Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Wywiad z Geraldem Home

Autor: Justine HelfireGerald Home jest brytyjskim aktorem, którego znamy między innymi z filmu „Powrót Jedi”. Wcielił się on wówczas w postać Tessek'a oraz oficera z Mon Calamari. Dzięki Justine Helfire, zgodził się on udzielić wywiadu specjalnie dla Jedi Order.Rozmawialiśmy o Jedi Order, którego jestem członkiem. Czy mógłbyś powiedzieć nam wszystkim, co o nim myślisz? Czy spotkałeś się kiedykolwiek z organizacjami takimi, jak nasza?

Dziękuję bardzo za informacje o Jedi Order. Obejrzałem Waszą stronę, jest niesamowita. Nigdy wcześniej nie słyszałem o grupie takiej, jak ta. Oczywiście, istnieje wiele grup kostiumowych i kolekcjonerskich, ale nie ma drugiej takiej, jak Wasza. Myślę, że dla uczestników to świetna okazja, aby dobrze się bawić, spotykać ludzi, a także uczyć się i dorastać. Życzę Tobie i Twoim przyjaciołom w Jedi Order wszystkiego najlepszego.

Więc… Czy chciałbyś być członkiem Jedi Order, gdybyś mógł? Czy byłbyś zainteresowany nauką o wszechświecie Gwiezdnych Wojen i filozofii Jedi? Dlaczego?

Dziękuję Ci za Twoje pytanie.
Miło mi słyszeć o grupach takich, jak Jedi Order, jednak obawiam się, że nie mam czasu, aby dołączyć do nich z zaangażowaniem lub studiować je z powodu ograniczeń czasowych: jestem bardzo zaabsorbowany pracą i rodziną i nie mam obecnie wiele wolnego czasu. Mam nadzieję, że to rozumiesz. Poza tym, jestem już Honorowym Mistrzem Jedi! Dołączam zdjęcie. Najlepsze życzenia dla Ciebie i wszystkich w Jedi Order.


Rozumiem. Ja również nie mam teraz wiele wolnego czasu. Mam jednak go dosyć, aby przeprowadzić ten wywiad, więc nie jest tak źle, jak na to wygląda. Ostatnio odwiedziłeś nasz kraj. Co myślisz o Polsce i Polakach? Czy chciałbyś przyjechać tu ponownie?

Uwielbiam Polskę i Polaków! Powitanie, jakie tam zastałem, było bardzo ciepłe i entuzjastyczne i bardzo chcę tam powrócić - aby spotkać ludzi, których wcześniej poznałem, a także wielu innych fanów Gwiezdnych Wojen, których jeszcze nie znam. Chciałbym zobaczyć także miasta, takie jak Kraków, Poznań i Warszawa. Myślę, że wkrótce w Polsce nadejdzie czas wielkiego dobrobytu i będzie on dobry dla Polaków. Zasługujecie na dobrobyt i dobre czasy!

Dziękuję Ci za miłe słowa, Geraldzie :)
Porozmawiajmy teraz o filmach. Jaka jest Twoja ulubiona część sagi Gwiezdnych Wojen? Czy jest nią Powrót Jedi, w którym zagrałeś?


Moim ulubionym filmem z serii Gwiezdnych Wojen jest pierwszy, który został nakręcony, obecnie noszący tytuł Nowa Nadzieja. Widziałem ten film w kinie w 1977 r., tak jak wielu innych ludzi na całym świecie. Wyraźnie pamiętam dreszczyk emocji, jaki towarzyszył siedzeniu na widowni i słuchaniu statków kosmicznych przelatujących nad głowami! A przynajmniej wrażenie było takie, jakby przelatywały ponad głowami. Nowa Nadzieja reprezentowała zupełnie nowy rodzaj filmu - nigdy wcześniej nie było czegoś podobnego. Wciąż uwielbiam ją oglądać.
Ludzie są zaskoczeni tym, że moim ulubionym filmem z serii Gwiezdnych Wojen nie jest Powrót Jedi, nawet pomimo tego, że w nim grałem, lecz aktorom trudno jest być obiektywnymi, kiedy oglądają filmy lub programy telewizyjne, przy których pracowali, ponieważ patrzymy na ekran, pamiętając, co wydarzyło się na planie itd. - nie potrafimy więc oglądać filmu oczami widza; nie potrafimy zatracić się w fabule. Mam nadzieję, że rozumiesz, co mam na myśli.


Całkowicie Cię rozumiem. Jestem młoda i nie widziałam pierwszej części, która została nakręcona, w kinie, ale wyobrażam sobie, że było to wspaniałe uczucie oglądać ją wtedy . Czytałam wiele wywiadów z Tobą. Czy było ich tak wiele zanim zacząłeś pojawiać się na spotkaniach z fanami? Lubisz je? Czy też może traktujesz je po prostu jako część swojej pracy, która musi zostać wykonana?

Lubię udzielać wywiadów, szczególnie fanom Gwiezdnych Wojen. Udzieliłem wielu wywiadów i nie chcę się powtarzać, mówiąc to, co powiedziałem już wcześniej, więc dobrze, jeśli przeprowadzający wywiad zadają mi „nowe” pytania, których nigdy przedtem mi nie zadano (tak jak robisz to Ty w tym wywiadzie, Justyno! Świetna robota!). W ten sposób mogę udzielić nowych informacji, które są bardziej interesujące dla ludzi, którzy czytają te wywiady. Udzieliłem pewnych wywiadów w przeszłości, jednak nie tak wiele, jak teraz, kiedy ponownie zjednoczyłem wszechświat Gwiezdnych Wojen.

Bardzo Ci dziękuję, staram się :)
Czytałam, że byłeś kiedyś nauczycielem. Dlaczego zdecydowałeś się zostać aktorem? Nie lubiłeś zawodu nauczyciela?


To bardzo interesujące pytanie, którego nikt wcześniej mi nie zadał! Chciałem być aktorem odkąd sięgam pamięcią, odkąd byłem bardzo małym dzieckiem. Byłem jednak bardzo nieśmiały i czerwieniłem się za każdym razem, kiedy ktoś do mnie mówił, więc jak mogłem stwierdzić, że chcę być aktorem? Można by powiedzieć, że to niemożliwe!
Kiedy byłem w szkole, bardzo łatwo przychodziła mi nauka języków obcych: uczyłem się łaciny, francuskiego, niemieckiego, a kiedy poszedłem na uniwersytet, zająłem się hiszpańskim i kontynuowałem naukę francuskiego i niemieckiego. Dołączyłem do Koła Teatralnego na uniwersytecie i zacząłem grać w studenckich inscenizacjach - w musicalach, komediach i sztukach Shakespeare’a. W ten sposób powoli zyskiwałem pewność siebie i stawałem się mniej nieśmiały. Wtedy wiedziałem na pewno, że mogę robić to, o czym zawsze marzyłem: mogę grać. Po studiach byłem nauczycielem w szkole przez 3 lata. Uczyłem francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i angielskiego jako drugiego języka (dla osób takich jak Ty!). W czasie, kiedy byłem nauczycielem kontynuowałem grę w amatorskich inscenizacjach i bardzo powoli zaczynałem zdobywać pracę jako profesjonalny aktor. Po trzech latach bycia nauczycielem, zdecydowałem, że czas pójść do szkoły teatralnej o pełnym wymiarze godzin, abym mógł otrzymać właściwe wykształcenie i nauczyć się, jak poprawnie operować głosem, ciałem i wyobraźnią. Ukończyłem szkołę teatralną w 1977 r. i od tej pory jestem aktorem.


Zdecydowałeś, że zostaniesz aktorem w 1977 r. Czy Gwiezdne Wojny miały z tym coś wspólnego? To znaczy… wiem, że chciałeś być aktorem od dziecka, ale czy Gwiezdne Wojny wpłynęły na to, że postanowiłeś w końcu zrealizować to marzenie? Znam ludzi, którzy zmienili swoje życie pod wpływem Gwiezdnych Wojen.

Byłem już aktorem w 1977 r., kiedy Gwiezdne Wojny ukazały się po raz pierwszy, więc, będąc szczery, muszę Ci powiedzieć, że nie miały wpływu na moją decyzję o zostaniu aktorem: ta decyzja została podjęta wiele lat wcześniej. Znam wielu ludzi, którzy mówią, że Gwiezdne Wojny zmieniły ich życie i zgaduję, że zmieniły i moje w ostatnich latach, ponieważ przez mniej więcej cztery minione lata podróżowałem po świecie, spotykając fanów Gwiezdnych Wojen. Ściślej, fani Gwiezdnych Wojen zmienili moje życie, ponieważ to właśnie oni pierwsi wyśledzili mnie i zaczęli zapraszać na konwenty, z czego bardzo się cieszę!

Cóż… Więc porozmawiajmy teraz o czymś innym :)
Jak widzisz swoją przyszłość i przyszłość fanów Gwiezdnych Wojen? Czy myślisz, że Gwiezdne Wojny przetrwają na zawsze? W końcu istnieją już ponad 30 lat i wciąż ukazują się nowe książki, filmy oraz gry.


Myślę, że przyszłość Gwiezdnych Wojen jest rzeczywiście świetlana! Fani Gwiezdnych Wojen mają na co wyczekiwać: ukazanie się Wojen Klonów w kinie, a następnie w telewizji, serial telewizyjny live action w niedalekiej przyszłości, książki, gry, gadżety i dużo, dużo więcej. Jest wiele rzeczy, które usatysfakcjonują fanów Gwiezdnych Wojen.

Tym, co mnie zdumiewa, jest ogromna liczba bardzo młodych fanów Gwiezdnych Wojen, których spotykam na całym świecie, a spośród których niektórzy nie widzieli jeszcze nawet filmu Gwiezdne Wojny! Więc skąd wiedzą o Gwiezdnych Wojnach? Z DVD Wojen Klonów! Prawdę mówiąc to sześcioletnia dziewczynka pierwsza powiedziała mi, że moje dwie postacie są na DVD, z którym wcześniej się nie zapoznałem. To dziecko zobaczyło moje zdjęcie na stole na konwencie i powiedziało mi, że widziała te postacie na DVD! Bystra dziewczynka.

Tak więc, ludzie poznają Gwiezdne Wojny z różnych źródeł, nie tylko oglądając filmy, co oznacza, że Gwiezdne Wojny wciąż będą gromadzić nowych fanów!


Dziękuję Ci bardzo za wywiad, Geraldzie! Rozmowa z Tobą była dla mnie przyjemnością. Mam nadzieję, że pewnego dnia spotkamy się na konwencie lub przy innej okazji.

Dziękuję Ci bardzo za wywiad: miło było mi odpowiadać na Twoje interesujące pytania.
Wróć na górę