Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Formy Mocy (Force form)

Autor: Vendea

Formy Mocy (ang. Force form) były postawami medytacyjnymi, które zaś były alternatywą dla form walki na miecze świetlne. Podczas gry wszyscy Jedi uczyli się łączyć z Mocą i podczas, gdy większość styli walki na miecze świetlne w pewnym stopniu wymagały połączenia z Mocą, umiejętność ta pozwalała kontrolować i czuć to, co najważniejsze podczas walki, kosztem sprawności fizycznej. Umiejętność ta była popularna wśród Negocjatorów Jedi, którzy bardziej polegali na Mocy, niż na mieczach świetlnych, nawet w trakcie walki.

W czasie Pierwszej Czystki Jedi wyróżniono cztery Formy Mocy:
- Moc Kanału (ang. Force channel) - urzeczywistniając standardowe techniki medytacyjne wyuczone przez wszystkich Jedi, Kanał był jedyną formą używaną przez Jedi nie będących Negocjatorami. Kreia opisała tę technikę jako ''dar'', ponieważ lekko wzmacniała połączenie z Mocą bez zwiększenia podatności na atak.

- Moc Potencjału (ang. Force Potency) - Moc Potencjału była ofensywna z natury, zwiększała umiejętności Jedi do uderzenia innych Mocą. Pozwalała mocniej atakować przeciwników, ale bardzo szybko sprawiała, że Jedi czuł się osłabiony. Było one bardziej zgodne z ideologią użytkowników Ciemnej Strony Mocy, jako że ataki Mocą były zwykle przejawem nienawiści i innych negatywnych emocji. Mimo tego Jedi mogli korzystać z tej formy, jeżeli szybkość rozwiązania konfliktu była ważna.

- Moc Przynależności (ang. Force Affinity) - była to forma idealna dla Jedi, którzy musieli utrzymać regularny kontakt z Mocą. Pozwalała odpoczywać nawet w trakcie zaciekłych walk w sposób, który można było osiągnąć dopiero podczas spokojnej medytacji z dala od źródła rozproszenia. Dzięki temu Jedi miał niezwykłą wytrzymałość i pozostawał czujny podczas, gdy przeciwnik tracił siły. Z tego powodu najefektywniej była używana na zmianę z innymi Formami: Jedi odzyskiwał siły przed wyprowadzeniem kontrataku przeciw osłabionemu przeciwnikowi.

- Mistrzowskie Opanowanie Mocy (ang. Force Mastery) - pomimo imponującej nazwy, Mistrzostwo nie ograniczało się do tych, którzy mieli ogromną wiedzę - choć praktykujący mieli nadzieję, że ta idea zostanie przekazana. Wtedy opanowanie tej umiejętności miałoby silniejszy efekt, zwiększając możliwości fizyczne Jedi na dłuższy czas, podczas gdy wróg byłby bardziej podatny na ataki Mocą. Jednak technika ta wymaga wysiłku, który ogranicza zdolność do obrony przed innymi umiejętnościami Mocy. Ci, którzy nie byli na tyle biegli w posługiwaniu się Mocą, używali tej techniki, by innym wydawało się, że są bardziej uzdolnieni. Jedną z takich osób jest Padawanka Darsha Assant i jej postawa podczas ostatecznego pojedynku z Darthem Maulem. Darsha, będąc jedynie Padawanem w chwili śmierci, była w stanie wykorzystać w pewnym stopniu tą formę, aby oszukać Maula. Mimo to Sith wykrył jej podstęp w ostatniej sekundzie.
Wróć na górę