Imperium. Kiedy Wielki Admirał Thrawn zrozumiał, że nie dopadnie Skywalkera na powierzchni planety postanowił pochwycić go w przestrzeni. Chimera próbowała przechwycić frachtowiec Skywalkera w systemie Poderis, jednak Jedi po raz kolejny uciekł Wielkiemu Admirałowi Thrawnowi.
Na pokładzie Chimery, Ensign Mithel, oficer, który obsługiwał generator promienia ściągającego podczas próby schwytania Skywalkera i próbował zapobiec jego ucieczce, zmieniając konfigurację promienia, został awansowany za swoją pomysłowość do stopnia porucznika i został przydzielony do grup, która opracowywała metody przeciwdziałania Republikańskim manewrom obronnym.

Druga Bitwa o Miasto Nomadów
Obława urządzona przez Wielkiego Admirała Thrawna w celu zrabowania potrzebnych w stoczniach Bilbringi hfredium i kammris.
Thrawn wysłał trzy Ciężkie Krążowniki Klasy Dreadnaught, aby napełniły swoje magazyny zasobami miasta Nomadów, po wcześniejszym wyłączeniu zasilania miasta i tarcz. W ten sposób Thrawn otrzymał czteromiesięczny zapas potrzebnych mu zasobów.
Mobilne miasto zostało wyłączone, co spowodowało, że stało się bliskie zniszczeniu przez palące słońce Nkllon, jednak siły Generała Garma Bela Iblisa pomogły ewakuować Miasto Nomadów. Właściciel Miasta Lando Calrissian, poprosił Admirała Hirama Draysona, by pożyczył część swojej floty, która mogłaby ewakuować miasto, jednak Drayson nie wyraził zgody i Miasto Nomadów zostało stopione przez słońce Nkllon.

Bitwa o Qat Chrystac
Imperialna ofensywa prowadzona przez Wielkiego Admirała Thrawna. Garm Bel Iblis sprowadził piętnaście okrętów do obrony systemu, jednak Thrawn używając Krążownika Interdykcyjnego szybko sprowadził pomoc dla swoich jednostek. Z pomocą kilku A-wingów, Iblisowi udało się uchronić od zniszczenia Kalamariański Krążownik jednak potem siły Republiki wycofały się, aby uniknąć dalszych strat.

Najazd na Coruscant
Operacja, której celami było porwanie Lei Organy Solo i jej bliźniąt, by przebłagać Joruusa C’baotha oraz doprowadzenie do tego, by Republika przestała ufać Marze Jade albo po prostu uciszyć rudowłosą kobietę na zawsze. Misję miało wykonać czternastu członków wywiadu Imperialnego dowodzonych przez majora Molo Himrona.
Joruus C’Baoth niecierpliwił się. Komandosi rasy Noghri wysłani przez Thrawna do porwania Lei Organy Solo, nie wypełnili swojego zadania. Klon Mistrza Jedi zaczął domagać się, by Thrawn zaatakował Coruscant, by C’baoth mógł zająć się porwaniem Lei osobiście, na co Wielki Admirał nie mógł wyrazić zgody. Wysłał więc oddział komandosów, by przeprowadzili akcję bez zagrożenia ze strony taktycznej dla Kampanii. Ta akcja różniła się od innych prób porwania Organy Solo dwoma czynnikami, jednym z nich był fakt, że porwanie miało być już przeprowadzone po urodzeniu się bliźniąt oraz nie miała uczestniczyć w nim żadna istota rasy Noghri. Thrawn starannie dobrał zespół czternastu komandosów wywiadu Imperialnego, dowódcą oddziału miał być Major Himron. Osobiście planując akcję, Thrawn doszedł do wniosku, że najlepiej będzie Marę Jade skazać na zniesławienie, a nie od razu zabijać. Wkrótce oddział udał się na Coruscant.
Wieczorem zespół komandosów przeniknął do pałacu Imperialnego i uruchomił zagłuszanie komunikatorów. Do kwater Solo mieli włamać się za pomocą elektronicznego wytrycha i może akcja powiodłaby się, gdyby nie obecność Mary Jade w pałacu Imperialnym. Mara wyczuwając niebezpieczeństwo wyszła na korytarz gdzie natknęła się na czterech komandosów. Zanim zdążyła podjąć jakiekolwiek działania, została zatrzymana przez Garma Bel Iblisa i Landa Calrissiana, którzy próbowali odkryć źródło zagłuszania. Jade wyjaśniła im na co się zanosi i wysłała poprzez Moc wiadomość do Lei, by ta nie obudziła się, gdy na interwencję będzie już za późno. Leia zrozumiała wiadomość Mary i po przebudzeniu usłyszała pracę elektronicznego łamacza zamków, strzeliła z blastera do drzwi, by uaktywnić osłonę. Gdy Winter i Han się obudzili, wszyscy troje podjęli decyzję o zabarykadowaniu się w pokoju Winter, by móc zyskać na czasie. Za barykadą prowadzona już była wymiana ognia. Lando, Jade i Bel Iblis, zaczęli strzelać do tylnej straży oddziału, tymczasem ochrona pałacu przyniosła Blaster E-web, by szybko wyeliminować napastników. Mara postanowiła rozprawić się z komandosami nieco subtelniej, wykorzystała tajne przejście i zabiła w ten sposób kilku komandosów, następnym jej krokiem było przekazanie Organie Solo komunikatu myślowego, aby się poddała. Tymczasem we wnętrzu pomieszczenia Leia stwierdziła, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie wycięcie sobie wyjścia mieczem świetlnym przez ścianę. Han nie był przekonany do tego pomysłu, ponieważ doszedł do wniosku, że Thrawn mógł się domyślić, że spróbują wykonać ten manewr. Jednak imperialni agenci przebili się przez drzwi, Leia usłuchała komunikatu myślowego nadanego przez Marę i poddała się, co pozwoliło rudowłosej kobiecie zastrzelić pozostałych komandosów od tyłu.
Zginął cały zespół z wyjątkiem dowodzącego akcją Majora Himrona, który był ciężko ranny, gdy już jednak był w stanie wykrztusić z siebie cokolwiek, wskazał Marę jako osobę, która wpuściła Imperialnych Agentów do pałacu. Oskarżenie doprowadziło do aresztowania kobiety do czasu wyjaśnienia sprawy.
Po usłyszeniu wiadomości o kolejnym nieudanym porwaniu Organy Solo, Joruus C’baoth po raz kolejny zażądał podjęcia ataku na Coruscant, na który Thrawn się zgodził. W końcu Wielki Admirał popełnił niewielki, ale w ostateczności katastrofalny w skutkach błąd. Gdyby Mara Jade została zabita nie wskazałaby później miejsca, gdzie Imperialny Dowódca zaopatrywał się w klony.

Zasadzka na Troganie
Atak przeprowadzony przez Imperium, by przeszkodzić w spotkaniu niektórych przywódców przemytników. Konsekwencją ataku jest utworzenie Sojuszu Przemytników.
Po przypadkowym spotkaniu przemytnika Samuela Tomasa Gillespee z innymi istotami parającymi się tym samym fachem w systemie Chazwa, Talon Karrde zorganizował spotkanie przemytników na Troganie, gdzie chciał ich przekonać, by udzielili pomocy Nowej Republice w znalezieniu fabryki klonów Wielkiego Admirała Thrawna. Spotkanie odbyło się a stawili się na nie między innymi: Brasck, Billey, Par'tah, Ellor, Dravis, Mazzic, Lishma, Gillespee, Niles Ferrier, jednak Karrde nie zdołał ich przekonać do pomocy Nowej Republice, większość przemytników wciąż chciała pozostać neutralna i robić interesy z obiema stronami konfliktu.
Wielki Admirał Thrawn wiedział o spotkaniu przemytników, jednak postanowił nie interweniować, stwierdzając, że interwencja skieruje przemytników przeciwko niemu. Rozkazał więc dowódcy miejscowego garnizonu porucznikowi Koskowi, aby zostawił przemytników w spokoju, jednak Niles Ferrier, który chciał zaimponować Imperialnemu dowódcy, wydając mu Karrdego i Gillespee’go, namówił dowódcę garnizonu do przeprowadzenia ataku. Kosk i jego siły zostały pokonane przez przemytników, w walce z Imperialnymi przywódcami zginął jedynie pracownik Mazzica, Lishma.
Imperialna zasadzka skłoniła przemytników do poparcia pomysłu Talona Karrde, postanowili spotkać się kolejny raz na Hijarna, gdzie ostatecznie został zawiązany Sojusz Przemytników. Mazzic i Ellor postanowili, że pomszczą śmierć Lishma, atakując stocznie Bilbringi. Atak ten spowodował zniszczenie prawie gotowego Niszczyciela Gwiezdnego. Gdy Wielki Admirał Thrawn dowiedział się o zakłóceniu spotkania przemytników, mimo że rozkazał zostawić ich w spokoju, jego gniew dotknął głównie Nilesa Ferriera, na którego prawie wydał wyrok śmierci. Ponadto Wielki Admirał starał się przekonać przemytników, że nie jest odpowiedzialny za atak i przypisać odpowiedzialność Talonowi Karrde, jednak po raz kolejny zawinił Niles Ferrier, którego przemytnicy zdemaskowali jako agenta Wielkiego Admirała Imperium.

Rajd na Bilbringi
Atak terrorystyczny przeprowadzony przez przemytników Mazzica i Ellora, w odwecie za śmierć swojego towarzysza Lishma, podczas Imperialnej Zasadzki na Troganie.
Po ingerencji Imperialnych szturmowców w spotkanie przemytników na Troganie, w którym zginął Lishma, Mazzic i Ellor doszli do wniosku, że Imperium należy się za to odwet, więc postanowili zaatakować stocznie Bilbringi.
Około dwudziestu frachtowców Mazzica dyskretnie przeniknęło do systemu i zniszczyło prawie ukończony Gwiezdny Niszczyciel. Statki zostały zaatakowane przez myśliwce TIE, które jednak zostały szybko unieszkodliwione przez dwa Koreliańskie Statki-Działa (org. Corellian Gunships) należące do Ellora.
Wielki Admirał Thrawn potwornie zdenerwował się na Nilesa Ferriera, głównie z powodu utraty Gwiezdnego Niszczyciela oraz utracenia sojuszników. Próbował jeszcze przekonać ich, że nie jest odpowiedzialny za przeszkodzenie im na Troganie, jednak na próżno, bo przemytnicy zorientowali się, że atak przygotował Niles Ferrier, którego zdemaskowali jako agenta Imperium. Talon Karrde został zaproszony przez Mazzica do podziwiania ataku i podczas wybuchu niszczyciela zauważył dwadzieścia dwie asteroidy, których Thrawn użył później do ataku na Coruscant.

Trzecia Bitwa o Coruscant
Duża bitwa rozegrana podczas Kampanii Thrawna, znana również jako Oblężenie Coruscant. Siły Wielkiego Admirała Thrawna były znacznie mniejsze niż obrona Nowej Republiki jednak Thrawn zastosował nową technologię maskowania, by stworzyć skuteczną broń oblężniczą. Umieścił generatory pól maskujących w dwudziestu dwóch asteroidach i umieścił je na pokładzie kilku swoich Niszczycieli Gwiezdnych.
Klon Mistrza Jedi, Joruus C’Baoth, naciskał na Thrawna, by przeprowadził on atak na Coruscant, by mógł dopaść Leię Organę Solo i jej dzieci. Sam Wielki Admirał również planował uderzenie w centrum Nowej Republiki, więc przystał na prośbę C’baotha, jednak do przeprowadzenia ataku potrzebował specjalnego transportu, który miał przybyć z Bilbringi na pokładzie kilku okrętów. Mimo tego, że C’baoth zażądał przeprowadzenia ataku, kiedy flota Wielkiego Admirała Thrawna przygotowywała się do uderzenia na Coruscant, zażądał on możliwości powrotu na Wayland. Został tam przetransportowany na pokładzie „Draklora”, dowodzonego przez Freja Covella, który odłączył się od floty by przetransportować C’baotha do Góry Tantiss. Wkrótce po tym flota Wielkiego Admirała Thrawna wyruszyła na Coruscant.
Bitwa rozpoczęła się kiedy dziesięć krążowników interdykcyjnych i osiem pancerników Floty Katańskiej wyskoczyło z nadprzestrzeni w pobliżu Coruscant, niedługo po nich w przestworzach pojawiło się sześć Gwiezdnych Niszczycieli. Siły Imperium starły się z paroma platformami Golan III oraz flotą Admirała Draysona, którego Thrawn znacznie przerastał umiejętnościami taktycznymi, dając siłom Imperium przewagę. Generał Nowej Republiki Garm Bel Iblis obserwował walkę z powierzchni Coruscant, stwierdził, że Thrawn ma przewagę dzięki krążkownikom interdykcyjnym, które umożliwiają jego flocie wykonywanie mikro skoków w nadprzestrzeni. Bel Iblis nie był w stanie ostrzec Admirała Draysona przed niespodziewanym atakiem dwóch niszczycieli na jedną z platform Golan III z bliskiej odległości i mimo że siły Republiki niezwykle się starały, nie były w stanie przeszkodzić Wielkiemu Admirałowi Thrawnowi w zrealizowaniu jego planów, które wprowadził w życie nieco później. Dowodzenie siłami Nowej Republiki pod naciskiem Mon Mothmy, przejął Garm Bel Iblis, który postanowił wycofać statki broniące platform Golan III, zostawiając Thrawnowi dwie możliwości manewru: albo będzie walczył z platformami zostając tam gdzie jest albo zejdzie bliżej powierzchni planety i narazi swoje siły na atak ze strony naziemnej obrony planetarnej. W tym momencie Thrawn rozkazał, by wszystkie okręty wypuściły asteroidy na niską orbitę Coruscant. Poza dwudziestoma dwoma prawdziwymi, Wielki Admirał wystawił jeszcze 265 falsyfikatów, których nie sposób było na czujnikach odróżnić od prawdziwej asteroidy. Po udanym pokazie możliwego zagrożenia ze strony asteroid, siły Imperium wycofały się z Coruscant. I choć nieprzyjacielska flota odleciała, to pozostały asteroidy, przez które Nowa Republika nie mogła opuścić tarcz planetarnych oraz wznowić ruchu powietrznego w pobliżu orbity planety z powodu obawy o kolizję z asteroidą. Sposoby usunięcia ich z orbity, wymyślane przez obywateli Republiki okazywały się albo zbyt czasochłonne albo nieskuteczne, dlatego też stolica Republiki została wykluczona z wojny do czasu aż Republika nie znalazła sposobu na wykrycie widmowych asteroid. To działanie Thrawna doprowadziło do bitwy pod Bilbringi, skąd Republika chciała ukraść krystaliczny eliminator pola grawitacyjnego, dzięki któremu Coruscant wróciłoby do wojny. Kiedy Thrawn zginął w bitwie a wojska Imperium się wycofały, Republika osiągnęła swój cel i wyzwoliła Coruscant.

Bitwa o Generis
Jedna z bitew przeprowadzanych w 9 roku ABY w ramach Kampanii Thrawna.
Na Generis mieściło się Centrum Komunikacyjne Zewnętrznych Rubieży, dlatego też planeta stała się celem strategicznym działań Wielkiego Admirała Thrawna, który osobiście zaplanował atak i wykorzystał podczas niego swoich klonowanych żołnierzy, którzy starli się z elitarnym szwadronem Nowej Republiki dowodzonym przez Pasha Crackena. Imperium zdobyło Centrum Komunikacyjne, w dużej mierze nieuszkodzone, jak również jego łupem padła większość magazynów floty sektora.

Pierwsza Bitwa o Xa Fel
Flota Wielkiego Admirała Thrawna rozgromiła siły Nowej Republiki po niemal trzydziestu godzinach bitwy, rząd planety poddał ją, by zapobiec bombardowaniu. Po porażce Nowej Republiki, Wielki Admirał wyjechał by przygotować się do bitwy pod Bilbringi, zostawiając rozmieszczenie wojsk lądowych pod opieką kapitana Harbida. Zdobycie Xa Fel pozwoliło Imperium przejąć kontrolę nad sektorem Kanchen.

Misja na Górze Tantiss
Misja przeprowadzana przez agentów Nowej Republiki w 9 roku ABY w celu przerwania dostaw klonów do armii Wielkiego Admirała Thrawna, czyli wysadzenia fabryki mieszczącej się na Wayland we wnętrzu góry Tantiss. Podczas ataku na Coruscant, który miał na celu porwanie Leii Organy Solo, Mara Jade została umieszczona w areszcie z zarzutem pomocy w próbie porwania, jednak Mara była w posiadaniu cennej wiedzy dotyczącej klonów, a mianowicie możliwej lokalizacji fabryki. Luke Skywalker, w zamian za doprowadzenie małej grupy uderzeniowej na Wayland, zgodził się pomóc Marze w ucieczce z więzienia. Tymczasem Imperialny pułkownik Selid odkrył, że Joruus C’baoth zabił generała Covella i postanowił zgłosić ten incydent Wielkiemu Admirałowi Thrawnowi. Ten rozkazał uwięzić C’baotha w sali tronowej, jednak szalony klon mistrza Jedi, zdążył już wysłać siły generała Covella, aby pozbyły się isalamirów, które zostawił Thrawn w obrębie Góry Tantiss, aby powstrzymać C’Baotha. Na Coruscant Leia Organa spotkała się z przemytnikiem Talonem Karrde, który wyjawił jej, że Thrawn wywiózł z Myrkru wystarczającą ilość isalamirów, by móc powstrzymać Luke’a Skywalkera. Leia postanowiła, że uda się z Talonem na Wayland, żeby ostrzec grupę uderzeniową.
Luke Skywalker, Mara Jade, Han Solo, Chewbacca i Lando Calrissian wylądowali na Wayland i przedzierali się przez lasy planety w stronę góry Tantiss, na początku swojej wędrówki natknęli się na kilka istot rasy Noghri, którzy chcieli pomóc synowi Lorda Vadera. Później grupa natknęła się na Myneyrshi i Psadans, których zdołali nakłonić do neutralnego nastawienia względem konfliktu z Imperium, ostatecznie kilku Myneyrshi przyłączyło się do wyprawy.
Gdy grupa dotarła do Góry Tantiss, Chewbacca i Lando poszli poszukać sposobu na zniszczenie obiektu, tymczasem Jade i Skywalker udali się do sali tronowej sprawdzić czy w jej wnętrzu nie ma przycisku autodestrukcji. Tymczasem Talon Karrde i Leia Organa weszli do wnętrza góry. Jade i Skywalker weszli do Sali Tronowej, w której już czekał na nich Joruus C’baoth, zabijając isalamiry, ujawnił wyhodowanego we wnętrzu góry Luuke’a Skywalkera, klona wyhodowanego z ręki, którą Skywalker stracił podczas pojedynku z Darthem Vaderem w Mieście w chmurach. Kiedy Luke i jego klon się pojedynkowali na miecze świetlne, Mara Jade została porażona błyskawicami Mocy przez C’baotha. Leia Organa, Han Solo i Talon Karrde weszli do Sali tronowej, jednak zanim zdołali podjąć jakiekolwiek działania C’baoth zwalił im część sufitu na głowę. Za pomocą miecza świetlnego Leii, Mara zabiła klona Luke’a, co wprawiło C’baotha we wściekłość i rozpętał wokół siebie burzę Mocy, która zaczęła niszczyć wnętrze Sali tronowej. Marze udało się dotrzeć do C’Baotha i skończyć z jego szaleństwem raz na zawsze.
Zniszczenie góry Tantiss przerwało nieograniczony dopływ żołnierzy do Marynarki Imperialnej, było to wydarzenie katastrofalne dla Imperium i wraz ze śmiercią Thrawna w bitwie pod Bilbringi, przypieczętowało koniec Kampanii Thrawna. Po zniszczeniu Góry Tantiss, Wayland stało się planetą szczególną dla Nowej Republiki, naukowcy i oficerowie wywiadu poszukiwali na niej sposobów na ostateczne pokonanie dowódców Imperium oraz znaleźli dowody na udział Bothan w zniszczeniu Caamas. Na powierzchni Wayland zorganizowano również kolonię dla Noghri, Nowe Nystao, by istoty tej rasy mogły cieszyć się normalnymi warunkami życia.

Bitwa pod Bilbringi
Bitwa miała miejsce podczas Kampanii Thrawna w 9 roku ABY. Flota Wielkiego Admirała Thrawna starła się z połączonymi siłami przemytników i Nowej Republiki. Bitwa została rozegrana w Imperialnych stoczniach, jedynie z tego powodu, że zarówno przemytnicy jak i Nowa Republika chcieli zdobyć krystaliczny eliminator pola grawitacyjnego, urządzenie, które pozwoliłoby zlokalizować położenie zamaskowanych asteroid, które na orbicie Coruscant rozmieścił Wielki Admirał. Thrawn jako wytrawny strateg przewidział, że Republika zaatakuje lepiej broniony punkt licząc na element zaskoczenia. Dlatego też skupił swoją flotę w stoczniach.
Wielki Admirał Thrawn przybył na Bilbringi, by osobiście dopilnować zastawiania pułapki na Rebeliantów, polecił krążownikom i niszczycielom interdykcyjnym, aby spodziewały się rychłego ataku Rebeliantów. Jak Thrawn poprawnie przewidział, Flota Republiki wyszła z nadprzestrzeni poza granicami Bilbringi. Dowódcy Floty Republiki Wedge Antilles i Admirał Ackbar zorientowali się, że ich flota wyszła z nadprzestrzeni zbyt wcześnie i zbyt daleko od Imperialnych stoczni. Kilka okrętów interdykcyjnych, zostało strategicznie rozmieszczonych, żeby uniemożliwić siłom Republiki ucieczkę, wtedy Republikanie zdali sobie sprawę, że wpadli w pułapkę. Bitwa rozgorzała, a pośpiesznie złożone w formację bojową okręty Nowej Republiki, stopniowo traciły przewagę nad przygotowaną do walki flotą Imperium, przez większą część bitwy flota imperium miała przewagę nad siłami Republiki. Jednak na nieszczęście dla Imperium, do walki po stronie Nowej Republiki włączył się również Sojusz Przemytników i przy pomocy Eskadry Łotrów przypuścił bezpośredni atak na stocznie, cztery platformy Golan II, nie były w stanie zapewnić stoczni odpowiedniej ochrony i były bezsilne wobec szybkiego natarcia. W ten sposób część floty Imperium musiała przyłączyć się do obrony stoczni, Kapitan Pellaeon był zaniepokojony rozwojem sytuacji, jednak Wielki Admirał przekonywał go, że bitwa jeszcze nie zbliża się do zakończenia. Mimo geniuszu Thrawna, flota Imperium poniosła klęskę, gdy ochroniarz Thrawna rasy Noghri, Rukh, zamordował Wielkiego Admirała wbijając mu sztylet w klatkę piersiową na mostku Chimery, a do Pellaeona doszła wiadomość, że góra Tantiss jest atakowana.
Po śmierci Thrawna, Kapitan Pellaeon przejął dowodzenie nad Flotą Imperium i wiedząc, że bez Thrawna nie wygra tej bitwy zarządził odwrót w kierunku Nieznanych Regionów. Rukh został zabity przez szturmowców. Przejmując stocznie na Bilbringi, Nowa Republika zyskała cenne okręty, w tym kilka Gwiezdnych Niszczycieli. Dzięki swojemu udziałowi w Kampanii Thrawna, Wedge Antilles został awansowany do stopnia Generała. Nowa Republika pokonała siły Imperium pod dowództwem Wielkiego Admirała Thrawna, którego Kampania dobiegła końca.
Wróć na górę