Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Inwazje Ssi-ruuvi

Autor: Leanna Relash

Początek: 2 rok BBY
Koniec: 28 rok ABY
Miejsce: Nieznane Regiony, Dzika Przestrzeń, Zewnętrzne Rubieże
Skutek: Upadek Imperium Ssi-ruuvi
Najważniejsze bitwy: Bitwa o Bakurę, Bitwa o Lwhekk, Druga Bitwa o Lhwekk

Inwazje Ssi-ruuvi były serią najazdów Imperium Ssi-ruuvi na znaną galaktykę i przestrzeń będącą pod panowaniem Chissów. Inwazje te miały miejsce między 2 BBY a 28 rokiem ABY. Imperium starało się rozszerzyć swoje terytoria poza swoją gromadę gwiazd otaczających ich przestrzeń, ze względu na malejące zasoby w ich regionie. Pomiędzy 2 rokiem BBY a 4 ABY, Ssi-ruukowie rozpoczęli ekspedycję przeciw kilku światom Zewnętrznych Rubieży, do których wliczały się G’rho, Cattamascar i Bakura. Pierwsze dwie zakończyły się niewielkim sukcesem, podczas gdy te ostatnie skończyły się katastrofą. Kolejna kampania w przestrzeni Chissów przyniosła Imperium jeszcze więcej klęsk. Zniszczenia po kontrataku Chissów były tak wielkie, że dopiero wiele lat później Ssi-ruuvi rozważali wznowienie poszerzania swoich terenów. W 28 roku ABY, Ssi-ruuvi rozpoczęli drugą inwazję na Bakurę, która zakończyła się porażką ze względu na powstanie P`w`ecków i kontratak Sojuszu Galaktycznego. Imperium zostało najechane przez Yuuzhan Vongów, którzy rozpoczęli już masową kampanię podboju znanej galaktyki.

Historia

Ssi-ruukowie wyewoluowali z bandy mięsożernych zwierząt żyjących w dżunglach planety Lwhekk. Stopniowo tworzyły się plemiona, z których każde składało się członków w tym samym kolorze łusek. Niebiescy i złoci Ssi-ruukowie tworzyli plemiona dominujące. Niebiescy posiadali władzę w sferze politycznej, natomiast religią Ssi-ruuvi zajmowali się Złoci. Ssi-ruukowie w końcu zetknęli się z mniejszymi jednakże liczniejszymi P’w’eckami, co skutkowało konfliktem między tymi dwoma gatunkami. Ostatecznie, P’w’eckowie zostali ujarzmieni i zniewoleni. Wtedy to plemiona Niebieskich i Złotych zawarły sojusz i wybrano pierwszego Shreeftuta. Narodziło się Imperium Ssi-ruuvi, a dominujące plemiona podporządkowały sobie resztę Lwhekk i podzieliły je na kasty.

Po tym jak powstało Konklawe i Rada Starszych, Ssi-ruukowie zaczęli rozszerzać granice swojego Imperium. Podbili oni kilka światów i zniewolili ich mieszkańców, których większość stanowiły prymitywne stworzenia. Kiedy Ssi-ruukowie odkryli technologię „transferu” zaczęli ją stosować na ujarzmionych gatunkach. Po jakimś czasie, ta praktyka stała się powszechna, używano jej nawet na P’w’eckach – kuzynach Ssi-ruuków. Po jakimś czasie okazało się, że wykorzystywanie tych „dusz” przez dłuższy czas powoduje szaleństwo. Imperium znów potrzebowało poszerzenia granic. Kolejnym powodem były malejące zasoby w ich odizolowanym regionie galaktyki.

Około 25 000 roku BBY, statek Ssi-ruuków z eksperymentalnym hipernapędem rozbił się na planecie Garos IV. Przez tysiąclecia Ssi-ruukowie nie ośmielili się wykraczać poza tereny własnego skupiska. Częściowo ze względu na zbyt duże odległości, częściowo z powodu ich ksenofobicznej natury, ale też ze względu na ich religijny strach przed podróżami po „niepoświęconej” ziemi.

W 2 roku BBY, najwyższy władca Ssi-ruuków – Shreeftut – poprzez Moc otrzymał wizje dotyczące zakapturzonego człowieka, który przedstawił mu się jako Imperator Palpatine, władca galaktyki. Zaproponował Ssi-ruukom wiele światów i miliony ludzi, których można wykorzystać do transferu, w zamian za korzystanie z ich techniki. Shreeftut zgodził się. Ssi-ruukowie postanowili zapuścić się do Dzikiej Przestrzeni, gdzie podbili kilka niewielkich ludzkich kolonii na planecie G’rho; schwytali wielu członków populacji, aby wykorzystać ich do swojej technologii.

Wśród ich jeńców znalazł się chłopiec, Dev Sibwarra. Starszy, zwany Błękitnołuskim robiąc jeńcowi pranie mózgu i stosując różne techniki manipulacji umysłu ze zdumieniem stwierdził, że chłopak posiadał dziwne moce. Admirał Ivpikkis odkrył wtedy, że to ludzie byli w galaktyce dominującym gatunkiem. Zauważył też, że humanoidy zapewniały możliwość dłuższego czerpania z ich energii życiowej, w przeciwieństwie do większości gatunków. Ze względu na umiejętność posługiwania się Mocą, Sibwarra miał rozmawiać z pozostałymi schwytanymi wraz z nim ludźmi oraz uspakajać ich kiedy oczekiwali na transfer.

W 4 roku ABY, Imperium Ssi-ruuvi wysłało trzy oddzielne floty ekspedycyjne w pobliże przestrzeni Chissów, aby schwytać więcej humanoidów potrzebnych do transferu. Pokaźna flota ekspedycyjna pod przewodnictwem Admirała Ivpikkisa i Błękitnołuskiego została wysłana przeciw odległej planecie Bakura, będącej pod władzą Imperium.
Druga flota została użyta przeciw zamieszkanej przez ludzi planecie Cattamascar, którą Ssi-ruukowie z trudem podbili. Trzecia flota zaatakowała kilka mniejszych światów należących do Chissów, kilku mieszkańców tych planet również schwytano. Ostatecznie jednak wyprawa ta wywołała gniew Chissów, którzy rozpoczęli niszczący kontratak w przestrzeni Ssi-ruuvi.

Flota ekspedycyjna, która ruszyła na Bakurę, składała się z pięciu dużych krążowników z okrętem flagowym Shriwirr, kilkadziesiąt mniejszych jednostek wspierających i tysięcy droidów bojowych. Siły te szybko przełamały połowę imperialnej obrony. To zmusiło gubernatora Imperium, Wileka Nereusa do próby skontaktowania się z imperialnym dowództwem na Coruscant i II Gwieździe Śmierci w celu zażądania dodatkowych posiłków.

Kiedy ten plan zawiódł, Nereus wysłał wiadomość na lesisty księżyc Endora, świat umiejscowiony najbliżej II Gwiazdy Śmierci. Tuż po zwycięskiej bitwie o Endor, Rebelianci przechwycili i rozkodowali wiadomość. Sojusz wysłał grupę Rebeliantów, w tym Luke’a Skywalkera, Leię Organę i Hana Solo na Bakurę. Gdy dotarli na planetę, zawarli tymczasowy sojusz z Nereusem w zamian za poparcie w walce przeciw Ssi-ruuvi.

Sibwarra dzięki Mocy wyczuł obecność Luke’a, o czym poinformował swoich mistrzów. Wierzyli oni, że silny Mocą Jedi pomoże im wysysać energię życiową na odległość lat świetlnych. Przywódca Ssi-ruuvi zaproponował więc Nereusowi całkowite wycofanie się wojsk w zamian za przekazanie w ich ręce Skywalkera.

Nereus przyjął ofertę. Potajemnie zaraził Luke’a pasożytami mając nadzieję, że Ssi-ruukowie zarażą się od niego, a kiedy zginą, zabierze sobie ich kości do własnej kolekcji. Nieszczęśliwym wypadkiem dla Ssi-ruuków okazało się to, że Dev Sibwarra w końcu przejrzał na oczy. Buntując się przeciw swoim mistrzom, pomógł Luke’owi odzyskać wolność. Przedzierając się korytarzami krążownika Shriwirr, wyrządzili mnóstwo szkód. Z tego powodu Ivpikkis zaczął się bać, że zginie na niepoświęconej ziemi. Razem z załogą uciekł w kapsułach ratunkowych, które przechwyciły inne statki Ssi-ruuków.
W przestrzeni nad Bakurą, połączone siły Sojuszu i Imperium rozpoczęły niszczącą kontrofensywę przeciwko flocie Ssi-ruuvi. Ze względu na chaos na pokładzie flagowego okrętu Shriwirr spowodowanego ucieczką Luke’a i strachem przed śmiercią poza uświęconymi planetami, Ssi-ruukowie nie byli w stanie kontynuować walki i zostali zmuszeni do odwrotu. Każdy statek ich floty, z wyjątkiem okrętu flagowego, bezpiecznie uciekł do przestrzeni Imperium Ssi-ruuvi.

Wraz z pokonaniem Ssi-ruuków, Nereus postanowił urzeczywistnić swoje plany przejęcia władzy. Aresztował przywódców Bakury, włącznie z premierem, Yeorgiem Captisonem. Rozkazał imperialnemu komandorowi, Pterowi Thanasowi zniszczyć Rebeliantów. Jednak udało mu się pokonać tylko część floty Sojuszu. Ostatecznie mieszkańcy Bakury odzyskali wolność, sam Nereus został zabity podczas nieudanej próby zamachu na Luke’a Skywalkera. Bakura dołączyła do Sojuszu.

Podsumowując, właściwie żadna z ekspedycji nie odniosła zbyt dużego sukcesu. Ssi-ruukom ledwo udało się podbić zamieszkany przez ludzi świat Cattamascar. W bitwie o Bakurę ponieśli klęskę, kiedy też okazało się, że Palpatine, który właśnie został zabity, nie będzie w stanie spełnić swojej obietnicy. Mimo że udało im się zdobyć kilka mniejszych planet położonych w przestrzeni Chissów, odwet władców tych planet był miażdżący. Kiedy Chissowie zobaczyli, że kilku przedstawicieli ich rasy jest wykorzystywanych do transferu, zniszczyli stolicę Imperium Ssi-ruuvi, Lwhekk, oraz rozbili system kastowy.

Przywódcy Nowej Republiki postanowili nie dopuścić do tego, by Ssi-ruukowie znów urośli w siłę i raz jeszcze zaatakowali światy na krawędzi Dzikiej Przestrzeni. Wysłano więc inwazyjną flotę na terytoria Imperium Ssi-ruuvi. Po dotarciu na miejsce okazało się jednak, że ich wróg był już bardzo osłabiony.
Nad zniszczoną planetą Lwhekk, flota Nowej Republiki starła się z resztkami floty Ssi-ruuków, będącej pod dowództwem Ivpikkisa. W końcu wszystko utknęło w martwym punkcie. Nowa Republika bezskutecznie podejmowała próby negocjacji z Ssi-ruukami, po jakimś czasie nastąpiła więc decyzja o wycofaniu floty Nowej Republiki z tych terenów.

Te wielkie zniszczenia po ataku Chissów spowodowały, że dopiero wiele lat później Ssi-ruuvi rozważali wznowienie poszerzania swoich terenów. W tym czasie miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Jednym z nich było narodzenie Keeramaka – mutanta Ssi-ruu, mieszanego pochodzenia ze wszystkimi kolorami różnych kast – zdarzenie o dużym znaczeniu w religii Ssi-ruuvi. Sam Keeramak był mistrzowskim strategiem i politykiem. W 23 roku ABY przywódcy imperium zorganizowali fałszywe powstanie zniewolonych P'w'ecków, na którego czele postawili Keeramaka.

Kiedy Yuuzhan Vongowie ustanowili jednego ze swoich – E’thinaa – generałem Ssi-ruuków, potajemnie w pewnej mierze przejęli Imperium Ssi-ruuvi. Było to kolejne z dwóch ważnych dla Imperium wydarzeń. Ssi-ruukowie polepszyli też swoje technologie.

Tymczasem na Bakurze, Gaeriel wygrała wybory na stanowisko premiera. Zastąpiła swojego wujka, Yeorga, który postanowił wycofać się z życia publicznego. Jednym z głównych osiągnięć Gaeriel było utworzenie Floty Defensywnej Bakury (ang. Bakuran Defense Fleet), której dowódcą mianowała Ptera Thanasa, byłego dowódcę imperialnego garnizonu na Bakurze. W 18 roku ABY, Bakura wycofała się z Nowej Republiki w proteście przeciw nadużyciu jej Sił Obronnych podczas ataku na stację Centerpoint, który miał miejsce w czasie Pierwszej Insurekcji Koreliańskiej.

W przestrzeni Ssi-ruuvi, E’thinaa i Keeramak opracowali nową strategię dalszej inwazji. Zawarli tajne porozumienie z premierem Bakury – Molierre Cundertol – któremu w zamian za pomoc oferowali „nieśmiertelność” poprzez transfer do ciała droida. W 23 roku ABY wywołano fałszywe powstanie P’w’eckich niewolników, na czele którego stał Keeramak i przywódca P’w’ecków, Lwothin. Częścią strategii było zawarcie pokoju z Bakurą i Sojuszem, dlatego też skontaktował się z mieszkańcami planety i powiedział, że P’w’eckowie przejęli władzę. Chciał zawrzeć pokój, postawił jednak warunek – Bakura musiała zostać poświęcona.

Keeramak wiedział, że Ssi-ruukowie nie będą chcieli walczyć na nie uświęconej ziemi. Poświęcił więc Bakurę, zmieniając jej nazwę na Xwhee.
Teraz Keeramak mógł zaatakować planetę. Wojska Ssi-ruuków zaskoczyły niczego nie spodziewających się mieszkańców. Jednak w kluczowym momencie walki Keeramak został zamordowany przez Lwothina – P’w’eckowie naprawdę zwrócili się przeciw Ssi-ruukom.
Cały plan upadł. Ssi-ruukowie zostali ostatecznie pokonani. Ciało Keeramaka zostało dostarczone na Lwhekk, Cundertol natomiast został odnaleziony i zamordowany przez E’thinaa.
Po tych wydarzeniach, Ssi-ruukowie już nigdy nie zdołali odbudować swoich sił. Ich Imperium całkowicie upadło, w 29 ABY Ssi-ruukowie opuścili swoje gromady gwiazd.
Wróć na górę