Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

YT-1200

Autor: Merduk

Lekki frachtowiec YT-1200 był kolejną jednostką opracowaną i produkowaną przez Corellian Engineering Corporation i był on bardzo popularną i pożądaną jednostką przez kupców, przemytników. Konstrukcja znacznie różniła się od poprzednika (YT-1000) W nowej wersji kokpit został przeniesiony prawą burtę co miało zapewnić lepszą widoczność dla pilota przy dokowaniu sterburtą do śluzy lub rękawa cumowniczego. W pierwotnym miejscu zainstalowano wysięgnik z systemami wykrywania. Przeniesienie kokpitu nie spowodowało zaburzenia wyglądu frachtowca dalej miał kształt dysku.
Frachtowiec był napędzany dwoma silnikami ale mocniejszymi od poprzednika zapewniającymi lepsze osiągi. Hipernapęd zapewniał prędkość 2. Reaktor jednostki został przesunięty na lewą stronę. Cała konstrukcja jak i wszystkie systemy były podatne na modyfikacje. Obronę frachtowca zapewniała górna wieżyczka z działkiem laserowym. Załogę stanowiło dwóch ludzi plus sześciu pasażerów. W ładowni mógł przewieść siedemdziesiąt pięć ton ładunku.
W momencie wprowadzenia na rynek frachtowców YT-1300 władze CEC podjęły decyzję o modernizacji posiadanych jeszcze jednostek YT-1200 do wersji YT-1210 i jeszcze bardziej zaawansowanej YT-1250.
Wersja 1210 nie różniła się znacząco od poprzednika. Jedyną widoczną zmianą było dodanie trzeciego silnika. Posiada też w standardzie osłony. Wersja ta była szczególnie lubiana przez przemytników ze względu na znacznie większą szybkość. Sukces marketingowy tej jednostki spowodował że na jej podstawie opracowano wersję YT-1250.
I wersja YT-1250 nie różniła się wyglądem od 1210. Kokpit był umieszczony po prawej stronie, przestrzeń ładunkowa została przesunięta do przodu i została podzielona na dwie części. Na rufie umieszczono pomieszczenia załogi i przeznaczone do wypoczynku. Maszynownia była umieszczona w centralnej części rufy gdzie serwisowano trzy silniki jednostki napędowej. Rampy wejściowe zostały umieszczone na obu burtach w obu śluzach.
Sam frachtowiec posiadał wzmocniony pancerz i silniejsze osłony energetyczne. Unowocześnione też zostały systemy komputerowe. Tak jak poprzednicy YT-1250 był przeznaczony dla handlarzy mimo mniejszej powierzchni ładunkowej, przemytników, łowców nagród lub do osłony konwojów przed piratami.
Modyfikacje przeprowadzone przez CEC spowodowały że posiadacz takiej jednostki nie mógł już z niej nic lub prawie nic wyciągnąć. Po latach CEC sprzedała wszystkie posiadane w magazynach YT-1250 które trafiały do różnych odbiorców ( Były zamawiane przez gildie kupieckie, grupy przemytnicze lub rządy planetarne do obrony lub do utrzymania szlaków handlowych).
Pomimo produkowanych już YT-1300 które odniosły niebywały sukces i zapewniły ogromne ilości zamówień frachtowce 1210 i 1250 były jeszcze długo używane w różnych rejonach galaktyki i poprzez kompatybilność części zamiennych YT-1250 i YT-1300 wprawny mechanik i właściciel nie chcący pozbyć się swojej jednostki mógł przedłużyć żywotność frachtowców YT-1250.
Wróć na górę