Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Qom Qae i Qom Jha

Autor: Kirrond

Qom Qae i Qom Jha były rodzimymi gatunkami latających stworzeń z planety Nirauan. Dorosłe osobniki osiągały wysokość od 60 do 100 centymetrów i były pokryte brązowo-szarą skórą. Pokryte skórą skrzydła nadawały sporego podobieństwa do nietoperzy. W ich pyskach znajdowały się dwa rzędy małych, ostrych zębów. Pomimo niewielkich rozmiarów, grupy Qom Qae lub Qom Jha były wystarczająco silne, aby przenosić pojazdy wielkości myśliwca. Wywodziło się z tego popularne wśród Qom Jha przysłowie „Wiele pnączy splecionych razem jest znacznie wytrzymalsze niż ta sama ich liczba użyta osobno”.

Qon Qae i Qom Jha odróżniały jedynie drobne różnice biologiczne i kulturowe. Mniejsze, brązowo ubarwione Qom Qae osadzały się na klifach i preferowały postawę pionową. Większe i ciemniejsze Qom Jha żyły w jaskiniach Niruan, gdzie zwisały do góry nogami ze stalaktytów. Różne siedliska sprawiły, że jaskiniowe Qom Jha doskonale widziały w ciemnościach, a Qom Qae czuły się lepiej w jasnym świetle.

Oba gatunki zostały uznane za robactwo przez garnizon Imperium Ręki, stacjonujący w fortecy Ręka Thrawna. Były to istoty dość inteligentne. W rzeczywistości przejawiały delikatną wrażliwość na Moc, komunikując się częściowo za pośrednictwem dźwięków, a częściowo poprzez telepatię. Dzięki temu inne, wrażliwe na Moc istoty mogły zrozumieć ich język.

Qom Qae i Qom Jha organizowały się w małe grupy zwane „gniazdami”, w których przewodził Bargainer. O ile dorosłe osobniki były terytorialne, młode mogły podróżować po wszystkich terytoriach, często pełniąc funkcję ambasadorów i pozyskując informacje – nawet pomiędzy grupami Qom Qae i Qom Jha, które na ogół były sobie wrogie. Dzieci nie otrzymywały imion przy narodzinach, a określano je w sposób „Dziecko ”. Dorośli otrzymywali imiona od cech lub dokonań, takie jak „Łowca Wiatrów” (przywódca gniazda Qom Qae), „Pożeracz Ogniaków” (przywódca gniazda Qom Jha) czy „Przyjaciel Jedi (syn Łowcy Wiatrów).

Qom Qae i Qom Jha lubiły przygody. Qom Jha uwielbiały zjadać ogniste pełzacze, mięsożerne insekty, żyjące w ogromnych skupiskach wewnątrz jaskiń. Oba gatunki wiedziały o istnieniu Imperium, Nowej Republiki i Jedi, gdyż niektórym udało się podsłuchać personel Ręki Thrawna, a inne przebywały na gwiezdnych statkach. Qom Qae z gniazda Łowcy Wiatrów razem z Qom Jha z gniazda Pożeracza Ogniaków, pomogły Marze Jade i Luke'owi Skywalkerowi zbadać Rękę Thrawna.

Wróć na górę