Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Gwiazda Śmierci I

Autor: Ramiz

Model: DS-1
Typ: Orbitalna Stacja Bojowa
Projektanci: Bevel Lemelisk
Producent: Imperialny Wydział Badań Wojskowych
Używany przez: Imperium
Długość: 160 km.
Szerokość: 160 km.
Wysokość: 160 km.
Pojemność ładowni: Ponad 1 000 000 000 t.
Źródło energii:
Napęd:
Hipernapęd: Klasy 4
Maksymalna prędkość atmosferyczna: N/d
Prędkość: 10 MGLT

Uzbrojenie: Superlaser
5000 baterii turbolaserów
5000 baterii ciężkich turbolaserów
2500 dział laserowych
2500 dział jonowych
768 emiterów promienia ściągającego

Pierwszą gwiazdą śmierci zarządzał Komandor Tarkin. Była to stacja bojowa powstała za rządów Palpatine’a. Przypominała kulę o promieniu 80 km. Miała ona spełniać kilka prostych zadań. Po pierwsze to broń psychologiczna, zniechęcająca potencjalnych przeciwników Imperium. Jej potęga miała wzbudzić strach w całej galaktyce i skłonić władze wszystkich systemów do bez apelacyjnego posłuszeństwa. To Narzędzie terroru było również symbolem potęgi Imperium. W jej budowie użyto najnowszej dostępnej technologii, rozmach i rozmiary stacji dowodziły że dla Imperium nie ma niczego niemożliwego.
Projekt Gwiazdy Śmierci istniał jeszcze przed rozpoczęciem wojen klonów. W jego posiadaniu byli separatyści, później został on dostarczony na Coruscant i oddany w ręce Palpatine’a. W 19 BBY po ustanowieniu Imperium, rozpoczęto realizację projektu. Cały czas był trzymany jednak w ścisłej tajemnicy. Do wieloletnich prac zaciągnięto niewolników, w tym Wookiech. Potrzebne były ogromne nakłady finansowe na które mogło pozwolić sobie tylko Imperium. Całość prac zajęła 19 lat, po tym czasie dokonaniu testu systemów i zniszczeniu najbliższej planety.
Budowana była na orbicie więziennej planety Despayre, na rubieżach galaktyki. Mimo iż działała niespełna rok, zdołała w tym czasie zniszczyć dwie planety i wziąć udział w bitwie o Yavin gdzie została zniszczona. Jej pierwszym celem była macierzysta Despayre, pierwszym oficjalnym celem był jednak Alderaan. Ta demonstracja siły wstrząsnęła całą galaktyką. Szybko jednak uległa zniszczeniu za sprawą młodego Lucka Skywalkera.
Wróć na górę