Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Wielka Wojna Nadprzestrzenna

Autor: Robson

WIELKA WOJNA NADPRZESTRZENNA ' konflikt zbrojny pomiędzy Republiką i Imperium Sith, mający miejsce w roku 5000 BBY.

W odległej Galaktyce, na planetach nie oznaczonych na żadnej mapie Republiki, prężnie rozwijało się Imperium rządzone przez potomków Mrocznych Jedi. Po Wielkiej Schizmie adepci Ciemnej Strony Mocy zniknęli w nadprzestrzeni, poszukując nowych, nieznanych światów. Natrafili na planety zamieszkane przez rasę Sith ' która uznała przybyszów z gwiazd za bogów. Mroczni Jedi podporządkowali sobie tubylców, natomiast ich planety przekształcili w Imperium, oparte na wyzysku i niewolniczej pracy rdzennych mieszkańców. Zgłębiając mroczne tajniki Ciemnej Strony rozwijali swoje władztwo, podbijając kolejne planety i rosnąc w siłę. Z czasem zmieszali się z tubylcami, przejmując także ich miano ' Mroczni Jedi stali się Lordami Sithów. Niedługo przed rozpoczęciem wojny z Republiką Imperium przeżywało swój największy rozkwit ' dlatego okres bezpośrednio poprzedzający omawianą wojnę nazywamy 'Złotym wiekiem Imperium Sith'.

Początki Wielkiej Wojny Nadprzestrzennej łączą się z rozbratem wśród Lordów Sithów, który miał miejsce po śmierci Marki Ragnosa ' Mrocznego Lorda, władającego Imperium Sith przez ponad 100 lat. Podczas jego pogrzebu na planecie Korriban doszło do walki dwóch wpływowych Lordów ' Ludo Kressh'a oraz Nagi Sadow'a. Pierwszy, uważany powszechnie za ucznia i spadkobiercę Ragnosa, rościł sobie pretensje do tytułu kolejnego Mrocznego Lorda Sithów. Jego przeciwnik, chcąc samemu przyjąć ten tytuł, oskarżył Kressh'a o tchórzostwo oraz przesadni tradycjonalizm, hamujący rozwój Imperium. Pomiędzy Sithami wywiązała się walka, przerwana ukazaniem ,się ducha Marki Ragnosa. Mroczna zjawa przestrzegła lordów przed pochopnymi decyzjami oraz nadciągającym niebezpieczeństwem, które może zniszczyć Imperium Sith.

W tym samym czasie, na planecie Koros Major, w systemie niedawno zjednoczonym przez Cesarzową Tetę, młody Rycerz Jedi Odan-Urr doświadczył ponurej wizji, ostrzegającej go przed niebezpieczeństwem grożącym ze strony potomków dawno wygnanych Mrocznych Jedi. Władczyni wraz z Odanem oraz swoim doradcą, również Jedi Memit'em Nadill'em udała się do stolicy Republiki ' Coruscant, aby ostrzec senat. Politycy nie uwierzyli w prorocze wizje. Teta i jej towarzysze powrócili na Koros Major, postanawiając przygotować się do odparcia inwazji.

Tymczasem na Korriban dotarł statek kosmiczny 'Starbreaker 12', pilotowany przez rodzeństwo Jori i Gava Daragon. Młodzi ludzie, których rodzice zginęli podczas Wojen Unifikacyjnych Cesarzowej Tety, zajmowali się nawigacją oraz odkrywaniem nowych szlaków. Wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności ich uszkodzony statek spoczął w dokach Hutta Aarrby, natomiast samo rodzeństwo nie tylko popadło w długi i nie miało pieniędzy na wykupienie pojazdu, ale też naraziło się na gniew i zemstę okrutnego urzędnika. Tropieni przez łowców nagród, w ostatniej chwili zostali uratowani przez miecze świetlne Odan-Urr'a oraz Memit'a. Zdesperowani i zrozpaczeni, porwali swój statek i nielegalnie opuścili planetę, ustawiając współrzędne skoku w nadprzestrzeń na chybił-trafił.
W ten sposób rodzeństwo dotarło do mrocznej planety, nie zaznaczonej na żadnej mapie Republiki. W nadziei na nawiązanie stosunków handlowych pomiędzy Republiką a ludnością odkrytego świata oraz na uzyskanie tantiem ze szlaku, jaki w takim wypadku zostałby wyznaczony przez Gildię Nawigatorów, Gavi i Jori wylądowali na powierzchni. Po wyjściu ze statku napotkali wrogie spojrzenia lordów Sithów, których ceremonię pogrzebową przerwali zaraz po zniknięciu ducha Marki Ragnosa.

Sithowie natychmiast pochwycili młodych nawigatorów i uwięzili na przesiąkniętej ciemnością planecie Ziost ' stolicy Imperium. Niedługo zwołano naradę najpotężniejszych lordów, którzy mieli zadecydować o dalszych losach ludzi. Podczas obrad doszło do wyraźnego podziału Sithów na dwa stronnictwa. Pierwsze, pod przewodnictwem Ludo Kressh'a, domagało się natychmiastowego zabicia więźniów, stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa Imperium. Zwolennicy Nagi Sadow'a ' największego rywala Kressh'a, domagali się natomiast wykorzystania jeńców jako 'furtki', która umożliwiłaby Sithom zaatakowanie i podbicie planet zrzeszonych w Republice. Pomimo silnej argumentacji Sadow'a, który podkreślał konieczność rozwoju Imperium poprzez ekspansję oraz podbój innych światów, bardziej wpływowy Kressh przekonał większość lordów do zamordowania rodzeństwa. Wzburzony Naga Sadow ponownie zarzucił Ludowi tchórzostwo oraz hamowanie rozwoju Imperium, co mogło przyczynić się do jego zguby.

Życie młodych odkrywców uratował Naga Sadow, wcieliwszy w życie swoją podstępną intrygę. Posługując się kastą fanatycznie oddanych mu wojowników Sith ' Massassi, wykradł blastery z podkładu 'Starbreaker'a', przetrzymywanego w dokach twierdzy na Ziost. Następnie przeprowadził atak na samą twierdzę i uwolnił więźniów, likwidując wszystkich świadków oraz zabijając wiązką laserową blastera swojego byłego mistrza ' Simusa. Umyślnie pozostawiona przez Shadow'a na miejscu zbrodni broń, nie znana wcześniej wśród Sithów, jednoznacznie wskazywała jako sprawców zamachu oddziały Republiki.

Rzekomy atak Republiki przeraził lordów. Na zwołanej naprędce naradzie Naga Sadow, udając oburzenie oraz smutek spowodowany śmiercią Simusa, ponownie oskarżył Kressh'a o 'zbyt długie czekanie'. Wobec realnego niebezpieczeństwa większość lordów Sith zaczęła popierać Sadow'a, opowiadającego się za skończeniem wewnętrznych sporów, zjednoczeniem sił oraz zaatakowaniem Republiki. Złudzenie bezpośredniego zagrożenia połączyło Sithów, zwiększając wpływy nastawionego ofensywnie lorda. Gdy Sadow ogłosił się nowym Mrocznym Lordem, przyjmując w ten sposób dziedzictwo Marki Ragnosa oraz przywództwo w Imperium ' jedynym, który zaprotestował, był Kressh. Oburzony Sith oświadczył, iż nie przyłoży ręki do działań, które doprowadzą Imperium do ruiny. Wraz ze swoimi ludźmi opuścił miejsce obrad, mówiąc ' 'Nigdy nie przyłączymy się do tego szaleństwa! Będę prawdziwym Mrocznym Lordem!'.

Naga Sadow odizolował rodzeństwo. Gav Daragon został zamknięty w fortecy Sadow'a znajdującej się po ciemnej stronie księżyca Khar Shian, o której istnieniu nie mieli pojęcia inni lordowie. Młody nawigator, podobnie jak siostra wykazując zdolności do posługiwania się Mocą, wzbudził zainteresowanie Mrocznego Lorda. Mamiąc młodzieńca obietnicami potęgi oraz powrotu do Republiki, Sith uczynił z niego swojego ucznia. Jori Daragon natomiast została umieszczona w twierdzy na lodowej planecie Khar Delba, której księżycem był Khar Shian. Rozłączenie brata i siostry Naga tłumaczył troską o bezpieczeństwo każdego z nich. W rzeczywistości Jori miała posłużyć za przynętę w kolejnej intrydze, realizowanej przez Sitha.

'Starbreaker 12' pozostał w twierdzy na Ziost, strzeżony osobiście przez Ludo Kressh'a i jego wojowników. W pamięci jego komputera nawigacyjnego spoczywały współrzędne planet Republiki. Sadow, stwarzając pozory, iż chce odzyskać statek, aby rodzeństwo mogło wrócić do domu, rozkazał swoim oddziałom ponownie zaatakować twierdzę i wydostać okręt. Zabójcy Sitha celowo pozostawili po sobie znaki, które identyfikowały napastników jako wojowników Sadow'a.
Ludo Kressh natychmiast rozpoznał insygnia swego odwiecznego wroga. Razem z dwoma innymi lordami: Horak-mal'em i Dorgal-ramą, zaatakował główną, w jego mniemaniu, fortecę Nagi na Khar Debla.

Twierdza Mrocznego Lorda okazała się niemal bezbronna, odpowiadając na gęsty ostrzał jednostek Kressh'a jedynie sporadycznym ogniem baterii. Przerażony Sadow nakazał Jori Daragon natychmiast wracać do Republiki odzyskanym przez jego wojowników 'Starbreaker'em'. Młoda odkrywczyni nie chciała odlatywać bez brata, jednak jej opór przełamał sam Sith, argumentując, iż chociaż jedno z nich musi wrócić do domu. Poza tym, jak tłumaczył, forteca nie wytrzyma zmasowanego ostrzału, a w razie jej zdobycia Jori z pewnością narażona była na tortury i śmierć.

Jori, wykonawszy serię desperackich uników przed strzelającymi w jej statek działami okrętów, znikła w nadprzestrzeni. Zaraz po tym z ukrytej na księżycu bazy Shadow'a wystartowała silna flota, kierując energię niszczycielskich dział na jednostki Kressh'a i jego sojuszników. Jednocześnie wojownicy Massasi, pełniący służbę na ich okrętach, będący pod wpływem Mocy Mrocznego Lorda, zdradzili swoich panów i zamordowali Horak-mala i Dorgal-ramę. Los bitwy o Khar Delba był przesądzony. Wkrótce zniszczona została flagowa jednostka Kressh'a, jednak sam Ludo zdołał ewakuować się przed eksplozją.

Intryga Sadow'a po raz kolejny powiodła się. Sith umyślnie sprowokował Krassh'a do ataku, chcąc osiągnąć podwójny cel: zlikwidować wroga, atakującego niewłaściwą twierdzę, oraz poprzez fałszywe niebezpieczeństwo zmusić Jori do odlotu bez brata. Na pokładzie 'Starbreaker'a' zainstalowano bowiem nadajnik, który przekazał Mrocznemu Lordowi współrzędne niektórych planet Republiki.

Podczas kiedy wojska Sithów przygotowywały się do inwazji, Jori powróciła na orbitę Koros Major. świadoma niebezpieczeństwa grożącego systemowi ze strony Imperium Sithów, chciała ostrzec Cesarzową Tetę. Na planecie poszukiwana była jednak za wcześniejsze przestępstwa. Zaraz po wyłonieniu się z nadprzestrzeni 'Starbreaker 12' został przechwycony przez wojsko, natomiast Jori ' aresztowana. W krótki czasie skazano ją na pracę na planecie Ronika, natomiast statek został oddany urzędnikowi, który wcześniej zlecił łowcom nagród zamordowanie rodzeństwa. Opowieści odkrywczyni szlaków o Imperium Sith zostały wyśmiane, tak jak i żądanie, aby nie czyścić pamięci komputera nawigacyjnego jej 'Starbreaker'a' ' w którym zapisane były współrzędne planet Sithów, jedyna droga do uwolnienia Gava.

Tymczasem w Imperium Sithów trwała narada, podczas której Naga Sadow objaśniał pozostałym lordom plany ataku. Spokojny tok obrad został przerwany przez pojawienie się statku Kressh'a. Sam Ludo nadał transmisję, w której przestrzegał lordów przed udziałem w samobójczej misji, mogącej zniszczyć Imperium. Podczas trwania przekazu Mroczny Lord poprosił Gava, aby uruchomił system obronny. Wskazany przez Nagę przycisk nie aktywował jednak obrony, a wysadził ładunek podłożony na okręcie Kressh'a.
Młody Daragon z oburzeniem zareagował na kolejne kłamstwo swojego Mistrza, odczuwając silne wyrzuty sumienia. Sadow ukazał swój kunszt w manipulowaniu ludźmi, przekonując Gava do swoich racji. Przedstawiając Republikę jako rząd tyranów, zniewalających zrzeszone planety i grając na uczuciach chłopaka, Sith namówił go do swoich planów. Główną motywacją działań nawigatora była chęć odnalezienie ukochanej siostry.

Jori Daragon trafiła jako więzień na Ronikę ' planetę o wyjątkowo surowym i niebezpiecznym klimacie. Zrozumiała, iż o inwazji Sithów musi poinformować bezpośrednio Cesarzową. Dziewczyna wykorzystała łatwowierność strażnika i porwała transportowiec. Powolny statek nie mógł zbiec przed ścigającymi go jednostkami wojska, jednak gruby pancerz pozwolił dolecieć Jori aż do stolicy systemu. Dopiero tam okręt został zniszczony, jednak odkrywczyni zdążyła się ewakuować. Wkrótce dotarła do pałacu, gdzie poinformowała władczynię o planach Nagi Sadow'a oraz niewoli swojego brata. Teta, pomna złowrogich wizji Odan-Urr'a, zarządziła mobilizację wojsk w całym systemie. Doradca Cesarzowej, Jedi Memit Nadill ponownie wyruszył na Coruscant, chcąc ostrzec innych Rycerzy przez zbliżającym się niebezpieczeństwem. Odan-Urr razem ze swoim Mistrzem, Jedi Ooroo zostali wysłani na Kirrek ' ostatnią planetę systemu, gdzie mieli dowodzić obroną. Władczyni zawarła również układ ze skazanymi buntownikami, z którymi walczyła o Kirrek podczas Wojen Unifikacyjnych. W zamian za wolność zobowiązali się oni walczyć po stronie Tety i bronić planety przed atakiem Sithów. Przed swoim odlotem, Odan-Urr podarował Jori miecz świetlny.

Wojska Sithów, gotowe do ataku, zgromadziły się nieopodal Khar Shian. Ludo Kressh, przebywający w swoim niewielkim statku-kabinie medytacyjnej, wydal rozkaz do skoku w nadprzestrzeń.

Zaraz po przybyciu w pobliże Systemu Cesarzowej Tety wojska Sithów rozdzieliły się: Naga Sadow udał się do systemu Primus Goluud, gdzie przebywając w pobliżu niestabilnego słońca miał zamiar wspomagać wojska Sithów Medytacją Bitewną. Dowództwo nad oddziałami mającymi zaatakować Koros Major przekazał Gavowi. Pozostałe oddziały miały zaatakować planetę Kirrek oraz stolicę Republiki.

Memit Nadill przybył na Coruscant zbyt późno. Zaraz po jego rozmowie z Rycerzami Jedi planeta została zaatakowana przez Sithów. Nieprzygotowana do walki obrona planety szybko uległa najeźdźcom, umożliwiając desant Massasich. Ludność cywilna schroniła się w budynku senatu, natomiast Jedi pod dowództwem Anavusa Svaga przystąpili do walki. 'Bitwa o Coruscant' trwała.

W tym samym czasie Gav Daragon razem ze swoją eskortą wylądował na Koros Major. Pozostawiając walkę z wojskami Cesarzowej innym lordom, udał się na poszukiwania siostry. Kierując się intuicją dotarł do doków naprawczych Hutta Aarbby ' istoty, która, wbrew zwyczajom swojej rasy, niejednokrotnie i bezinteresownie pomogła rodzeństwu w trudnej sytuacji. Zanim jednak chłopak zamienił z Aarrbą choć kilka słów, ciało Hutta zostało przebite oszczepami żądnych krwi Massasich. W tym momencie do pomieszczenia wbiegła Jori, kierowana w to miejsce także przez Moc. Widząc brata stojącego nad zakrwawionymi zwłokami przyjaciela, dobyła miecza świetlny, gotowa do walki.
Gav nie podjął jednak wyzwania, a śmierć Hutta i łzy siostry uświadomiły mu, kim stal się pod wpływem Mrocznego Lorda oraz Ciemnej Strony Mocy. Wsiadł do swojego statku i powrócił na pancernik, świadom, iż za nim leci jego siostra.

Gav Daragon udał się na Primus Goluud, w miejsce pobyte Nagi Sadow'a. Zamknąwszy się na mostku dowodzenia, wystrzelił wiązkę lasera w kabinę medytacyjną swojego Mistrza. Miał nadzieję, iż w ten sposób naprawi chociaż część zła, jakie pomógł wyrządzić.

Awaria kabiny medytacyjnej zupełnie zdekoncentrowała Mrocznego Lorda. Jego Medytacja Bitewna została przerwana, a pozbawione wsparcia Ciemnej Strony Mocy wojska Sithów zaczęły przegrywać.

Na Coruscant Rycerze Jedi, w których serca wstąpiła nagła nadzieja na zwycięstwo, przeszli do kontrataku. W krótkim czasie pokonali rzeczywistą armię Sithów.

Walka nadał toczyła się na planecie Kirrek. Wojska obrońców, zalewane kolejnymi falami Massassich, stopniowo cofały się do głównej fortecy. Gdy sytuacja stałą się beznadziejna, Ooroo ' Mistrz Jedi, nakazał pozostałym żołnierzom oraz Odanowi ukryć się w twierdzy. Postanowił poświęcić życie, aby odeprzeć gwałtowne natarcie przeciwnika. Jako celegianin, żył w atmosferze przesiąkniętej cyjankiem. Aby mógł funkcjonować na światach o odmiennym klimacie, poruszał się w specjalnym, szklanym 'czołgu', wypełnionym odpowiednią dla niego gazami. Gdy siły Sithów pokonały pierwsze linie obrony, Ooroo przebił ściany swojego pojazdu. Uwolniony trujący obłok z wysokim stężeniem cyjanku pozbawił życia wszystkich wrogów w zasięgu działania, jednak bogata w tlen atmosfera planety spowodowała śmierć samego Mistrza Jedi. Jego poświęcenie uratowało życie wielu żołnierzy Cesarzowej Tety ' działanie cyjanku opóźniło atak Massassich aż do przybycia posiłków. Wzmocnione wojska Tety szybko pokonały Sithów. 'Bitwa o Kirrek' zakończyła się zwycięstwem wojsk obrońców, głównie dzięki bohaterstwu i poświęceniu Mistrza Jedi.
Podobny los spotkał siły usiłujące zdobyć Koros Major.

Wypierane wojska Sithów, zmuszone do ucieczki, gromadziły się wokół kapsuły medytacyjnej Nagi Sadow'a w systemie Primus Goluud. Tymczasem Mroczny Lord przekonał Gava Daragona, aby ten spotkał się z nim na pokładzie kapsuły. Po przybyciu młodzieńca okazało się jednak, iż Sadow opuścił pojazd. Uszkodzone systemy napędowe zamieniły kapsułę medytacyjną w pułapkę.

Współrzędne punktu zbornego Sithów zostały odkryte przez Jori Daragon, śledzącą swojego brata. Dziewczyna przekazała je flocie Cesarzowej Tety. Niedługo w przestrzeni systemu niestabilnej gwiazdy doszło do 'Bitwy o Primus Goluud'. Osłabione wcześniejszymi zmaganiami okręty Sithów szybko zaczęły ustępować pola jednostkom Republiki. Naga Sadow, nie widząc szansy na pokonanie przeciwnika, zarządził skok w nadprzestrzeń i powrót do bezpiecznych przestworzy Imperium Sith. Przed tym jednak posłał w jądro pobliskiego słońca potężną Błyskawicę Mocy. Tak duża porcja energii spowodowała destabilizacją ciała niebieskiego. Wszystkie jednostki znajdujące się w systemie miały tylko kilka chwil na ucieczkę przed wielką eksplozją. W tym czasie Gav, przebywający nadal w unieruchomionej kapsule medytacyjnej, skontaktował się z siłami Republiki i przekazał im współrzędne światów Imperium Sith, umożliwiając tym samum wojskom Cesarzowej dalszą pogoń i ostateczne zlikwidowanie zagrożenia. Sam jednak zginął w wybuchu, żegnając się wcześniej z siostrą.

Zdziesiątkowana flota Mrocznego Lorda wyskoczyła z nadprzestrzeni niedaleko Korriban. Tu jednak czekała już druga flota Sithów, dowodzona przez' Ludo Kressh'a. Lord nie zginął w eksplozji ładunku podłożonego na pokładzie jego statku ' przewidując pułapkę, nie wszedł na pokład, kontaktując się podczas narady z lordami z bezpiecznego schronienia. W czasie nieobecności Sadow'a Kressh zamordował zwolenników Nagi, którzy nie wyruszyli na wojnę.Przejął władzę w Imperium i obwołał się Mrocznym Lordem, jak niegdyś obiecał swojemu rywali.
Pomiędzy obiema armadami doszło bo bitwy, nazwanej 'Pierwszą Bitwą o Korriban'. Szala zwycięstwa przed długi czas nie przechylała się na żadną ze stron, a statki obu lordów raziły się nieprzerwanym ogniem. W pewnym momencie Sadow nakazał jednej ze swoich jednostek staranować okręt flagowy przeciwnika. W olbrzymiej eksplozji, powstałej w wyniku zderzenia, zginął Ludo Kressh. Wkrótce Naga Sadow odniósł zwycięstwo.

Mroczny Lord nie zdążył jednak dokonać chociażby przegrupowania sił, kiedy z nadprzestrzeni wyłoniła się flora Republiki, korzystająca ze współrzędnych podanych przez Gava Daragona. Tym razem resztki floty Sithów, mocno uszkodzone i wyczerpane wcześniejszą bitwą, nie miały najmniejszych szans na zadanie przeciwnikowi chociażby poważnych strat. Rozstrzygnięcie 'Drugiej Bitwy o Korriban' było oczywiste.
Naga Sadow, zdając sobie sprawę z niekorzystnego stosunku sił, postanowił uciec. Wykorzystując zamieszanie i chaos bitwy, nakazał kapitanowi swojego okrętu skok w nadprzestrzeń.
Siły Republiki w krótkim czasie zlikwidowały flotę Sithów. Zwycięstwo Cesarzowej Tety oraz jej sojuszników było zupełne. Nie tylko udało im się odeprzeć inwazję, ale też zniszczyć Imperium Sithów.

Naga Sadow, wędrując po Galaktyce, natrafił na nadający się do zamieszkania świat ' księżyc gazowej planety Yavin. Wraz z wiernymi mu wojownikami Massassi rozpoczął odbudowę Imperium Sith. Pomimo bohaterskiej walki wojsk Republiki i poświęceniu wielu istot niebezpieczeństwo grożące ze strony potomków Mrocznych Jedi nie zostało całkowicie zażegnane.
źródła:
- komiks Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith
- komiks Opowieści Jedi: Upadek Imperium Sith
- ossus.pl


Wróć na górę