Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Myśliwiec Alpha-3 Nimbus

Autor: Merduk

Myśliwiec typu Alpha 3 "Nimbus" został skonstruowany i był produkowany w zakładach Kuat System Engineering dla potrzeb Wielkiej Armii Republiki i był wykorzystywany głównie w czasie Wojen Klonów.
Projektantem myśliwca był Walex Blissex, późniejszy konstruktor Imperial Star Destroyera, niszczyciela typu Gladiator czy myśliwca typu A-Wing.
Nimbus był myśliwcem przewagi kosmicznej krótkiego zasięgu. Cechował się lekką zwrotną konstrukcją, dzięki mocnym silnikom podświetlnym był bardzo szybki, dzięki czemu przewyższał szybkością maszyny wroga. Aby rozproszyć energię cieplną generowaną przez systemy pokładowe, Nimbus, podobnie jak myśliwce typu Actis, posiada wysuwane panele radiatorów, mające ułatwić chłodzenie płatowca w warunkach bojowych. Dzięki takim osiągom myśliwiec również dobrze nadawał się na jednostkę eskortową wykorzystywaną do osłony niszczycieli typu Venator czy baz orbitalnych oraz przechwytującą.
Myśliwce typu Nimbus nie posiadały wbudowanego napędu nadświetlnego dlatego były zmuszone na dalsze akcje wykorzystywać pierścienie hipernapędu takiego jaki był wykorzystywany przez myśliwce Delta-7.
Uzbrojenie składało się z dwóch podwójnych, sprzężonych działek laserowych. Załogę stanowił jeden pilot plus droid astromechaniczny wykorzystywany do dokonywania drobnych napraw podczas lotu.
Po zakończeniu wojny Nimbusy były jeszcze wykorzystywane w nowo powstałej Armii Imperialnej do czasu opracowania i wprowadzania użytkowania myśliwców typu TIE.
Wróć na górę