Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Super Niszczyciel Gwiezdny Klasy Eclipse

Autor: Caroline

Super Niszczyciel Gwiezdny Klasy Eclipse, bądź po prostu Niszczyciel Gwiezdny klasy Eclipse, był Super Niszczycielem Gwiezdnym produkowanym przez Kuat Drive Yards, głównie sześć lat po bitwie o Endor. Podobnie jak Niszczyciele Klasy Sovereign, Eclipse były traktowane jako Super Niszczyciele Nowej Generacji.
Najbardziej śmiercionośną bronią, w jaką były wyposażone okręty tej klasy był superlaser, podobny do tego, jaki był używany na Gwieździe Śmierci. Laser wykorzystywany na Super Niszczycielach Klasy Eclipse był potężniejszy, mógł z łatwością zniszczyć innego Super Niszczyciela Gwiezdnego, był w stanie również niszczyć tarcze planetarną i przy okazji powodować zniszczenia na jej powierzchni. Broń ta była często używana do niszczenia okrętów i stacji kosmicznych wroga podczas walki. Najpotężniejsza broń, w jaką wyposażony był Niszczyciel Klasy Eclipse, była jednocześnie najgroźniejszą bronią masowego rażenia wynalezioną przez Imperium. Poza superlaserem, Niszczyciele tej klasy były wyposażone w nowoczesne działa jonowe, turbolasery i generator studni grawitacyjnej. Oprócz potężnego uzbrojenia, załoga okrętu mogła liczyć na wsparcie potężnych tarcz oraz napędy nadświetlne i podświetlne, które wraz z mniejszymi rozmiarami, czyniły okręt znacznie bardziej mobilnym niż Gwiazda Śmierci.
Super Niszczyciel Gwiezdny Klasy Eclipse mógł pomieścić 600 myśliwców typu TIE Interceptor i 96 bombowców typu TIE. Myśliwce były podzielone na 58 szwadronów. Ponadto hangary Niszczyciela tego typu mogły pomieścić 150.000 Imperialnych żołnierzy 100 AT-AT i 5 mobilnych baz. Hangary były umiejscowione po bokach Niszczyciela.
Każdy statek liczył około 700.000 członków załogi. Niszczyciel Eclipse II był wyposażony dodatkowo w myśliwce Shadow Droid. Kwatery żołnierzy były zlokalizowane w dolnej przedniej części okrętu, przed obszarem zajmowanym przez hangary.
Na mostku znajdowało się główne centrum dowodzenia niszczycielem, centrum komunikacji oraz centrum obsługi czujników okrętu.
Liczące sobie 17,5 kilometra długości Eclipse należały do największych Super Niszczycieli Gwiezdnych, jakie kiedykolwiek zbudowano, należały również do najsilniej uzbrojonych jednostek. Pod względem skali można do niego porównać pancernik Oko Palpatine’a.

Budowa Eclipse rozpoczęła się około roku 0 ABY, na początku Galaktycznej Wojny Domowej. Prototyp okrętu został przekształcony w stację bojową Tarkin, którą Rebelianci zniszczyli w 3 roku ABY.
W 4 roku ABY, superlaser Niszczyciela był już gotowy do użytku. Przestępczy Lord, Tyber Zann, chciał uzyskać dostęp do dokumentacji okrętu, więc zaatakował Kuat i przejął kontrolę nad okrętem, co umożliwiło mu uszkodzenie floty zarówno Rebelianckiej jak i Imperialnej. Później Zann stwierdził, że nie wie, co zrobić z tak wielkim okrętem i zostawił go dryfującego w przestworzach. Statek został ukończony i stał się okrętem flagowym Odrodzonego Imperatora, wraz z konstrukcją siostrzaną Eclipse II, która przejęła rolę po zniszczeniu oryginału.
Eclipse był konstruowany prawie tak długo jak Gwiazda Śmierci, a przez większość czasu w jakim go używano służył za stację bojową nad Byss. Został zniszczony w 10 roku ABY, wraz z odrodzonym Imperatorem, podczas Imperialnego ataku na Pinnacle w systemie Da Soocha, gdy Luke Skywalker i jego siostra Leia Organa Solo sprawili, że Odrodzony Imperator stracił kontrolę nad Burzą Mocy (ogromnymi pokładami energii Ciemnej Strony), która miała zniszczyć flotę Nowej Republiki. Po tej katastrofie, zniszczony okręt zastępuje Niszczyciel Eclipse II, który nieco różnił się od poprzednika. Nad planetą Onderon, Lando Calrissian i Wedge Antilles, skupili małą flotę na spotkanie Niszczycielowi. R2-D2 przejął kontrolę nad komputerem okrętu i skierował go na kurs kolizyjny z superbronią, Działem Galaktycznym, co doprowadziło do zniszczenia zarówno działa, jak i Eclipse II. Ostatni pocisk z działa galaktycznego, został wciągnięty przez grawitację Byss, co doprowadziło do zniszczenia tej planety.
Wróć na górę