Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Kaleth

Autor: Kirrond

Miejsce: Tython
Budowniczowie: Zakon Je'daii
Rok powstania: Nieznany

Kaleth zwana też Świątynią Wiedzy była jedną z dziewięciu, zbudowanych na Tythonie, świątyń zakonu Je'daii. Świątynia Wiedzy miała formę dużej skalnej struktury z czterema, kwadratowymi wieżami. Keleth służyła jako skarbnica wiedzy i mądrości dla wielu pokoleń. Po wyniszczających Wojnach Mocy, Je'daii opuścili Tythona, a pozostali zamieszkali w ruinach starożytnego miasta-twierdzy. Po czasie, kiedy Zakon Jedi powrócił na swój pierwotny świat podczas Zimnej Wojny pomiędzy Republiką, a odradzającym się Imperium Sithów, Świątynia Wiedzy była już ruiną.

Historia

Przed powstaniem Republiki

Długo przed przybyciem pierwszych wrażliwych na Moc istot, mających założyć Zakon Je'daii, planetę zamieszkiwał lud Kawa, konstruujący świątynie na powierzchni lesistego świata. Jednak z powodu wyludnienia budowle te popadły w ruinę. W 36 453 roku BBY przybyli pierwsi filozofowie i naukowcy z całej galaktyki na pokładach wielkich statków w kształcie piramid, zwanych Tho Yor. Tych dziewięć masywnych statków rozproszyło się nad planetą i wylądowało w różnych miejscach, pozwalając na zasiedlenie globu. Tho Yor zapewniały przybyszom dom i miejsce do prowadzenia badań.

Jeden z Tho Yor wylądował w pobliżu pasma Tythosa i został nazwany Kaleth – słowo Je'daii oznaczające sanktuarium. Filozofowie, tworzący zakon Je'daii zbudowali kamienną strukturę pod wiszącym w powietrzu masywnym statkiem. Kaleth zawierała w sobie starożytne ruiny świątyń Kawa. Świątynia Wiedzy była najważniejszą z dziewięciu świątyń służąc za miejsce spotkań przywódców, zebrań całego zakonu, pełniła również funkcję biblioteki. Dlatego w czasie gdy w systemie Tython wybuchła Woja Despotki, użytkownicy Mocy zebrali się w Kaleth do czasu zakończenia konfliktu.

W roku 25 793 BBY opiekunem świątyni była Mistrzyni Kora Ryo. Podczas badań Mistrz Ters Sendon odkrył na dolnych poziomach Kaleth starożytną świątynię Kawa, w której znajdował się holocron dawnego filozofa A'nanga. Z asystą podróżniczki Tashy Ryo udało się aktywować znalezisko i poznać wiedzę w nim ukrytą. Po latach badań i pokoju wybuchły Wojny Mocy pomiędzy pierwszą Radą Je'daii i zbuntowanym mistrzem Rajivari. Rajivari i jego poplecznicy zaszyli się w świątyni Wiedzy podobnie jak ich wcześniejsi podobni im bracia i siostry. Kiedy Rajivari uciekł, jego poplecznicy zginęli pozostawiając po sobie jedynie ślad ostatnich chwil. W wyniku wojny zakon Jedi opuścił Tython, pozostawiając Kaleth i pozostałe świątynie.

Mimo tego, inne wrażliwe cywilizacje z sąsiednich światów próbowały skolonizować ponownie Tython. Osiadając w starej świątyni Wiedzy, Kaleth stało się kluczowym miastem, którego kolejne rządy ponosiły klęski w próbach przywrócenia dawnej świetności. Dwoma z takich przywódców byli Potężny Lord Maravada Cichy i Avamarish, Wojownik-Poeta. Pomimo ich rożnych stylów rządzenia Kaleth pozostał ruiną, a ich dziedzictwo przetrwało w Komnacie Mowy.

Powrót Jedi

W wyniku ponownego odkrycia Tythona przez Mistrzynię Satele Shan, Zakon Jedi przeniósł tu swoją siedzibę w zastępstwie zniszczonej, w wyniku Wielkiej Wojny Galaktycznej, świątyni na Coruscant. Po zlokalizowaniu Kaleth wielu Jedi wierzyło, że to doskonałe miejsce na budowę nowej świątyni. Jednak Rada Jedi zdecydowała, że mądrzej będzie poznawać sekrety Kaleth z odległości i postanowiła zbudować nową świątynię w pobliskiej dolinie na północy.

Tworząc obóz archeologiczny w pobliżu ruin, Jedi zaczęli odkrywać starożytne roboty bojowe, które natychmiast atakowały przybyszów. Droidy te zostały zaprojektowane przez Mistrza Broni, aby chronić pierwszy projekt miecza świetlnego, pierwowzoru dla współczesnych mieczy. Mistrz Till'in poprowadził zespół mający odkryć przyczynę ataków robotów, z nadzieją na uzyskanie dostępu do pradawnej wiedzy.

Rozkład

Położony na zachodzie pasma Tythos, Kaleth leżał w objęciach delikatnie opadających zboczy. Forteca była dostępna jedynie dwiema drogami, z których jedna zwana była szlakiem Elariańskim i zbudowana była ze zdobionego kamienia, ułożonego tak, aby tworzyć geodezyjne okręgi na ścianach kwadratowych wież.

W czasie wieków, kiedy świątynia była opuszczona, mury świątyni rozpadły się. Wejście do miasta świątynnego pozostało w formie łuku skalnego otwierającego się na dziedziniec, z którego wielka statua pilnowała wejścia. Wiele mniejszych budynków przetrwało, klatki schodowe prowadziły na nieliczne pozostałe piętra, a wiele komnat kryło roboty bojowe, zaprogramowane by atakować intruzów. Krótka ścieżka z jednego z górnych poziomów prowadziła do gór za miastem i zaginionej Komnaty Mowy, zbioru zapisów związanych z historią miasta świątynnego.

Wróć na górę