Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Exar Kun

Autor: Cyfer

Exar Kun był człowiekiem Jedi, który odsunął się od Światła i został słynnym Lordem Sithów w czasach Starych Wojen Sithów.
Jako padawan Jedi, Kun odznaczał się ciekawością dotyczącą zakazanych nauk, tak wielką, że po ukończeniu nauki opuścił swojego mistrza, by poszukiwać wiedzy i potęgi dawnych Sithów. Na początku ta misja zawiodła go na planetę Onderon i jej księżyc Dxun, gdzie wszedł do grobowca dawno pokonanego Mrocznego Lorda Freedona Nadda. Przez jego obecność duch Lorda Sithów obudził się.
Zwiedziony obietnicą potęgi Ciemnej Strony, Kun został uczniem Nadda. Jako że bardzo szybko przyswajał sobie umiejętności z zakresu magii Sithów, Nadd wysłał go na Yavin 4, gdzie Kun posiadł jeszcze większą moc Sithów. Następnie zniszczył ducha swojego mistrza i wyruszył za własnym pragnieniem, którym była dominacja nad Galaktyką.
Miał świadomość paru innych planów Nadda i uważał je za drogę do swojego tytułu Mrocznego Lorda. Poleciał więc do Systemu Cesarzowej Tety, by wyeliminować Kult Sithów Krath, prowadzony przez innych użytkowników Ciemnej Strony pod panowaniem Nadda. Po krótkiej walce z wojownikiem Krath Ulicem Quel-Dromą, Kuna i jego przeciwnika nawiedził inny duch dawnego Sitha - Marki Ragnosa, który pozwolił im zakończyć inicjację na drodze do Ciemnej Strony i mianował Kuna nowym Mrocznym Lordem z Qel-Dromą jako jego pierwszym uczniem. Po tym wydarzeniu Kun zaczął współpracować z Krathami Quel-Dromy, by utworzyć okryte złą sławą Bractwo Sithów. Wspólnie wypowiedzieli wojnę Republice Galaktycznej, a także Zakonowi Jedi, który ją chronił.
Po podróży na Ossus i zabiciu Odana-Urra, Strażnika Artefaktów Jedi, Exar Kun ukradł starożytny holocron Sithów, własność mistrza Draethosa i użył go, by przeciągnąć wielu Jedi na swoją stronę, formując fundament do inspirowanego rasą Sith, Imperium Sithów. Następnie rozkazał im zamordować mistrzów, by zdestabilizować władzę Zakonu Jedi. Kun osobiście walczył ze swoim dawnym Mistrzem, Vodo-Siosk Baasem na Coruscant podczas procesu Ulica Qel-Dromy, kiedy to zabił Wielkiego Kanclerza Sidrona oraz Mistrza Baasa. Następnie Kun uwolnił Qel-Dromę i obaj Lordowie Sithów powrócili do siania terroru w galaktyce.
Po zniszczeniu Gromady Cron, Exar Kun poprowadził swoje siły na Świątynię Jedi na Ossus, gdzie splądrował tak dużo artefaktów Jedi, jak tylko się dało. Następnie powrócił do swojej świątyni na księżycu Yavin 4, nieświadomy faktu, że został zdradzony przez Ulica Qel-Dromę, który prowadził Jedi na Yavin IV. Używając techniki starożytnych Sithów, której nawet sam nie rozumiał, Kun oddzielił swego ducha od ciała w próbie uniknięcia schwytania. Mimo to został pokonany kiedy Nomi Sunrider poprowadziła tysiące Jedi do uformowania Ściany Światła, której moc zniszczyła powierzchnię Yavina 4 i uwięziła ducha Mrocznego Lorda w ścianach świątyni na zawsze.
Tysiące lat później duch Exara Kuna powrócił, by zaprowadzić chaos pomiędzy uczniami Luke’a Skywalkera w Praxeum na Yavinie 4. Po nawiedzeniu kilku z nich, duch Kuna opanował Gantorisa i sprowadził go na Ciemną Stronę, ale zabił go, gdy ten próbował uwolnić się spod jego wpływu. Opanował także Kypa Durrona i oddzielił ducha Mistrza Skywalkera od ciała, ale został ostatecznie pokonany przez połączone moce uczniów Luke’a, ducha Vodo-Siosk Baasa oraz samego Skywalkera.

Biografia

Exar Kun był pełnym energii utalentowanym młodzieńcem, cechy te miały związek z arogancją widoczną u Kuna - cechą niebezpieczną, szczególnie u Jedi. Podczas treningu często zwyciężał w pojedynkach z rówieśnikami - Sylvar i Crado, posługując się ledwie hamowanym gniewem. Prawie udusił Sylvar po tym jak wbiła mu paznokcie w twarz i obraziła go, mówiąc, że nie jest Jedi. Sylvar uratowała dopiero interwencja Mistrza Vodo-Siosk Baasa. Pokusa Ciemnej Strony przerosła Kuna, kiedy pokrótce przejrzał holocron swojego mistrza.
Mistrz Vodo-Siosk Baas był bardzo niezadowolony, gdy dowiedział się o zakusach swojego ucznia; wiedza o Ciemnej Stronie była niebezpieczna w posiadaniu tak nieprzewidywalnej osoby. Zaczęło się dla niego robić jasne, że duma i ambicja Kuna zaczynała zżerać młodzieńca, który był przekonany, że mógłby uczyć się Ciemnej Strony, jej technik i mocy, po czym powrócić, by uczyć Jedi swoich odkryć na temat historii Sithów i sposobów na uniknięcie przejścia na Ciemną Stronę.
Baas próbował uratować swojego ucznia, ostrzegając, by porzucił lekcje i odwrócił się od powabu Ciemnej Strony, jednak Kun zignorował te instrukcje. Porzuciwszy mistrza, deklarował się Rycerzem Jedi i Archeologiem Jedi. Podążał za ciekawością na pokładzie swojego statku osobistego Starstorm One, poleciał na ogarniętą wojną planetę Onderon. Tam Naddyści (wyznawcy kultu Freedona Nadda) Nebo i Rask modlili się, by wesprzeć Freedona, mając w opozycji całą ludność planety. Kiedy napięcia społeczne wzrosły, grożąc użyciem siły przeciw Naddystom, Exar Kun użył swojego miecza świetlnego i autorytetu Rycerza Jedi. Tłum ustąpił, oczekując, że Kun, jako Jedi, zajmie się Nebo i Raskiem. Ale Kun, wiedząc, że oboje mogą pomóc mu zlokalizować grobowiec Nadda, przejęty przez Jedi na końcu Powstania Freedona Nadda, oszczędził ich. Naddyści, po ustaleniu warunków, zaprowadzili go do grobowca, który zamknęli, zablokowali Mandaloriańską stalą i ukryli w dżungli Dxun. Jednak te bariery nie były wystarczająco mocne i Kun dostał się do budynku.
We wnętrzu duch dawno zabitego Lorda Sithów pojawił się przed Kunem i postanowił użyć jego ambicji i ciekawości do własnych celów. Przekonał go, by poleciał do okrytego złą sławą świata-grobowca Sithów, na Korriban. Kun zgodził się, zatapiając się tym bardziej w głębinach Ciemnej Strony Mocy.
Na Korribanie Kun zagłębił się w mauzolea Sithów. Duch Freedona Nadda, jak i innych Lordów Sithów zdecydowały się przetestować młodego, ciekawskiego Jedi. Niezdolny do użycia Mocy, by sobie pomóc, Kun został uwięziony pod stertą skał po celowo wywołanym zwaleniu się stropu. Duchy zaoferowały Kunowi jedną drogę ucieczki: kompletne poddanie się Ciemnej Stronie. Z początku opierał się, wołając swego mistrza, który usiłował pomóc mu przez Moc. Jednak z winy przejmujących kontrolę ambicji i dumy, Kun odmówił zaakceptowania śmierci i przywołał na pomoc swój gniew i nienawiść, by uratować się potęgą Ciemnej Strony Mocy, co sprawiło, że Exar Kun opuścił grobowce Korribana jako cień dawnego siebie.
Przed oddaniem się w pełni Ciemnej Stronie, Exar Kun został skierowany na pokryty dżunglą księżyc Yavin 4, jeden z niewielu posterunków Sithów. Nawet po tym jak Freedon Nadd zabrał skarby pozostawione tam przez Naga Sadowa, było tam dużo rzeczy, które mogły zainteresować Kuna. Spotkał też prymitywną rasę będącą wynikiem eksperymentu Sadowa - przerażających Massassi. Odmawiając Jasnej Stronie Mocy, ale wciąż opierając się pełnej akceptacji Ciemnej, Kun został łatwo złapany przez te stworzenia. Kiedy na skraju śmierci był miażdżony przez ogromnego stwora alchemicznego pochodzenia, Freedon Nadd pospieszył na pomoc uczniowi. W tym, co było ostatnimi chwilami Kuna przed kompletnym oddaniem się Ciemnej Stronie, Nadd poinstruował ucznia, że jego jedynym sposobem ucieczki jest ponowne zanurzenie się w ciemności tkwiącej w jego wnętrzu. Biorąc do ręki amulet Sithów, jaki był wystawiony w miejscu poświęceń Massassi, Kun skąpał się w mrocznej naturze z pełnym oddaniem.
Przetransformowany w marionetkę ciemności, uwolnił się od oprawców i zabił ich bez wahania. Podczas gdy Nadd odczuwał przyjemność z nowo poznanej przez Kuna siły, Mroczny Jedi zaczął odczuwać zmęczenie testami i krętactwami starożytnego Sitha. W tamtym momencie obecność Freedona Nadda w galaktyce została zakończona dzięki amuletowi, który znalazł się w posiadaniu jego protegowanego.
Otoczony Ciemną Stroną, Kun wyniósł się do poziomu boga. Zmusił Massassi do niewolniczej pracy przy budowie skomplikowanego kompleksu świątyń używanych do ceremonii i rytuałów Sithów jako skupienia Ciemnej Strony. Zafascynowany naukami Sithów o magii i alchemii oraz wyposażony w odpowiednie środki, Kun stał się zdolny do stworzenia przerażających istot skrzywionych wpływem Ciemnej Strony podczas zajmowania czwartego księżyca Yavina.
Ambicje Kuna nie pozwoliły mu zadowolić się władzą nad pojedynczym księżycem, jakkolwiek absolutna i despotyczna ona nie była. Odnowił tysiącletni statek wojenny Sithów, zakopany na Yavinie 4 przez Nagę Sadowa, i rozpoczął poszukiwania innych użytkowników Ciemnej Strony, którzy mogliby zagrozić jego statusowi Mrocznego Lorda Sithów. Odnalazł ich w kulcie Krath w systemie Cesarzowej Tety, dowodzonych przez Aleemę i Satala Keto, którzy zwerbowali Mandalorian i grupę przekabaconych na Ciemną Stronę Jedi. Wspólnie z nimi rozpoczął wojnę przeciwko Zakonowi Jedi i Starej Republice.
Jednym z upadłych Jedi należących do Krath był Ulic Qel-Droma, którego Kun uważał jako jedynego wrażliwego na Moc Sitha dostatecznie silnego, by stanowić dla niego wyzwanie. W przerażającej walce pomiędzy dwoma upadłymi Jedi na planecie Tetan, amulety noszone przez obu walczących niespodziewanie obudziły się do życia. Przez strumień uwolnionej przez nich energii Sithów, amulety pokazały wizję otoczonego chwałą Imperium Sithów, które istniało tysiące lat wcześniej. Grupa duchów starożytnych Sithów pod wodzą Marki Ragnosa ogłosiła Kuna i Qel-Dromę przywódcami nowego Imperium Sithów. Exar, potężniejszy z pary, uzyskał tytuł Mrocznego Lorda Sithów z Ulicem jako swoim uczniem. Obaj zostali naznaczeni nieznanymi symbolami Sithów na czołach. Z takim rozwiązaniem problemu przywództwa, Wielka Wojna Sithów została rozpoczęta.
Pierwszy ruch Kuna miał dwa rezultaty: wybrał się do Świątyni Jedi na Ossusie gdzie zabił Odana-Urra, a także, z pomocą Mrocznego Holocronu, opętał najbardziej obiecujących młodych Rycerzy Jedi i Padawanów. Zostali oni zmuszeni do zabicia swoich mistrzów, znacząco osłabiając Zakon Jedi i zasiewając strach w galaktyce. W tym czasie Kun użył swojej świeżo nabytej wiedzy i mocy do zbudowania pierwszego znanego miecza świetlnego o dwóch klingach. Ulic Qel-Droma, ze swoją flotą połączonych sił Mandalorian i Tetan, napadł na Coruscant, wbrew rozkazom swojego mistrza. Atak był klęską tak, jak przewidział to Kun; Ulic został złapany i postawiony przed sądem Senatu Galaktycznego.
Po dowiedzeniu się o tym, Kun wybrał się do budynku Senatu, gdzie spotkał swojego dawnego mistrza, Vodo-Siosk Baasa. Używając swego nowego miecza wciągnął go w walkę. Mistrz Vodo-Siosk przez długi czas był górą, jednak Kun przejął inicjatywę dzięki niezwykłości swojego miecza. Po zabiciu mistrza, Ulic i Exar wymordowali wszystkich członków Senatu łącznie z Wielkim Kanclerzem Sidronem.
Mniej więcej w tym czasie, Exar odkrył sekret kryształów będących na pokładzie flagowego statku Nagi Sadowa z Yavina 4, dzięki którym Lord Sithów mógł wywołać zmianę systemu gwiezdnego w supernową. Kun planował użyć tej niezwykłej umiejętności jako broni przeciw Ossusowi, który znajdował się kilka dni świetlnych od grupy czerwonych gigantów. Chciał ześliznąć się na dół podczas niezwykle niezorganizowanej ewakuacji i wynieść najważniejsze artefakty Jedi i księgi. Jego plan był nawet bardziej subtelny - statek bojowy Sithów miał na swoim pokładzie Aleemę (spowodowane to było tym, że Mandalore powiedział Ulicowi o jej zdradzie). Nie została poinformowana, że detonacja pięciu czerwonych olbrzymów zapewni im zamianę w supernovą, zapewniając jednocześnie śmierć jej oraz floty Jedi broniących Ossusa.
Podczas okradania Ossusa, Ulic spotkał swojego brata Caya Qel-Dromę, który go zaatakował. Ulic obronił się bez problemu i zabił brata. To morderstwo przełamało więzy Ciemnej Strony i toksyn Sithów. W przerażeniu, Nomi Sunrider pozbawiła go wrażliwości na Moc. Upadły Jedi wyrzekł się swojego poświęcenia Ciemnej Stronie po odcięciu od Mocy i zaprowadził Republikę do świątyń Kuna na Yavinie 4.
Na księżycu, Kun wyczuł, że nie przetrwa ataku Republiki. Z tego powodu zawierzył najbardziej ryzykownym metodom alchemii Sithów i za pomocą specjalnego aparatu wyssał moc życiową z prawie całej populacji Massassów, przekraczając granice swojego śmiertelnego ciała, które zostało zniszczone podczas tego procesu razem z całą powierzchnią Yavina 4. Mimo to, Nomi Sunrider zorientowała się, co Kun próbował zrobić i nakłoniła Jedi do podniesienia Ściany Światła z Mocy, powstrzymując ducha Exara Kuna przed ucieczką z planety i w zamian przykuwając go do świątyń na wieczność. Został uśpiony wewnątrz olbrzymiego czarnego obsydianowego grobowca i został zapomniany z biegiem stuleci, stając się coraz bardziej zgorzkniałym. Niewrażliwy na Moc, jego dawny uczeń Ulic Qel-Droma nie mógł wyczuć ducha Kuna we wnętrzu starożytnych ruin kiedy odwiedził ją jakiś czas później. Duch Exara Kuna miał zostać zapomniany na tysiąclecia.
Prawie cztery tysiące lat później, niektóre ze świątyń używane były przez Sojusz Rebeliantów jako baza. Gdy wiedza o istnieniu świątyń na Yavinie 4 rozniosła się, w 1 roku ABY Profesor Walter Emanus poprowadził ekspedycję archeologiczną z Uniwersytetu Koreliańskiego.
Podczas prac wykopaliskowych odkryli oni katakumby pod świątynią Mrocznego Lorda i obudzili ducha. Posiadł on ich i zmienił w Kult Exara Kuna, który poświęcił się wyznawaniu jego potęgi. Pod jego wpływem, niektórzy z wyznawców polecieli do placówki badawczej Uniwersytetu na Talusie, by rekrutować więcej studentów i badaczy do swoich szeregów. Kult osiadł dookoła katakumb, które zostały zniszczone kiedy Profesor Cornelius Wagglehorn, dawny przyjaciel Emanusa, wynajął grupę, która miała je zniszczyć. Kun walczył z nimi osobiście, ale przez swoją niematerialną postać został łatwo pokonany i uciszony ponownie.
Świątynie te zostały później miejscem, w którym Luke Skywalker nauczał Jedi od 11 roku ABY w celu odtworzenia Zakonu Jedi. Wtedy obecność Exara Kuna dała się odczuć raz jeszcze. Jako duch Kun objawił się młodemu padawanowi Gantorisowi. Niedoświadczony uczeń nie potrafił oprzeć się opętaniu i, kiedy podjął próbę, Kun zabił go, spalając go od środka. Po zniszczeniu pierwszego Jedi od tysięcy lat, nienasycony apetyt Kuna na szerzenie ciemności gwałtownie wzrósł. Udało mu się opanować i częściowo opętać młodego i nadzwyczajnie utalentowanego Kypa Durrona.
Dodatkowo, w sobie tylko znany sposób, wyekstrahował duszę Luke’a z jego ciała, co doprowadziło do dezorientacji i przerażenia w szeregach uczniów Skywalkera. Duch Kuna został ostatecznie wyciągnięty z ukrycia i zrzucony w Chaos przez połączony wysiłek uczniów Jedi, ducha Luke’a oraz dawno zabitego ducha mistrza Kuna, Vodo-Siosk Baasa. Jego cień zniknął i nie stwierdzono już później jego obecności. Po wygnaniu ducha, Corran Horn zniszczył świątynię jego torpedami protonowymi, usuwając skazę ciemności z Yavina 4 na zawsze.

Miecz Exara Kuna

Kun był pierwszym, który zbudował miecz świetlny o dwóch ostrzach na terenach Republiki oraz pierwszym, który użył go przeciw Jedi przez tysiąclecia. Poza możliwością zmieniania długości klingi, Kun potrafił zmieniać jej ostrość na taką, jaką uważał za odpowiednią. Zbudował swój podwójny niebieski miecz przez zmodyfikowanie swojego starego dwuręcznego miecza. Chociaż inaczej niż w późniejszych projektach, miecz Kuna nie równał się z długością normalnego ostrza, geniusz twórcy stał się źródłem inspiracji dla późniejszych Sithów i Ciemnych Jedi do budowy własnych.
Podwójny miecz Exara Kuna został zabrany z Yavina przez Cień Jedi Celestę Morne i umieszczony w Sanktuarium Przymierza Jedi. Został stamtąd ukradziony przez braci Moomo podczas misji Zayne'a Carricka, mającej na celu zbadanie Sanktuarium. Następnie broń ukradł naukowiec Demagol w przebraniu Rohlana Dyre. Przekazał on miecz Jarael, która władała nim podczas powrotu na rodzinną planetę Osadię oraz podczas walki z Chantique, córką Demagola. Broń była później powodem śmierci tak ojca jak i córki, jako że Demagol chwycił ją, by obronić się przed córką, uruchamiając obie klingi jednocześnie. Po wydarzeniach na Osadii, miecz świetlny został ponownie zamknięty przez Zakon Jedi.

Cechy i umiejętności

Arogancki i niecierpliwy, Exar Kun poddawał się własnym ambicjom i pragnieniu, by zostać wielkim Mistrzem Jedi. Podsycał swoje zainteresowanie zakazanymi naukami Sithów, zaczął mieć dość swego mistrza, czuł się powstrzymywany w rozwoju. Szukając sposobu, by dowieść swojej wartości, stał się głodny wiedzy. Cecha ta zaczęła przypominać podobne Sithom pragnienie potęgi. W swojej arogancji Kun wierzył, że jest odporny na wołanie Ciemnej Strony. Ironicznie, zanim zniszczył Nadda, bardzo długo opierał się Ciemnej Stronie, korzystając z niej tylko w konieczności i zanurzając się w niej tylko, jeśli drugą opcją była śmierć.
Kun odczuwał wstręt do Jedi, którzy nie byli ludźmi, dokładniej „Jedi-zwierząt”, czując, że są oni pod nim i słabsi wobec ludzi. Na ironię, jego mistrz nie był człowiekiem a Krevaaki, rasą nie zaliczającą się do humanoidów. Możliwe, że był to po prostu jego sposób na używanie Dun Möch podczas sparingów z Crado i Sylvar.
Poza tym, że był uważany za najlepszego ucznia jakiego kiedykolwiek trenował mistrz Vodo-Siosk Baas, Exar Kun wierzył, że jest najpotężniejszym Jedi w całej galaktyce - w walce na miecze świetlne, możliwościach użycia Mocy i innych. Kun był mistrzem formy VI: Niman, potrafił też dobrze posługiwać się Jar’Kai. Posiadał umiejętność używania miecza o dwóch klingach, którego użył do zabicia mistrza Baasa.
Na początku, jako uczeń, Kun powtarzalnie pokonywał rówieśników podczas sparingów treningowych, do czego przygotował go mistrz Baas. Mimo to, gdy Kun zaatakował mistrza Baasa, pokonał go, głównie dzięki posiadaniu podwójnego miecza. Nienasycony głód wiedzy o Ciemnej Stronie zawiódł Kuna do innych, którzy wybrali tę ścieżkę – między innymi Ulica Qel-Dromy, uważanego za jednego z najpotężniejszych z Zakonu Jedi. Kiedy Kun – wierząc, że sam jest najlepszym szermierzem wśród żywych – walczył z nim, był zaskoczony, że jest jeszcze ktoś, kto równie dobrze włada klingą. Po uzyskaniu tytułu Mrocznego Lorda stanął do walki z Mistrzem Jedi Oodem Bnarem z rasy Neti i doprowadził walkę do punktu bez wyjścia, w którym to wojownicy Massassi pod władzą Kuna pomogli mu zwyciężyć.
Po pochłonięciu przez objęcia Ciemnej Strony, uczeniu się mocy Sithów i korzystaniu z amuletu Freedona Nadda, potęga Kuna stała się zadziwiająca. Posiadał bardzo silny Zmysł Mocy, umiejętność latania, potrafił emitować Ładunki Mocy z dłoni, zdolne do niszczenia kamiennych ścian i zabijania jednym ciosem. Jedi Oss Wilum nazywał go „bezgranicznie silnym w Mocy”. Jego studia nad zapiskami starożytnych Sithów i projektami Nagi Sadowa dały Kunowi więcej niż praktyczne umiejętności w alchemii. Pokazał on te umiejętności Zakonowi Jedi, ale został za nie wykluczony. Przy końcu Wojny Sithów, zręczność Kuna w użyciu Ciemnej Strony dosięgnęła poziomu mistrzowskiego, choćby wtedy, gdy wyssał życie z prawie całej populacji Massassów i opuścił swoje ciało.
Poza Basiciem, potrafił posługiwać się językami Catharese, Kreva, Twi’leki, Arkanian oraz językami Sithów. Jako pozbawiony ciała duch, Exar Kun objawiał się wrażliwym na Moc jako „cień w 3D”, przeważnie czarny jak próżnia, ale czasem zawierający gwiazdy, jeśli tego chciał. Kiedy Luke Skywalker również znalazł się w „świecie duchów”, Exar pokazał mu się w postaci, którą posiadał za życia, oświadczył też, że jeśli uda mu się odpowiednio nakierować emocje uczniów Luke’a, będzie zdolny do odtworzenia swojego ciała.
Kun potrafił podróżować siłą woli gdziekolwiek na Yavinie, potrafił też wzmacniać Moc innych osób (tak, jak zrobił to z Kypem Durronem, gdy pomagał mu odzyskać Pogromcę Słońc). Posiadał umysłową kontrolę nad swoimi tworami alchemicznymi, które przeżyły 4000 lat. Jego duchowa forma nie powstrzymała go przed atakowaniem innych bezpośrednio, jak na przykład podczas spalenia Gantorisa czy wytworzenia dwugłowego ptaka z Mocy, którego próbował wykorzystać do rozdarcia ciała Luke’a na kawałki. Zaatakował również Corrana Horna (przebywającego w Praxeum jako Keiran Halcyon). Horn wierzył, że Kun nie może wpływać na świat fizyczny i by temu zaprzeczyć, duch użył Mocy, by stopić detonatory, które Horn przyniósł ze sobą i zaatakował Corrana bezpośrednio przez Moc, tak fizycznie jak psychicznie; przerwała to dopiero Mara Jade, która odwróciła uwagę Lorda Sithów i uratowała Horna przed upadkiem w Ciemną Stronę. Na szczęście, Luke skomunikował się przez Moc ze swoim młodym siostrzeńcem, Jacenem Solo, połączył się z nim umysłem i obronił swoje ciało.
Wróć na górę