Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Świątynia Jedi na Tythonie

Autor: Kirrond

Miejsce: Tython
Budowniczowie: Zakon Jedi
Rok powstania: 3650 – 3645 BBY

Świątynia Jedi na Tythonie była główną siedzibą Zakonu po porażce Republiki w Wielkiej Wojnie Galaktycznej.

Historia
U zmierzchu Wielkiej Wojny Galaktycznej siły Imperium Sithów zajęły Coruscant. W skutku okupacji centralny świat Republiki doznał ogromnych zniszczeń. Los ten nie ominął Świątyni Zakonu Jedi, której duża część została zrównana z ziemią.

Z powodu zrujnowania Świątyni oraz utraty przekonania o bezpieczeństwie tej planety, Rada Jedi postanowiła przenieść siedzibę zakonu na Tython, czyniąc go ponownie sercem Zakonu. Po odkryciu ruin wielu starożytnych Świątyń, Rada Jedi, po długich medytacjach, wybrała miejsce pod budowę. Było to miejsce w pobliżu dawnej świątyni Wiedzy – Kaleth. Wzorując się na dawnych zabudowaniach, nowa Świątynia została wzniesiona z drewna i kamienia.

W roku 3640 BBY Sithowie przeprowadzili inwazję na planetę, uszkadzając Świątynię wraz z okolicznymi terenami. W czasie ataku zginęli wszyscy obecni wtedy w świątyni Jedi. W czasie ataku Mistrzyni Satele Shan była poza planetą. Jej syn, Theron Shan, poprowadził kontratak, odzyskując kontrolę nad Świątynią.

Wygląd

Zewnętrzny
Nowa Świątynia odbiegała od przyjętej zasady o wprowadzaniu nowych idei architektonicznych w trakcie budowy świątyń. Budynek wzorowany był na Alderaańskich bastionach. Dwupiętrowy budynek zwieńczały trzy kolumny – duża centralna i dwie mniejsze, posiadał dwa otwarte hangary. Zaawansowane systemy obronne zostały ukryte, zapewniając dobre warunki do medytacji i jednocześnie bezpieczeństwo. Promenada rozciągająca się od wejścia, przebiegała pomiędzy placami treningowymi i rozdzielała się prowadząc w głąb lasu. Samo wejście ozdabiały drewniane posągi.

Wewnętrzny
Wzdłuż ścian z polerowanego drewna umieszczone były holoprojektory wyświetlające zasłużonych Jedi, a drewniane figury Mistrzów i Rycerzy strzegły korytarzy. Wewnątrz głównej kopuły znajdowała się dwunastościenna figura, zwana Okiem Zallowa, zawieszona między podwójnymi schodami prowadzącymi na drugie piętro. Na sklepieniu zawieszone były gobeliny, które delikatnie falowały. Korytarze prowadziły do sal wykładowych, hangarów, Archiwów i Sali Rady. Po przeciwległej stronie do Archiwów znajdowała się sala map.

Sala Rady
Znajdująca się na drugim piętrze Świątyni sala wyposażona była w duży, okrągły stół, otoczony przez dziesięć krzeseł. Na środku stołu zamontowany był holoprojektor. Natomiast na obrzeżach sali stały drewniane posągi Mistrzów.

Archiwa
Duża komnata znajdująca się na drugim piętrze pod południową kopułą. Zawierała dwanaście grup po trzy regały ustawione na obwodzie sali. Na regałach znajdowały się holocrony utrzymywane przez pole repulsorowe. Duża przestrzeń pośrodku była zagospodarowana przez pięć długich stołów, służących za miejsce do prowadzenia badań. Archiwa te były dużo mniejsze od tych na Coruscant.

Wróć na górę