Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Szarzy Jedi

Autor: Petrus

Ten dosyć złożony termin znali zarówno Jedi, jak i Sithowie już około czwartego tysiąclecia przed Bitwą o Yavin. Ogólnie rzecz ujmując, odnosi się on do wszystkich Jedi (oraz szerzej: wszystkich grup wrażliwych na Moc), którzy kroczą własną ścieżką między Jasną a Ciemną Stroną, nie poddając się wszakże całkowicie żadnej z nich.
Wyznawców owej filozofii cechowała przede wszystkim ogromna niezależność i poczucie, że odpowiadają wyłącznie przed Mocą. Taka postawa, w połączeniu ze sprzeciwem wobec niektórych bardziej restrykcyjnych przepisów Kodeksu, często powodowała konflikty z Najwyższą Radą.
Ta wewnętrzna wolność była skutkiem szerokiej autonomii, charakteryzującej Zakon Jedi w czasach Starej Republiki. Poza główną Świątynią na Coruscant, istniał szereg mniejszych akademii, rozproszonych po całej Galaktyce. Przez to wielu potencjalnych Rycerzy ani razu nie widziało stołecznej planety, ani nie stawało przed Radą. Niekiedy nawet sama akademia okazywała się niepotrzebna: mistrz trenował swojego ucznia na własną rękę.
Wszystko to runęło w ciągu zaledwie pięćdziesięciu lat, jakie upłynęły od początku Wielkiej Wojny Sithów w roku 4000 BBY do zakończenia Mrocznych Wojen (Dark Wars) w 3951 roku BBY. Miała wówczas miejsce Pierwsza Czystka Jedi, w wyniku której Zakon praktycznie przestał istnieć.
Mistrzowie, którym udało się przeżyć, doszli do wniosku, że cała instytucja potrzebuje gruntownej odnowy. Silniejszego, bardziej scentralizowanego przywództwa. To wtedy właśnie nałożono na wszystkich Rycerzy celibat i wprowadzono zakazy trenowania adeptów powyżej pewnego wieku oraz stosowania ciemnostronnych technik. Jako się rzekło, niektórzy się buntowali…
Jakiś czas później, na planecie Voss odkryto wrażliwą na Moc rasę o tej samej nazwie. Jej przedstawiciele okazali się znakomitymi uzdrowicielami i prorokami; odrzucili jednak ofertę jakiegokolwiek szkolenia, tak od Jedi jak i ich mrocznych odpowiedników. Obie organizacje przez całe wieki potem uważały Voss za „szarych”. Podobną sławą „cieszyli się” Szarzy Paladyni – bardziej militarystyczny odłam Rycerzy, powstały w niesprecyzowanym okresie po Siódmej Bitwie o Ruusan.
Po roku 44 BBY, owa łatka przylgnęła do upartego i często samowolnego Qui-Gon Jinna, przedkładającego ustanowione prawa nad to, co sam uznawał za słuszne. Z upływem lat dołączyli do niego także Nejaa Halcyon oraz Anakin Skywalker – obaj wzięli potajemnie ślub ze swoimi ukochanymi, co było zdecydowanie wbrew Kodeksowi. Pewną „szarością” wykazywał się też w młodości Obi-Wan Kenobi, przez swoją fascynację i bliskość z inną Jedi: Siri Tachi.
W okresie Wojen Klonów, z połączenia filozofii Jedi i Sithów, powstała sekta o nazwie Jensaarai. Jej członkowie potrafili doskonale ukrywać swoją obecność w Mocy: i przed Jedi i przed Imperium. Kilka dziesięcioleci po ostatecznej klęsce Palpatine’a, władzę nad Resztkami Imperium przejął Jagged Fel. Powołał on do życia Rycerzy Imperialnych. Odrzucali oni Ciemną Stronę, ale i nie trzymali się zbyt ściśle Jasnej. Przez to Nowy Zakon Jedi nazywał ich „szarymi”.
Bohaterowie niniejszych rozważań często podkreślali swój światopogląd, nosząc szaty w odpowiednim kolorze, jak chociażby Jolee Bindo. Słynęli ponadto z nadzwyczajnej biegłości w technikach wywodzących się z obydwu stron Mocy (na przykład sztuczki myślowe czy ciemnostronne błyskawice), jak również takich nieco bardziej egzotycznych, rzadko w Zakonie spotykanych. Przez to niektórzy sądzili, że Szarzy Jedi byli naznaczeni ciemnością – nawet jeśli oni sami nie zdawali sobie z tego sprawy.
Działająca po Reformacji Ruusańskiej mistrzyni Restelly Quist stanowczo potępiła Szarych Jedi, uważając ich za wielkie zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania. Jej zdaniem, każdego takiego odszczepieńca należało perswazją nakłonić do powrotu na zakonne łono.
Do tej kategorii nie zaliczały się osoby upadłe i potem zawrócone z Ciemnej Strony, istoty o ciemnostronnych skłonnościach, czy wyznawcy Potentium. Mimo kontrowersji, jakie wzbudzali, Szarzy Jedi najczęściej aktywnie walczyli z użytkownikami Ciemnej Strony i wspierali Jedi, Republikę oraz ich sukcesorów w wielu konfliktach.
Wróć na górę