Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Rey

Autor: Silevren Celeblas

Historia

Rey urodziła się około 15 lat ABY. W wieku pięciu lat trafiła na planetę Jakku. Porzucający dziewczynkę rodzice obiecali, że pewnego dnia po nią powrócą. Wobec tego Rey zdecydowała się cierpliwie na nich czekać; aby przeżyć, zbierała złom i części na pustyni, a następnie sprzedawała je za racje żywnościowe. W związku z tym zajęciem stała się zdolnym mechanikiem, a także utalentowanym pilotem.

Pewnego dnia uratowała droida BB-8 z pułapki Teedo. To spotkanie, jak się później okazało, odmieniło dotychczasowe życie Rey. Robot okazał się własnością pilota Ruchu Oporu - Poe Damerona. Utrzymywał, iż znalazł się na Jakku, bo miał do wykonania tajną misję. Niedługo potem bohaterka spotyka Finna - dezertera z sił Najwyższego Porządku. Razem popadają w kłopoty i uciekają z planety na pokładzie Sokoła Millenium. Rey postanawia odwieźć BB-8 i Finna do bazy Ruchu Oporu i wrócić na Jakku.

W trakcie podróży Sokół Millenium zostaje przechwycony. Okazuje się, że przechwytującymi był Han Solo i jego przyjaciel Chewbacca. Cała czwórka wpada w tarapaty - wprost pomiędzy porachunki gangów i szalejące, głodne Rattary. Uciekają Sokołem, wykonując skok w nadświetlną jeszcze w hangarze. Kiedy są już bezpieczni, Rey przekonuje się, co skrywa BB-8: jest to fragment mapy do kryjówki Luke'a Skywalkera.

W wyniku tego spotkania Rey trafia na Tacodanę, do zamku Maz Kanaty. Tam Han oferuje jej pracę na swoim ukochanym statku, ale dziewczyna odmawia. W piwnicach budynku Maz Rey trafia na miecz świetlny Luke'a Skywalkera, a wcześniej do Anakina Skywalkera. Chwilę później doznaje wizji. Maz usiłuje przekonać dziewczynę do wzięcia miecza świetlnego i skupienia się na przyszłości, gdyż tak naprawdę czeka na próżno - rodzice po nią nigdy nie wrócą.

Roztrzęsiona Rey znów odmawia i ucieka do lasu. Jej śladem podąża BB-8. Bohaterka usiłuje mu wytłumaczyć, że nie powinien się oddalać w nieznane, gdyż jest ważny dla Ruchu Oporu. Chwilę później uświadamia sobie, że znów będą kłopoty - pojawiły się siły Najwyższego Porządku. Decyduje się ochronić robota - nakazuje mu uciekać, a sama zostaje, by odwrócić uwagę od uciekającego.

Na jej drodze staje Kylo Ren. Odkrywa, iż dziewczyna widziała upragniony przez niego kawałek mapy, więc za pomocą Mocy odbiera jej przytomność i zabiera na swój statek. Tam usiłuje wydobyć z Rey tę informację, jednak okazuje się, że nie daje rady - bowiem bohaterka stawia opór, do tego (świadomie lub nie) używając Mocy. Kylo Ren uświadamia sobie, że nie jest w stanie złamać woli Rey. Wściekły, zostawia dziewczynę pod nadzorem żołnierzy.

Rey wykorzystuje sprytną sztuczkę Mocy i ucieka. Szukając wyjścia, natrafia na Finna, Hana i Chewiego, którzy przybyli wysadzić w powietrze oscylator oraz - mniej oficjalnie - uratować dziewczynę. Udaje się doprowadzić do eksplozji, niestety Han ginie z ręki Kylo Rena. Ponadto, Ren nie zamierza dopuścić do ucieczki Rey i dochodzi pomiędzy nimi do pojedynku na miecze świetlne. W rezultacie bohaterka ucieka, zostawiając okaleczonego Rena.

Po dotarciu do bazy Ruchu Oporu Rey spotyka Leię Organę. Decyduje się odszukać Luke'a i namówić go do powrotu. Razem z Chewiem i R2-D2 udają się na Ahch-To. Okazuje się, że na jednej z wysp znajdują się ruiny pierwszej świątyni Jedi. Zastają tam starego Mistrza, który ani myśli wrócić. Uważa, że zawiódł i jako mistrz, i jako brat - gdyż Ben Solo, syn jego siostry i przyjaciela, przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Dlatego też nie chce szkolić nowych Jedi. Ostatecznie jednak zgadza się udzielić Rey trzech lekcji.

Dzieje się coś dziwnego - umysł Rey łączy się telepatycznie z umysłem Kylo Rena. Ostrym tonem oznajmia mu, że zapłaci za wszystko, co zrobił. W trakcie pierwszej lekcji Luke wskazuje dziewczynie czym jest Moc. Bohaterka, poddając się wskazówkom nauczyciela, wyczuwa chłód bijący z jaskini luster. Jakiś czas po tym znów dochodzi do połączenia pomiędzy Kylo i Rey. Dziewczyna wyrzuca mu, że jest potworem. Następnego dnia Rey ćwiczy walkę - najpierw za pomocą swojego kija, chwilę później sięga po miecz. Obcina duży fragment skały, który spada wprost na wózek Opiekunek - istot zamieszkujących wyspę i opiekujących się ruinami.

W trakcie drugiej lekcji Luke ma zamiar wyjaśnić Rey, że dziedzictwo Jedi wcale nie jest takie wspaniałe, jak głoszą to podania i legendy. Odsłania główną porażkę Zakonu - powstanie Dartha Vadera. Rey zwraca uwagę na to, że ten sam Jedi, który dopuścił do tego, wyszkolił także osobę, która uratowała Anakina Skywalkera. Luke opowiada także swoją wersję wydarzeń, które doprowadziły do przejścia Bena Solo na Ciemną Stronę Mocy. Bohaterka mówi, że to nie Luke zawiódł siostrzeńca, tylko Ben wujka, a galaktyka potrzebuje legendy w postaci Jedi.

Po tej rozmowie ponownie dochodzi do telepatycznego połączenia umysłów Rey i Kylo. Tym razem Rey zapytała, dlaczego chłopak nienawidził swojego ojca. Kylo odparł, że wcale tak nie było. Wytknął dziewczynie tęsknotę za rodzicami i opowiedział swoją wersję wydarzeń, które doprowadziły do zwrócenia się Bena ku Ciemności. Poniekąd w rezultacie tej rozmowy bohaterka udała się do jaskini luster, gdzie liczyła na znalezienie odpowiedzi na dręczące ją pytania. Niestety, nie udaje się jej i rozczarowana wraca do chatki.

W chatce Rey dotkliwie odczuwa samotność. Na to znowu dochodzi do połączenia pomiędzy nią a Renem, tym razem jednak, po chwili rozmowy, chłopak pojawia się w chatce (choć w rzeczywistości znajduje się bardzo daleko). Rey i Kylo stykają się rękami. Dziewczyna doświadcza wizji, iż Ben Solo może jeszcze wrócić na Jasną Stronę Mocy. Zjawia się także Luke, który nakazał Rey natychmiast przestać i pod wpływem bardzo silnych emocji, rozsadza chatkę Mocą. Dochodzi do pojedynku między Rey a Lukiem. Mistrz wyznaje jej prawdę o Benie Solo, a dziewczyna wyrzuca mu, że popełnił błąd, ponieważ w rzeczywistości Ben cały czas się waha. Zarzuca Luke'owi błąd, że osądził chłopaka, nie będąc pewnym sytuacji.

Po tych wydarzeniach Rey decyduje się dać Benowi Solo szansę. W tajemnicy przed Skywalkerem zabiera na pokład Sokoła Millenium stare księgi Jedi. Opuszcza wyspę z R2-D2 i Chewbaccą. Za pomocą Wookiego dostaje się na pokład Supremacy. Tam zostaje doprowadzona przed oblicze Snoke'a. Wydaje on polecenie Renowi, aby zabił dziewczynę. Kylo wykorzystuje chwilę nieuwagi Snoke'a i zabija go. Wspólnie z Rey stawiają czoła Pretorianom. Kiedy jest już po pojedynku, bohaterka jest pewna, że Ben wrócił na Jasną Stronę Mocy; prosi go więc, by wydał polecenie zaprzestania ostrzału Ruchu Oporu.

Nadzieja Rey upada, kiedy okazuje się, że Kylo Ren proponuje jej przyłączenie się do niego. Dziewczyna znów odmawia. Próbuje odebrać miecz świetlny oponentowi. Niestety, Ren wcale nie ma zamiaru oddawać broni: siłują się o niego za pomocą Mocy, w wyniku czego miecz zostaje zniszczony, a oni oboje tracą przytomność.

Pierwsza odzyskuje świadomość Rey. Zabiera szczątki zniszczonego miecza i ucieka z Supremacy statkiem Snoke'a. Zgarnia ją Chewie. Udają się na powierzchnię Crait wspomóc osłabiony Ruch Oporu. Wkrótce pozbywają się wszystkich TIE-ów. Bohaterka nakazuje R2-D2 szukać sygnału Ruchu Oporu. Robotowi się to udaje. Dziewczyna stwierdza, że w takim razie muszą oni gdzieś tu być. W pewnym momencie dostrzega stadko wyłaniających się spośród skał vulptexów. Domyśla się, że właśnie tam schowali się rebelianci. Ląduje w pobliżu. Okazuje się, iż wyjście z jaskini jest zawalone głazami: Rey usuwa je za pomocą Mocy.

Rebelianci znajdują schronienie na Sokole Millenium. Do Rey w pewnym momencie podchodzi Leia. Dziewczyna pyta ją, jak odbudują Rebelię, na co Organa odpowiada, że mają już wszystko, co potrzeba.

Wygląd

Jest to młoda, szczupła kobieta rasy ludzkiej. Około 170 cm wzrostu; dość długie, ciemnobrązowe włosy, brązowe oczy. Jasna karnacja. Nosi ubrania w naturalnych kolorach - najczęściej piasku, najprawdopodobniej z naturalnych, przewiewnych materiałów. Do tego zwykle także nosi gruby, skórzany, brązowy pas, do którego są przyczepione drobne przybory, potrzebne do przetrwania.

Charakter i osobowość

Rey zdecydowanie jest osobą pomocną i troskliwą. Pomaga innym w potrzebie - na przykład droidowi BB-8 w Przebudzeniu Mocy. Ponadto, potrafi sobie poradzić w trudnych warunkach - przez wiele lat żyła samotnie na planecie Jakku. Jest także osobą bardzo wytrwałą, konkretną i realizującą swoje postanowienia (dowodem tego jest czekanie przez wiele długich lat na powrót rodziców).

Gdzie się pojawia
Umiejętności, ciekawostki i dodatki
Źródła
S. C.
Wróć na górę