Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Ossus

Autor: Kirrond

Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Auril
System: Adega
Koordynaty: R-8
Długość dnia: 31 standardowych godzin
Długość roku: 231 standardowych dni

Ossus jest trzecią z pięciu planet systemu Adega. W przeciwieństwie do pozostałych planet systemu orbitujących wokół środka masy obu tamtejszych gwiazd (Adega Prime i Adega Besh) trajektoria Ossusa zakreśla ósemkę. Wokół planety krążą dwa księżyce, skalisty o słabej grawitacji i pozbawiony atmosfery Mim oraz ziemio podobny o umiarkowanym klimacie Nerit, zamieszkały przez emigrantów rasy Neti.
Ossus był górzystą planetą o bujnej roślinności, pokrytą w 2/3 powierzchni wodą. W roku 3996 BBY przeistoczył się, wraz z zagładą klastera Corn, w opuszczony pustynny świat. Ciągłe chemiczne i magnetyczne burze pustoszyły jej powierzchnię, w wyniku czego na powierzchni planety przetrwały nieliczne formy życia.

Wczesna historia
Planeta zapewniała dom niezliczonym pokoleniom inteligentnych form życia. Pierwotnie znana była jako Idux i była włączona do Imperium Xima, kiedy rozszerzał granice Królestwa Corn. Jeszcze przed 25 000 rokiem BBY grupa Jedi z Tythona powołała na Ossus szkołę filozofii, w której łączono pojęcia Jasnej i Ciemnej Strony Mocy. Tutaj również powstała filozofia Żywej i Jednoczącej Mocy.
Około roku 25 000 BBY republikańska ekspedycja, badająca Perlemiański Szlak Handlowy, dotarła na Ossus. Jedi wyznaczyli się na strażników młodej Republiki i zostali odpowiedzialni za obronę światów Jądra przed wrogami z Klasteru Tion i z przestrzeni Huttów. Dzięki ochronie ze strony Jedi, republika mogła rozwijać się szybko i spokojnie.

Twierdza Jedi
W roku 11 933 BBY Zakon Jedi, będący świadkiem mordu obcych ras w trakcie pierwszej krucjaty Pius Dea, zerwał wszystkie powiązania z Republiką i powrócił na Ossus. Jedi pozostawali tu przez kolejne osiem wieków, kiedy to Caamasi przekonali ich do wystąpienia przeciwko Republice i położenia kresu kultowi Pius Dea.
Kilka tysiącleci później Ossus stał się wiodącym centrum wiedzy i nauk zakonu. Odan-Urr trenował tu pod okiem Mistrza Ooroo i około roku 5000 BBY zbudował Wielką Bibliotekę, wielką skarbnicę wiedzy Jedi gromadzącą dziesiątki tysięcy tekstów. Pielgrzymi przybywali tu z wielu światów, często poszukując oświecenia. W związku z ogromnym znaczeniem planety dla zakonu, wielu uczonych błędnie uważało Ossus za miejsce powstania Jedi.
Jednak oaza wiedzy i pokoju została zniszczona. W czasie Wielkiej Wojny Sithów, Exar Kun zgładził Odana-Urra, wykradł holokron Sithów oraz przeciągnął wielu z Jedi na Ciemną Stronę po czym zabrał ich na Yavin 4. Kiedy później do Exara Kuna dołączył Ulic Qel-Droma i użyli broni z dawnego statku Nagi Shadowa, Corsair, zdetonowali, w roku 3996 BBY, gwiazdy pobliskiego klastera Corn, wywołując niszczycielską falę uderzeniową, która rozprzestrzeniła się głęboko w przestrzeń.
Jedi zostali zmuszeni do pośpiesznego ewakuowania planety. Powstały przy tej okazji chaos pozwolił powrócić Kunowi, wraz z Qel-Dromem i grupą Massassich, w celu obrabowania planety. Mandaloriańscy poplecznicy Qel-Dromy ruszyli również do boju ostrzeliwując odlatujące statki Jedi. Kun pożądał szczególnie zbioru starożytnych mieczy świetlnych. W ich zdobyciu przeszkodził mu Mistrz Ood Bnar, zamieniając się w drzewo i ukrywając miecze między korzeniami.
W tym czasie Ulic rozpoczął walkę ze swoim bratem Cayem, który chciał nawrócić go z Ciemnej Strony. Kiedy Ulic pokonał swojego brata, wzmacniając swe siły wściekłością, Nomi Sunrider, przerażona tym co zobaczyła, pozbawiła go kontaktu z Mocą, dzięki czemu został wzięty do niewoli i zabrany z planety. Niebawem po tych wydarzeniach fala uderzeniowa dotarła na Ossus, kładąc kres większości tamtejszego życia.

Po Wielkiej Wojnie Sithów
Planeta nie została całkowicie pozbawiona życia. Część Jedi znalazła schronienie w jaskiniach pod górami Echo. Po czasie ich potomkowie zapomnieli o swoim pochodzeniu i uważali Moc za formę magii. Kiedy życie zaczęło powracać na powierzchnię zniszczonego świata zaczęli nazywać się plemieniem Ysanna. Ood Bnar, przemieniony w drzewo, również przetrwał kataklizm. Zniszczenie Klastera Corn sprawiło, że podróże nadprzestrzenne w tym rejonie były praktycznie niemożliwe.
Większość zgromadzonej w bibliotece wiedzy została zniszczona bezpowrotnie. Uratowane pozostałości zostały zabezpieczone i ukryte w takich miejscach jak Stacja Exis, Archiwa Jedi na Coruscant czy Miasto Derem na Kamino. Od tego czasu Jedi przechowywali najcenniejsze artefakty na różnych planetach. Powstały również plany ewakuacji na wypadek, gdyby najważniejsze planety, takie jak Dantooine, zostały zaatakowane.
W czasach Starej Republiki Ossus stał się popularnym miejscem wśród archeologów. W roku 800 BBY odnaleziono miecz świetlny należący prawdopodobnie do Vima-Da-Boda.
We wczesnym okresie Wojen Klonów kilku Jedi zostało oddelegowanych do obrony Ossus. Ofensywa separatystów uderzyła kilka dni po drugiej bitwie o Rhen Var. Powstała tu później baza separatystów stała się celem Republiki w czasie bitew rozpoczynających walki w Zewnętrznych Rubieżach.
W czasach Imperium z powodu restrykcji badania Ossusa zostały wstrzymane. Dziedzictwo Jedi ukryte na planecie było dla jednego z ocalałych w trakcie Wielkiej Czystki, Jin-Lo Raycea, inspiracją do nazwania nowo założonej grupy Adeptów Mocy, Agentami Ossusa.

Ponowne odkrycie
W 10 roku ABY Luke Skywalker i Kam Solusar przybyli na Ossus w poszukiwaniu artefaktów Jedi, które mogłyby pomóc w odbudowie Zakonu. Badając ruiny wskazane przez Bodo Baasa, spotkali dwóch wrażliwych na Moc członków plemienia Ysanny, co zaowocowało nowym sojuszem. Jednak szybko został on wystawiony na próbę przez szpiegów Imperium, którzy wyśledzili dwójkę Jedi i wysłali agentów, aby ich zabili. Jeden z napastników zginął w walce, natomiast drugi został zabity przez Mistrza Ooda Bnara, który powracając do swojej pierwotnej postaci poświęcił swoje życie i przekazał skrywane miecze Lukowi. Luke wziął miecze i uznał za znak nadchodzącego powrotu Zakonu. W podzięce za pomoc tubylcy zdradzili położenie Wielkiej Biblioteki, w której zachowała się część tekstów.
Kiedy Imperium planowało zaatakować Nową Republikę Galaktycznym Działem zaproponowano, aby powstała tam tajna baza. Jednak w wyniku zniszczenia złowieszczej broni baza ta nigdy nie powstała.
Planeta jednak nie została zapomniana. Prowadzono na niej wiele badań archeologicznych mających na celu zgromadzenie wiedzy o dawnych Jedi. Potomkowie dawnych mieszkańców Ossusa brali czynny udział w prowadzonych badaniach, ponieważ Luke Skywalker wierzył, że nie można zbudować nowego zakonu bez poznania dawnego.
Planeta szczęśliwie uniknęła walk w czasie inwazji Yuuzhan Vongów, choć prowadzili oni tu swoje badania szukając słabości Jedi. Nowa Republika korzystając z bliskości Ossusa z przestrzenią Yuuzhan Vongów wysyłała stąd oddziały uderzeniowe.

Nowy Zakon Jedi
Po zakończeniu wojny z Yuuzhan Vongami, Luke postanowił uniezależnić Zakon od Republiki, dlatego przeniósł zakon właśnie na Ossus. Nowo powstała Świątynia Jedi na Coruscant pełniła jedynie rolę formalną w kontaktach z Sojuszem Galaktycznym.
W czasie kryzysu Mrocznego Gniazda i wynikających z niego Wojen Rojów zakon używał Ossusa jako głównej bazy. W 36 roku ABY Luke Skywalker zwołał zebranie całego zakonu, zwane Konklawe Jedi na Ossusie.

Konflikt z Sojuszem Galaktycznym
Kiedy Jacen Solo zdobył kontrolę nad Sojuszem Galaktycznym w 40 roku ABY, wiedział, że Jedi będą sprzeciwiać się jego rządom. Gdy większość Mistrzów opuściła Ossus, żeby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych Mary i Luke'a Skywalkerów na Coruscant, pozostawiając na miejscu jedynie Kam i Tione Solusar wraz z garstką Rycerzy, Jacen wykorzystał okazję wysyłając oddział celem zajęcia Akademii. Oddział, dowodzony przez majora Salle Serpa, działał pod pozorem zapewnienia bezpieczeństwa padawanom, jednak prawdziwym celem misji było zatrzymanie padawanów jako zakładników, co miało zabezpieczyć Sojusz przed Jedi.
Niedługo później, w poszukiwaniu źródeł pozwalających zrozumieć działanie jej nowej Medytacyjnej Sfery Sithów, przybyła na Ossus Mroczna Jedi Alema Rar. Jej tropem przybyła grupa operacyjna złożona z Jainy Solo, Jaggeda Fela i Zekka, dowiedzieli się wtedy, że Serpa kontroluje Akademię. Jednak podobnie jak inni Jedi byli bezradni, gdyż Serpa groził wysadzeniem Akademii jeśli tylko poczuje się zagrożony.
Kolejne wydarzenia szybko zmieniły sytuację. Po zabójstwie Cala Omasa, Jedi zerwali wszystkie powiązania z Sojuszem. W odpowiedzi na to Jacen ogłosił, że Jedi go zdradzili i chcąc przejąć kontrolę nad padawanami rozkazał zabicie wszystkich Rycerzy i Mistrzów. W walkach na Ossus zginęło kilku Jedi oraz padawanów. Oddziały Sojuszu poddały się po pojmaniu Serpy. Po tych wydarzeniach Jedi opuścili Ossus i tymczasowo przenieśli się na Endor.
W wyniku Drugiej Galaktycznej Wojny Domowej i upadku Sithów w roku 41 ABY, Zakon nie powrócił od razu na Ossus, pozostając w tymczasowej Akademii na Shedu Maad.

Odrodzenie Sithów
W latach 40 - 130 ABY Sojusz Galaktyczny i Jedi zezwolili kaście Shaper na rewitalizację planety i odtworzenie jej naturalnego piękna. Pierwsze próby przeprowadzono na opuszczonej części planety. Projekt, pod patronatem Kol Skywalkera, kierowany przez Mistrza Shaper Nei Rina, nazwany Projektem Ossus odniósł tak wielki sukces, że niebawem mieszkańcy innych światów zgłaszali się do Yuuzhan Vongów z prośbami o pomoc z rewitalizacją ich planet.
Przeprowadzony przez Sithów zamach doprowadził do wybuchu Sithańsko-Imperialnej wojny. Sojusz bardzo szybko przegrał i władzę przejęło Imperium. W wyniku tych wydarzeń Jedi ponownie wycofali się na Ossus. Razem z nimi przybyło kilku naukowców Yuuzhan Vongów chcących zbadać dlaczego na Ossusie nie doszło do mutacji, które prawidłowo zachodziły na innych światach.
Sithowie sprzymierzeni z Moffem Rulfem Yage zaatakowali Świątynię na Coruscant, a następnie po upływie dwóch dni uderzyli na Ossus. Jedi nie byli przygotowani na ten atak, w wyniku czego blisko połowa z nich została zgładzona. Pozostałym Rycerzom udało się uciec i ukryć na różnych planetach, w szczególności udało się uciec Cade'owi Skywalkerowi, synowi Kola, który odleciał z planety statkiem pełnym padawanów. Niebawem pojawił się na okupowanej planecie ponownie, aby wykraść ukryte w Świątyni artefakty. Ci, którzy w czasie ataku byli z dala od Świątyni przeżyli, stanęli na straży pozostawionych w Świątyni artefaktów.

Jedi w ukryciu
W roku 137 ABY Cade Skywalker powrócił na Ossus. Niedługo po tym został tu odnaleziony przez innych Jedi i dokończył swoje szkolenie pod okiem Mistrza K'Kruhka.
Ponieważ imperium podejrzewało, że Jedi nadal ukrywają się na Ossusie, wysłało oddział mający ich znaleźć. Mimo że ekspedycja nie przyniosła rezultatów, Darth Stryfe rozkazał zrównanie Świątyni Jedi z ziemią, co zostało wykonane.

Wróć na górę