Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Wojny Klonów

Autor: Dagger

Wojny Klonów
Wojny Klonów obejmują lata od 22 BBY do 19 BBY. Nazwa konfliktu wzięła się od żołnierzy klonów walczących w armii Republiki przeciwko droidom bojowym Konfederacji Niezależnych Systemów.
Konflikt został rozpętany, choć dopiero przy końcu tego konfliktu Jedi dowiedzieli się o tym, przez Lorda Sith o imieniu Darth Sidious, który posłużył się tym konfliktem by zniszczyć Zakon Jedi i przejąć całkowitą władzę w Republice zamieniając ją w Imperium Galaktyczne. Dzięki temu Zakon Sithów raz jeszcze mógł rządzić Galaktyką.
Choć oficjalnie Wojny Klonów rozpoczęły się w 22 roku BBY Bitwą na Geonosis, to ich korzenie sięgają przynajmniej 10 lat wcześniej do blokady Naboo. Blokada ta została utworzona przez Federację Handlową na znak protestu przeciwko opodatkowaniu szklaków handlowych. W efekcie tych wydarzeń doszło do zmiany na stanowisku Wielkiego Kanclerza Republiki. Na nowego kanclerza Senat wybrał senatora z Naboo imieniem Palpatine. Obiecał on iż zaprowadzi porządek w Republice i ukróci korupcję panującą w Senacie. Jednakże kilka pierwszych lat jego rządów nie przyniosły większych zmian w tym zakresie. W stosunku do Federacji Handlowej, której udowodniono nielegalne działania podczas blokady Naboo, wyciągnięto niewielkie konsekwencje. Miała ona poddać się demilitaryzacji i rozbroić swój arsenał. Było to widziane jednak jako coś niewiele więcej znaczącego niż delikatne danie po łapach Federacji. Tym bardziej, że Nute Gunray, wicekról Federacji uniknął poniesienia jakiejkolwiek kary za swe działania w związku z blokadą. Wartym wspomnienia jest też fakt, iż to właśnie podczas tych wydarzeń Sithowie ponownie ujawnili swoją obecność oraz odnaleziony został Anakin Skywalker ' Wybraniec, który według starej przepowiedni Jedi miał przywrócić równowagę Mocy (choć wówczas jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy co to tak właściwie miało oznaczać).
W tym też właśnie okresie, Palpatine (jako swoje alter ego Darth Sidious) skontaktował się z doświadczonym Mistrzem Jedi ' hrabią Dooku. Utraciwszy swojego poprzedniego ucznia ' Dartha Maula, podczas konfliktu na Naboo, Palpatine pilnie potrzebował znaleźć nowego ucznia. Dooku był idealnym kandydatem; jego wiara w Republikę została już mocno nadwątlona podczas Bitwy na Galidraan. Po tym jak Dooku zabił swojego starego przyjaciela, Mistrza Sifo-Dyasa, hrabia przypieczętował swój los i stał się Darthem Tyranusem. Otrzymał on też wkrótce od Palpatinea polecenie zniszczenia wszelkich zapisów w Archiwum Jedi, dotyczących planety Kamino. To uniemożliwiło Jedi odkrycie przedwcześnie armii klonów tworzonej w tajemnicy przed Zakonem. Na wzorzec dla tej nowej armii wybrano łowcę nagród Jango Fetta, który został wynajęty do tego zadania przez Dooku.
I w czasie gdy przyszła Wielka Armia Republiki była przygotowywana na Kamino, w galaktyce pojawiały się jednak siły bazujące na klonach. Samo istnienie klonerów i ich 'produktów' nie było tajemnicą dla Jedi takich jak Obi-Wan Kenobi, czy awanturników jak Dexter Jettster, i to właśnie w tym mniej więcej okresie siły Republiki wdawały się w konflikty z wojownikami ' klonami, którzy zostali uznani jednak za niebezpiecznych ze względu na szaleństwo, którego wszyscy doświadczali na skutek procesu przyspieszonego wzrostu. Weterani z takich starć, tacy jak na przykład późniejszy Wielki Admirał Gilad Pellaeon, uznawali później właśnie te kampanie za początek Wojen Klonów, ale dla większości ludzi te starcie stanowiły jedynie jeden z objawów niepokojów pojawiających się wówczas coraz częściej w Galaktyce.
W roku 24 BBY dobiegała końca ośmioletnia kadencja Palpatinea na stanowisku Wielkiego Kanclerza. I w niemal tym samym czasie, hrabia Dooku pojawił się na Raxus Prime ogłaszając swe zamiary utworzenia Konfederacji Niezależnych Systemów, zgromadzenie organizacji i rządów, których celem było odłączenie się od Republiki. W obawie przed tym czym może taka sytuacja zakończyć się dla Republiki, Senat zezwolił Palpatineowi pozostać na stanowisku dłużej niż zezwalała na to konstytucja.
W ciągu kolejnych dwóch lat, wiele systemów opuściło Republikę aby przyłączyć się do Konfederacji, między nimi znalazły się między innymi takie systemy jak Ando, Geonosis, Tynna, Sy Myrth i Yag'Dhul. Wkrótce dołączyły do nich też i inne: Elrood, Danjara, Tantra i Sluis i tym samym pod kontrolą Konfederacji znalazła się cała odnoga Szlaku Handlowego Rimma. Wkrótce też do tych sektorów zaczęły dołączać także planety Sektora Abrion, co z kolei oddało pod kontrolę Konfederacji jakieś 200 światów rolniczych i Sektor Lahara, co z kolei dodało jeszcze do zasobów Konfederacji szlaki nadprzestrzenne Agamar, Oorn Tchis i Mirgoshir. Warto tu jednak jeszcze zaznaczyć, że choć układ Ando przyłączył się do Konfederacji to Andoańskie Wolne Kolonie pozostały lojalne Republice.
Później do Separatystów dołączyły jeszcze społeczności korporacyjne galaktyki: Baktoid Armor Workshop, Sojusz Korporacyjny, Techno Unie czy Intergalaktyczny Klan Bankowy oraz oczywiście Federacja Handlowa. Samo Coruscant stało się też wkrótce celem ataków terrorystycznych. Jednym z nich był atak na Senator Amidalę z Naboo w chwili kiedy powróciła ona do stolicy aby głosować przeciw Ustawie o Militaryzacji, która umożliwiłaby Kanclerzowi utworzenie armii aby bronić Republikę przed zagrożeniem ze strony Separatystów. Sama Amidala wierzyła, że takie posunięcie to błąd, który jedynie sprowokuje Separatystów i w efekcie doprowadzi do wybuchu przemocy i rozlewu krwi.
Po tym ataku, Rada Jedi na prośbę Kanclerza Palpatinea nakazała Obi-Wanowi Kenobiemu oraz jego uczniowi Anakinowi Skywalkerowi zajęcie się ochroną Amidali. Po drugim zamachu na życie pani senator Obi-Wan miał się zająć dochodzeniem, które miało wyjaśnić kto stoi za tymi zamachami, natomiast Anakin miał w tym czasie odeskortować Amidalę na Naboo i tam zapewnić jej ochronę. Poszukiwania Kenobiego doprowadziły go na planetę Kamino, gdzie odkrył istnienie armii klonów tworzonej dla Republiki. Odkrył też, że armia ta była rzekomo tworzona na zlecenie Mistrza Sifo Dyasa, choć sama Rada Jedi nigdy nie autoryzowała takiej decyzji i nic o niej nie wiedziała. Na Kamino Kenobi spotkał także Jango Fetta. Na polecenie Rady, Kenobi miał schwytać Fetta, więc po pierwszej nieudanej próbie zatrzymania łowcy nagród, Obi-Wan ruszył jego śladem i dotarł na Geonosis. Tu odkrył on, że Separatyści tworzą olbrzymią armię złożoną z tysięcy robotów bojowych. Niestety, z powodu uszkodzonego nadajnika, Kenobi nie mógł nadać ostrzeżenia dla Rady, ale udało mu się przesłać wiadomość do swojego ucznia Skywalkera, który następnie mógł ją przekazać na Coruscant. Zaraz po nadaniu tej wiadomości Obi-Wan został schwytany. Anakin w tym czasie przebywał na Tatooine, gdzie udał się aby ratować swoją matkę, której śmierć widział w wizjach. Było to zresztą złamaniem polecenia Rady. Po przesłaniu wiadomości Kenobiego na Coruscant, Anakin otrzymuje od Macea Windu rozkaz pozostania tam gdzie jest i dalszego chronienia PadmĂ?. Ta jednak postanowiła udać się na pomoc Kenobiemu wbrew zaleceniom Rady. W rezultacie jednak oboje zostają schwytani i skazani na karę śmierci.
Dysponując już tą wiedzą o działaniach Separatystów, Senat na wniosek Senatora Jar Jar Binksa, który zastępował Amidalę pod jej nieobecność w Senacie, nadaje Kanclerzowi Palpatineowi specjalne uprawnienia, które umożliwiają mu zalegalizowanie utworzenia armii klonów, która miała teraz stać się podstawą Wielka Armia Republiki. Sam Binks został w tą sytuację wmanipulowany przez Masa Ameddę.
W tym miejscu warto jest powiedzieć nieco więcej o siłach i sprzymierzeńcach Separatystów. Jest to o tyle ważne, że pozwoli nam to zrozumieć przebieg całej Wojny Klonów, która tak na prawdę tyczyła się niejako na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony była to walka między Republiką a Separatystami o kontrolę nad galaktyką. Ale wojna ta miała też i inny, głęboko ukryty wymiar. Na tym głębszym poziomie był to konflikt toczony pomiędzy Jasną Stroną, którą uosabiał Zakon Jedi a Ciemną Stroną uosabianą przez Zakon Sith.
Hrabia Dooku, choć nie mógł oficjalnie przyjąć ucznia, ze względu na Zasadę Dwóch, to jednak zebrał kilka istot czułych na Moc i uczynił ich Mrocznymi Akolitami. Wśród nich były takie osoby jak Shu Mai, Asajj Ventress, Sev'rance Tann, Sora Bulq, Toll Skorr, a na pewien czas został nim nawet Mistrz Jedi Quinlan Vos. Wszyscy oni, za wyjątkiem samej Ventress i Vosa, zostali zabici w czasie działań wojennych.
Dodatkowo, oprócz tej grupy Mrocznych Jedi, Dooku udało się także zwerbować wojownika Chistori Cydona Praxa oraz łowcę nagród Durgea. Ten ostatni z radością przyłączył się do Konfederacji, choćby z tego powodu, że mógł dzięki temu eliminować żołnierzy klonów z armii Republiki. A jak pamiętamy byli oni klonami wyhodowanymi z DNA Mandalorianina o imieniu Jango Fett. Sam Durge natomiast gorąco nienawidził Mandalorian.
Najważniejszym jednak i najbardziej znanym sprzymierzeńcem, którego zwerbowała Konfederacja był wojownik z rasy Kaleesh o imieniu Qymaen jai Sheelal, którego ciało zostało koszmarnie zniekształcone w czasie katastrofy promu, która zresztą została zaaranżowana przez Dooku (o czym zresztą Sheelal nie wiedział). Jego ciało zostało zabrane na Geonosis gdzie otrzymał ofertę nowego życia i pomocy dla jego ludu złożone przez Intergalaktyczny Klan Bankowy. Wszystko czego zażądali oni w zamian to była prośba by poprowadził armię robotów Konfederacji przeciwko Republice, która skrzywdziła jego ludzi. Sheelal skorzystał z oferty. Otrzymał zatem nowe ciało robota i stał się znany jako Generał Grievous.

Bitwa na Geonosis
Powróćmy teraz do przebiegu samej wojny. Pierwszą bitwą tego nowego konfliktu, była bitwa na Geonosis. Rozegrała się ona po tym jak siły Separatystów schwytały Obi-Wana Kenobiego na Geonosis i oskarżyły o szpiegowanie na rzecz Republiki. Wkrótce dołączyli do niego również Anakin Skywalker oraz PadmĂ? Amidala, którzy przybyli na Geonosis by ratować Kenobiego. Cała trójka została skazana karę śmierci. Jednakże gdy rozpoczęto wykonywanie wyroku, arena została zaatakowana przez grupę ok. 100 Jedi prowadzonych przez Macea Windu. Ta próba wyrwania pojmanych kosztowała życie wielu Jedi, ale w starciu zginął także Jango Fett.
Jedi starali się jakoś wytrzymać atak przeważających sił przeciwnika, ale w końcu zaczęli ulegać olbrzymiej przewadze liczebnej przeciwnika. I kiedy już szykowali się oni na starcie, które miało jak się wydawało zakończyć się ich śmiercią, pojawiła się nagle dość nieoczekiwanie armia klonów pod dowództwem Yody. Starając się uratować Jedi z areny, klony związały walką siły przeciwnika aby zapobiec ich masowej ucieczce z planety.
Jednak bitwa na powierzchni planety nie była jedynym starciem. Równolegle toczyło się też starcie w przestrzeni ponad planetą, gdzie sklonowani piloci prowadzeni przez Adi Gallię starali się eliminować jak największą ilość cennych okrętów wojennych Federacji Handlowej. Oprócz tego pod powierzchnią planety toczyło się kolejne starcie, w czasie którego oddziały komandosów klonów ' głównie było to osławione później komando Delta Squad ' toczyli starcie z Separatystami eliminując przywódców Geonosiańskich, takich jak na przykład Sun Fac oraz niszcząc odlewnie.
Hrabia Dooku, widząc że bitwa jest przegrana, zabrał plany ostatecznej broni Separatystów (znanej później jako Gwiazda śmierci) i uciekł do ukrytego hangaru. Tu na jego drodze stanęli Obi-Wan i Anakin. Jednak w czasie pojedynku Dooku poradził sobie z obojgiem oraz odciął Anakinowi ramię. Jednak kiedy pojawił się Yoda, okazało się, że stary mistrz jest zbyt potężnym przeciwnikiem dla Hrabiego i musiał on uciec się do podstępu, zmuszając Yodę do dokonania wyboru między ratowaniem życia dwójki pokonanych chwilę wcześniej Jedi a schwytaniem Dooku. Yoda wybrał to pierwsze i Hrabia mógł bezpiecznie odlecieć na Coruscant.
Po dotarciu do stolicy, Dooku spotkał się z Darthem Sidiousem. Dla obu Lordów Sith było jasne, że starcie na Geonosis zakończyło się klęską, ale było to zaledwie pierwsze posunięcie, pierwsza bitwa w rozpoczętej właśnie Wojnie Klonów.

Pierwsze kampanie
Mimo, że bitwa na Geonosis zakończyła się zwycięstwem Republiki to rozwój działań wojennych po obu stronach był już nieunikniony. Miliony żołnierzy klonów opuściły Coruscant z zadaniem odszukania i pokonania Konfederacji. Klony były prowadzone przez Rycerzy Jedi; był to pierwszy raz od czasów Bitwy o Ruusan, kiedy to Zakon Jedi niemal w całości sięgnął po broń.
Po bitwie dwójka Jedi; Sora Bulq i Tholme zostali wysłani do ukrytej bazy Dooku na Bakurze aby tu zmierzyć się z Sithem. Niestety dla nich, Dooku schwytał i przeciągnął na Ciemną Stronę Sora Bulqa, lecz Tholmeowi udało się uciec. Siedem dni po Bitwie na Geonosis, Mace Windu wysłana Corellię dwóch szpiegów Jedi ' Aaylę Securę oraz Ylenica It'kla, z misją odszukania naukowca Unii Technokratycznej ' Ratrt Tanea, który posiadał bardzo cenne informacje. Nieoczekiwana pomoc nadeszła też ze strony Corelliańskiego Mistrza Jedi Neeja Halcyona, który właśnie powrócił z nieudanej misji powstrzymania działań 'Synów Wolności' w sektorze Sluis.
Wkrótce po tych wydarzeniach nastąpiła inwazja Separatystów/Trandoshan na rodzinną planetę Wookiech ' Kashyyyk. Tu, Trandoshanie schwytali i uwięzili w obozach koncentracyjnych niezliczone rzesze Wookieech. I choć Republika starała się wyprzeć stąd Trandoshan, wojna nadal szalała na Kashyyyk.
Jeszcze później, jedna z przywódców Separatystów ' Sev'rance Taan, poprowadziła szturm na Tatooine na której jej agenci dowiedzieli się o nowej broni Republiki zwanej 'Decimator', która była budowana na Eredenn Prime. Na Eredenn Prime udało jej się schwytać kilka Decimatorów jak też udało jej się przejąć Alaris Prime ' kolonię Wookiech, która dopiero co doszła do siebie po niedawnym kryzysie Czarnego Kosiarza (Dark Reaper). Następnie Tann uderzyła na Sarapin, który tworzył znaczną część energii geotermalnej dla potrzeb światów Jądra, włączając w to Coruscant. Echuu Shen-Jon ' generał Jedi poprowadził następnie kontruderzenie przeciwko siłom Tann i w końcu zabił ją na Krant jednak po tym jak odwołał się do wezwania Ciemnej Strony.
Kryzys Czarnego Kosiarza (Dark Reaper)
Siły Separatystów przypuściły następnie zmasowany atak na zdawać by się mogło nieistotną placówkę Republiki na Rhen Var. Anakinowi i Obi-Wanowi udało się ewakuować większość personelu Republiki, ale Separatyści przejęli planetę.
Wkrótce potem, Republika wysłała Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera na Raxus Prime, gdzie odkryli oni obecności sił Separatystów. Tysiące lat wcześniej, w 3996 roku BBY, w czasie Wielkiej Wojny Sith, potęga Czarnego Kosiarza (Dark Reaper) została uwolniona przeciwko Jedi. Jednakże wtedy, ta superbroń została unieszkodliwiona prze Ulica Qel-Dromę i porzucona na planecie na kolejne tysiąclecia, aż do czasu kiedy to Hrabia Dooku i najemnik Cydon Prax odkryli ważny element tej broni, zwany Żniwiarzem Mocy (Force Harvester) i uwolnili falę energii, która zniszczyła niemal połowę lasów na księżycu Kashyyyka, wraz z zamieszkującymi je istotami.
Lord Sithów następnie zebrał fragmenty Czarnego Kosiarza (Dark Reaper). Dokładna lokalizacja nie została nigdzie wymieniona, ale Mace Windu wspomniał, że został on podzielony na części, które następnie zostały rozesłane do najdalszych zakątków galaktyki. Wiadomo, że Dooku udał się na Thule i aktywował tą broń w starożytnym mieście Sith na planecie. W międzyczasie, na Rhen Var, Skywalker udał się do grobu Ulica Qel-Dromy aby znaleźć informacje jak przetrwać efekty działania broni. Wkrótce po ujawnieniu Czarnego Kosiarza, Skywalker poprowadził atak na miasto i zniszczył broń, jednakże tym samym sprzeciwił się rozkazowi Obi-Wana aby zaczekać na posiłki Republiki. Mimo iż Anakin niemal samodzielnie unieszkodliwił Kosiarza, to jego dokonania w czasie tej bitwy jedynie powiększyły jego ego i wywołało jeszcze większy rozdźwięk między nim a jego mistrzem. Konfederacja jednak, mimo tej porażki podbiła w tym czasie Bespin i Ossus.

Obrona Kamino
Siły Sojuszu Korporacyjnego pod przywództwem Passela Argente i Merai z rasy Mon Calamari zaatakowały Kamino aby zniszczyć urządzenia do klonowania, dzięki którym armia Republiki tworzyła swoich żołnierzy. Jednakże Jedi dowiedzieli się o tych planach i wysłali defensywną flotę myśliwców Jedi mających zapewnić planecie bezpieczeństwo. Jednak mimo, że piloci Jedi dzielnie walczyli ponad planetą to nie byli w stanie powstrzymać nieprzyjacielskich droidów przed lądowaniem w mieście Tipoca. Jednak tu szala zwycięstwa ponownie przechyliła się na stronę Republiki, kiedy na pole bitwy przybyły świeżo przygotowane oddziały klonów i klonów-komandosów. Merai został zmuszony do zaatakowania w akcie desperacji przypuszczalnej lokalizacji generatora pola ochronnego miasta. Jedi jednak okazali się zbyt sprytni dla taktyka Mon Calamari a dane zebrane przez Sojusz Korporacyjny okazały się fałszywe. Koniec końców starania Merai okazały się nieskuteczne. W ostatecznym akcie desperacji, Merai uciekł do pierścieni nadprzestrzennych Jedi niszcząc okręt flagowy sił Republiki 'Shark' (Rekin) i dając tym samym czas na wycofanie się swojemu własnemu okrętowi. Mimo, że ta bitwa okazała się być zwycięską dla Republiki, to tak na prawdę została ona wywołana przez Dartha Sidiousa i Dartha Tyranusa jedynie w jednym celu ' pozbycia się zdrajców z szeregów Konfederacji. Prócz tego, po tych wydarzeniach jeszcze więcej klonów zostało wysłanych z Kamino na pola walki, tym samym zapewniając, że wojna nadal będzie trwała. Republika zaczęła też szukać innych metod klonowania, takich jak na przykład użycie cylindrów klonujących Spaarti.
Inne kampanie
Mimo utraty Czarnego Kosiarza, Konfederacja nadal prowadziła badania nad rozwojem technologii broni. Na planecie Queyta ' jednym ze światów Unii Technokratycznej Jenna Zan Arbor stworzyła broń biologiczną znaną jako 'gaz bagienny', który miał postać zielonej mgiełki a powodował śmierć wielu ras humanoidalnych. Asajj Ventress postanowiła przetestować tego wirusa na kolonii Gungan na Ohma-D'un - księżycu Naboo. W efekcie wszyscy Gunganie z tej kolonii ponieśli śmierć. W odpowiedzi Republika wysłała czworo Jedi, między innymi Obi-Wana i Anakina Skywalkera, aby dowiedzieli się co się stało z kolonistami. W skład tej grupy weszli także: Mistrz Glaive oraz Zule Xiss. Aby uniknąć wykrycia, Jedi udali się na księżyc w pojedynczej kanonierce klasy LAAT/i. Wkrótce zostali oni zaatakowani przez droidy bojowe wyposażone w rozpylacze 'gazu bagiennego' oraz przez samą Ventress i łowcę nagród Durgea. W efekcie eskorta Jedi złożona z klonów oraz Glaive ponieśli śmierć. Jednakże Anakinowi, Obi-Wanowi oraz żołnierzowi ARC Alpha-17 udało się pokonać Separatystów i ich siły, przynajmniej na pewien czas. Następnie zniszczyli oni kapsułę zawierającą wirusa, która została załadowana na statek, którego celem miała być Naboo. W pojedynku z Asajj Zule Xiss utraciła ramię, ale przeżyła dzięki pomocy Obi-Wana. Noboo została ocalona, lecz niestety Durge i Ventress udało się uciec.
Po zwycięstwie tym doszło do Bitwy o Pengalan IV w czasie której pluton klonów podjął próbę zniszczenia instalacji umiejscowionej w mieście Tur Lorkin, produkującej kolejną broń stworzoną przez Separatystów. Tym razem były to specjalne pociski wyposażone w specjalne pancerze zbyt twarde by mogły zostać one przebite przez działka laserowe myśliwców a które w momencie eksplozji były w stanie zniszczyć kilka małych statków, które znalazłby się w ich potężnym promieniu wybuchu. Republika musiała zniszczyć tą instalację jeśli chciała zapobiec rzezi wśród swoich dywizjonów myśliwców. Ku uldze wszystkich pilotów myśliwców misja zakończyła się sukcesem. Nieco później w czasie misji na Qiilurrze Oddział Omega został wysłany aby przechwycić położone tu centrum badawcze Separatystów, w którym produkowano wirus stworzony specjalnie przeciwko klonom.
Kolejnym ważnym wydarzeniem była misja Macea Windu na Ruul, gdzie został on wysłany aby zbadać informacje o Jedi, którzy zdradzali Republikę. Ruul było prywatnym terenem Sora Bulqa, który zwołał zebranie Jedi ' dysydentów, tych którzy odmawiali wzięcia udziału w tak zwanej Wojnie Klonów. Potajemnie Bulq wynajął jednak Asajj Venter aby ta zabiła Jedi. Ale Windu był w stanie odkryć plany Bulqa i przegnał zabójczynię.
W tym samym czasie na Coruscant grupa terrorystów Korunnai pojmała senatora Meena Tillsa i przetrzymywała go jako zakładnika aby w ten sposób zwrócić Sektor Korporacyjny przeciwko Republice. Jednakże ich wysiłki zostały udaremnione przez Oddział Omega. Zaraz po tych wydarzeniach miała miejsce Misja na Queyta. Była to misja Jedi mająca na celu zdobycie antidotum na broń zwaną 'gazem bagiennym'. I choć misja zakończyła się sukcesem, to Republika miała jeszcze zobaczyć tą śmiercionośną broń w akcji, bowiem Jedi nie wiedzieli, że na Queyta powstało drugie laboratorium, gdzie Separatyści załadowali tę broń na pokład 'Gehenny' okrętu klasy Lucrehulk. Ten statek miał przemierzać galaktykę przez kolejne dwa lata i to na jego pokładzie 'gaz bagienny' został zmodyfikowany stając się toksyną TriHexalophine1138, która będzie później znana jako broń która zniszczyła Honoghr.
Kryzys na Haruun Kal
Kryzys na Haruun Kal rozpoczął się sześć miesięcy po bitwie o Geonosis od wysłania Mistrza Windu na jego rodzinną planetę Haruun Kal. Holonagranie uzyskane przez Republikę pokazywało Mistrzynię Depę Billabę, która została wysłana przez Radę na Haruun Kal aby trenować tu tubylców Korunnai przeciwko popieranym przez Separatystów osadnikom Balawai. Nagranie pokazywało, że Jedi wpadła w coś co wyglądało na żądne krwi szaleństwo. Billaba została wysłana na planetę gdyż mimo, że lokalizacja samej planety była niezwykle istotna dla dla handlu, Republika nie była jeszcze gotowa na to by wyprowadzić pełną ofensywę przeciwko Separatystom na planecie. Po tym jak Windu przeżył próbę zamachu przygotowaną przez zdradzieckiego agenta Republiki udał się on w dzicz aby spotkać się z Billabą. Poprowadził on też żołnierzy Kotunnai razem z posiłkami klonów pod dowództwem CRC-09/571 przeciwko milicji Balawai.
Następnie wyruszył on na stolicę planety ' miasto Pelek Baw i wykorzystując swój talent strategiczny w końcu udało mu się zapędzić w kozi róg całą milicję Balawai pułkownika Lorza Geptuna. I pomimo zdrady pewnej liczby elitarnych żołnierzy Korunnai prowadzonych przez mrocznego Korunnai Kara Vastora, Windu zmusił Geptuna do poddania całego systemu i wyłączenia wszystkich droidów. Jednak cena za to zwycięstwo była wysoka. Billaba zapadła w śpiączkę, w którą najprawdopodobniej sama się wprowadziła na koniec bitwy, i jak się wydawało nigdy z tej śpiączki miała się nie obudzić.

Podbój Muunilinst
Palpatine wysłał Anakina i Obi-Wana aby poprowadzili szturm na Muunilinst. Planeta ta była główną kwaterą Intergalaktycznego Klanu Bankowego, który był jednym z głównych źródeł zaopatrywania Separatystów w droidy bojowe oraz zapewniał znaczną część wsparcia finansowego. Podczas bitwy Republika użyła floty złożonej z okrętów szturmowych klasy Acclamator aby przełamać obronę Separatystów. Obi-Wan podczas tej operacji prowadził atak naziemny podczas gdy Anakin dowodził w bitwie w przestrzeni.
Na powierzchni planety armia Kenobiego szybko uzyskała przewagę nad przeciwnikiem. Muunilinst 10 pod dowództwem kapitana Fordo przeprowadzała misję w mieście Harnaidan, mimo iż ich kanonierka została zestrzelona poza liniami wroga. Żołnierze ARC mimo tego jednak wypełnili misję zniszczenia baterii artylerii obronnej umiejscowionej w sercu Muunilinst. Artyleria SPHA-T zdziesiątkowała siły Separatystów niszcząc też spore obszary miasta. W odpowiedzi na te działania Durge poprowadził eskadrę droidów IG przeciwko siłom Kenobiego. Te siły uderzeniowe bez większych problemów wgryzły się w kolumnę artylerii SPHA-T i żołnierzy zapewniających im bezpieczeństwo. W odpowiedzi z kolei Obi-Wan poprowadził siły żołnierzy klonów przeciwko Durgeowi. Pod przewodnictwem Mistrza Jedi, udało im się pokonać siły Durgea, którego pokonał w starciu Kenobi. Następnie spotkali się oni z oddziałem Muunilinst 10 w centrum dowodzenia Intergalaktycznego Klanu Bankowego w którym udało im się zatrzymać przywódcę Klanu ' Sana Hilla. To właśnie wtedy Durge, który przetrwał poprzednie starcie, pojawił się w centrum i został przywitany ulewą ognia ze strony żołnierzy. Odniósł on w efekcie ciężkie obrażenia, ale ponownie udało mu się przetrwać dzięki jego unikalnym zdolnościom Gen'Dai. Próbował on zaatakować Kenobiego i w walce, która nagle się rozpętała zginęło wielu żołnierzy, w końcu jednak Durge został pokonany przez Obi-Wana, któremu w tym starciu pomagał kapitan Fordo. Poddanie się Klanu Bankowego przypieczętowało zwycięstwo Republiki, jednakże sam Durge uciekł dzięki swoim zdolnościom regeneracyjnym.
W tym samym czasie Anakin także poprowadził siły Republiki do zwycięstwa. W czasie bitwy wykorzystał on bardzo nietypowe posunięcie: rozkazał on pilotom aby wystrzelili swoje pociski w kierunku, który wyglądał na całkowicie wolny od nieprzyjacielskich jednostek a poprzez łuk utworzony przez republikańskie okręty szturmowe klasy Acclamator. I gdy Anakin przelatywał pomiędzy okrętami Republiki, wiele z wrogich myśliwców podążyło za nim. Pociski minęły jednak Anakina niszcząc za to wiele z nieprzyjacielskich myśliwców. Następnie Skywalker skierował się w stronę krążownika Konfederacji a pociski, nadal jeszcze namierzające jego pozycję wleciały do hangaru okrętu niszcząc go całkowicie.
Nieco później na polu bitwy pojawił się tajemniczy myśliwiec, który chwilę wcześniej wyszedł z nadprzestrzeni i zniszczył wiele myśliwców pilotowanych przez klony. Anakin natychmiast przyjął wyzwanie dając się wciągnąć w pojedynek z tajemniczym statkiem. Zażarte starcie które rozpętało się pomiędzy dwoma statkami przeniosło się z orbity na powierzchnię planety aby nieco później powrócić na orbitę. Kiedy pilot wrogiego statku, tajemnicza protegowana Dooku (później okazało się, że była to niesławna Asajj Ventress) wskoczyła do nadprzestrzeni, gwałtowny młody Jedi udał się za nią w pościg łamiąc tym samym bezpośredni rozkaz wydany przez Obi-Wana. ścigał on uciekinierkę do księżyca Yavina IV, gdzie doszło do starcia na miecze świetlne pomiędzy tą dwójką, której finał miał miejsce na szczycie świątyni Massassi. W końcu Ventress została pokonana przez Anakina, choć nie poniosła ona śmierci. Mimo tego, Republika odniosła kolejne większe zwycięstwo przeciwko Konfederacji Niezależnych Systemów.
Mon Calamari
W tym samym czasie, na planecie Mon Calamari, rycerze rasy Mon Calamari, pod przewodnictwem Mistrza Jedi Kita Fisto pokonali wspieraną przez Separatystów Quarreńską Ligę Izolacjonizmu. Po bitwie Kit odkrył, że Liga była sprzymierzona z rasą Moappa, która jak się okazało była rasą świadomą. Fisto poinformował Mon Calamari, że powinni oni zaprowadzić pokój i szanować gatunek Moappa.
Jednak mimo tego zwycięstwa, wielu członków Quarreńskiego ruchu uciekła z Mon Calamari osiadając na planetach Konfederacji takich jak Pammant i Minntooine, gdzie inżynierowie rozpoczęli budowę stoczni. Używając projektów wykradzionych ze stoczni Mon Calamari jako podstawy do nowych projektów, w stoczniach tych stworzono takie okręty jak lekki niszczyciel klasy Recusant (to na Minntooine) i lotniskowiec/niszczyciel klasy Providence (na Pammant). Okręty te już wkrótce zasiliły flotę Konfederacji.
Dantooine
Konfederacja wykorzystywała planetę Dantooine jako punkt wyjściowy dla wyprowadzania kontrataków przeciwko Republikańskiej blokadzie wokół Muunilinst. Jednakże gdy Mistrz Jedi Mace Windu dowiedział sie o obecności Separatystów na Dantooine, wyruszył tam wraz z oddziałami klonów, aby powstrzymać dalsze postępy Konfederacji. Dzięki wsparciu Mistrza Windu, w czasie bitwy do której wówczas doszło na planecie, siły Republiki szybko uzyskały przewagę, mimo że przeciwnik przewyższał ich liczebnie niemal cztery do jednego.
Jednakże w pewnym momencie losy bitwy zaczęły się odwracać, gdy na polu walki pojawił się czołg sejsmiczny. Pierwotnie czołg taki był wykorzystywany przez górników, ale wykorzystywany w walce stanowił potężną broń, miażdżąc lub wyrzucając w powietrze swoimi falami sejsmicznymi żołnierzy Republiki. W zamieszaniu wywołanym pojawieniem się tej broni Windu utracił swój miecz świetlny i w pewnym momencie został zmuszony do walki z droidami bez żadnej broni. Na szczęście wkrótce odzyskał on swój miecz i z jego pomocą przedarł się do środka czołgu unieszkodliwiając machinę i niszcząc jej załogę. W końcu zatem bitwa okazała się być zwycięską dla Republiki.
Ilum
Na Ilum znajdowała się świątynia z kryształami do mieczy świetlnych Jedi. Gdy do świątyni tej wkroczyły droidy klasy Chameleon Konfederacji, w środku znajdowały się Mistrzyni Luminara Unduli oraz jej świeżo mianowana na Rycerza padawanka Barrissa Offee (ta ostatnia właśnie budowała swój miecz świetlny). Ta dwójka dzielnie broniła świątyni, ale sama świątynia odniosła zbyt ciężkie uszkodzenia w tym starciu i zawaliła się więżąc dwójkę Jedi w środku.
Jednak Mistrz Yoda, podróżujący wówczas z senator Amidalą wyczuł co się stało i przekonał kapitana Typho do wyruszenia na ratunek dwójce Jedi. Mistrz Jedi samotnie opuścił jacht Naboo i udał się z pomocą uwięzionym. Sama Amidala musiała zmierzyć się pod nieobecność Yody z trzema droidami, które wcześniej atakowały świątynię. Wyposażone w urządzenia maskujące były one groźnymi przeciwnikami i aby w końcu je zniszczyć PadmĂ? musiała użyć podstępu wystawiając na cel swój płaszcz i dzięki temu mogła namierzyć źródła strzałów.
Wkrótce po tym krótkim starciu powrócił Yoda wraz Luminarą i Barrissą. Yoda zastanawiał się kto mógł przekazać lokalizację świątyni przeciwnikom, ale na to pytanie szybko odpowiedział R2 podłączając się do jednego ze zniszczonych droidów, i odszukując zapis w którym to hrabia Dooku wydaje polecenie odszukania na Ilum świątyni i jej zniszczenia.
Hypori
To właśnie podczas tej bitwy zadebiutował jako nowy dowódca sił Konfederacji generał Grievous. Poprowadził on olbrzymią armię droidów na Hypori i zniszczył całkowicie całą armię Republiki stacjonującą na planecie. W starciu tym poniosło także śmierć kilkoro Jedi, m. in. Tarr Seirr, Daakman Barrek i Sha'a Gi. Jedynie dzięki pomocy kapitana Fordo i oddziału ARC wysłanego przez generała Kenobiego z Muunilinst udało się uratować pozostałych Jedi od śmierci. Starcie to przetrwali jedynie: Shaak Ti, Ki-Adi Mundi, Aayla Secura i K'Kruhk oraz oddział ARC, który ich ratował. Bitwa ta okazała się jedną z największych porażek Republiki w czasie tej wojny.
Wkrótce wojna wkroczyła w swój drugi rok...
Brentaal IV
Kiedy Republika otrzymała informacje (jak się później okazało fałszywe), że twierdza Separatystów na planecie pozostanie osłabiona przez kilka tygodni, Mistrz Jedi Plo Koon poprowadził atak na planetę przewodząc grupie trzech Jedi oraz silnemu kontyngentowi klonów i pojazdów wsparcia. Planeta była ważna, gdyż stanowiła ona istotny element Perlemiańskiego Szlaku Handlowego i jej przejęcie dawało dodatkowy atut w starciach wojennych. Jednak Jedi bardzo szybko przekonali się o swojej pomyłce kiedy okazało się iż sama twierdza jest w pełnej gotowości a dowodzona jest przez lokalnego przywódcę Shogara Toka, którego najemne oddziały były właśnie w trakcie przejmowania kontroli nad planetą w imię Konfederacji. Doszło więc do starcia, w którym jednak mimo zaskoczenia siły Republiki w końcu zwyciężyły.
W tym początkowym okresie drugiego roku wojny Republika odniosła jeszcze kilka pomniejszych sukcesów. Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker pomogli w zniszczeniu fabryki droidów na Nivek zanim wyruszyli by odbić Terra Sool. Jednocześnie siły Republiki prowadzone przez Mistrzów Windu i Tiina wyzwoliły Iktotch w czasie bitwy zwanej później Bitwą o Iktotch. Na Nadiem, generał Grievous próbował najechać ważniejsze miasto, ale został zmuszony do odwrotu po tym jak Jedi Luminara Unduli i Barrissa Offee zapędziły jego siły do kanionu a następnie nastawiły i zdetonowały ładunki wybuchowe, która zniszczyły kanion i pogrzebały pod tonami skał jego armię droidów.
Kolejne Kampanie
Kiedy flota Separatystów rozpoczęła blokadę Balamak, ważnego świata rolniczego, generałowie Obi-Wan Kenobi i Nanda-Ree Janoo poprowadzili Republikańskie siły uderzeniowe złożone z myśliwców, podczas gdy Anakin Skywalker zajął się Okrętem Kontroli Droidów Federacji Handlowej, który przenosił na swoim pokładzie urządzenie zakłócające HoloNetu, które spowodowało zablokowanie komunikacji w całym sektorze. Okręt został zniszczony a flota Separatystów została pokonana w walce.
Na Devaron grupa specjalna Jedi składająca się z Kita Fisto, Aayli Secury, Mrocznej Kobiety, Tholmea i T'ra Saa przybyła aby zatrzymać operację przemytniczą rozpoczętą przez Aurrę Sing i senatora Vien'sai'Malloca. Aurra Sing została schwytana i uwięziona na Oovo IV, ale już wkrótce udało się jej uciec.
Na Antar 4, Antariańscy Separatyści wspierani przez hrabiego Dooku odparli sprzymierzonych z Jedi Antariańskich Rangersów, którzy starali się zaprowadzić prawo na księżycu, lecz w tym samym czasie Quinlanowi Vosowi udało się dokonać infiltracji grupy Mrocznych Jedi Dooku.

Masakra na Bassadro
W tym też czasie miała miejsce cała seria wydarzeń, które całkowicie odmieniły sposób prowadzenia polityki oraz spowodowały wzmożenie działań mających zapewnić bezpieczeństwo oraz wzmożoną propagandę po obu stronach konfliktu.
Na Bassadro, rycerz Jedi Empatojayos Brand poprowadził swoje siły na wygasły wulkan, który zapewniał osłonę droidom Separatystów. Tu Brand nakazał wystrzelenie pocisków w kierunku skał tworząc w efekcie nawałnicę skalnych szrapneli, które przeleciały przez wioskę górniczą Agao-Nir, niszcząc wiele droidów lecz także kilka setek niewinnych górników. Jednak reakcja opinii publicznej na to co się wydarzyło wpłynęła na obie strony konfliktu ' Konfederacja, w odpowiedzi założyła Kartel Hiper-komunikacyjny (Hyper-Communications Cartel) aby rozpowszechniać anty-Republikańską propagandę, a Republika w tym samym czasie stworzyła fanatyczny pro-Ludzki COMPNOR (pro-Human COMPNOR) i SAGroup i nakazała deportację 'wrogich' ras z Coruscant.
W czasie szturmu na Coruscant, hrabia Dooku próbował przeniknąć wraz z małym oddziałem droidów bojowych Cortosis do świątyni Jedi i zniszczyć Archiwum Jedi. Został jednak powstrzymany przez Anakina Skywalkera. Ta bitwa połączona z zaciemnieniem Serapin, spowodowała, że wielu obywateli Coruscant poczuło się zagrożonych, więc wprowadzono zaostrzenie bezpieczeństwa. Wielkie obszary miasta zostały przekształcone w obszary wojskowe a patrole żołnierzy klonów pojawiały się wszędzie. Generałowie Jedi Etain Tur-Mukan i Bardan Jusik poprowadzili oddziały Omega i Delta oraz jednostkę Null (Zero?) żołnierzy ARC aby dokonać czystki wśród Separatystycznej grupy terrorystycznej.
W tym też mniej więcej czasie, na Carto Palpatine odkrył istnienie cylindrów klonujących Spaarti. Bitwa z Separatystami do której wówczas doszło spowodowała zniszczenie większości cylindrów. Te które ocalały zostały potajemnie wysłane przez Palpatinea na Wayland i na Byss.
Cestus
Jedi odkryli istnienie nowego rodzaju droidów ' JK ' 13. Były one czułe na Moc. Produkowano je na planecie Ord Cestus. W odpowiedzi na to zagrożenie, na planetę wysłano dwóch Jedi: Obi-Wana Kenobiego oraz Kita Fisto. Mieli oni tu zadbać o dobre stosunki planety z Republiką i o to by nie doszło do sprzedania tych 'zabójców Jedi' (taka była nazwa obiegowa tych nowych droidów) wojskom Separatystów. Jednak metody dyplomatyczne zawiodły a Pięć Rodów rządzących na planecie zostało zabitych na skutek bombardowania przez A-98.

Bitwa o Jabiim
Bitwa o Jabiimę okazała się być całkowitą katastrofą dla Republiki. Co gorsza stało się tak mimo iż w trakcie działań zginął przywódca Konfederatów Alto Stratus. Republika natknęła się tu na kiepskie warunki ' teren był błotnisty a żołnierze klony nie mogli liczyć na wsparcie powietrzne ze względu na silnie naładowaną elektrycznie atmosferę. Zamiast tego musieli oni polegać na ataku naziemnym prowadzonym przez nowo wyprodukowane maszyny kroczące AT-AT. Natomiast siły Separatystów z Jabiim, żyjąc na planecie w tak trudnych warunkach od długiego czasu, były znaczenie lepiej przystosowane do walki w takim terenie. W czasie drugiego tygodnia walki, udało się im nawet zniszczyć bazę sił Republiki i następnie przenieść schwytanych dowódców Obi-Wana Kenobiego oraz Alphę-17 na Rattatak. I mimo, że Anakin Skywalker poprowadził siły padawanów do kontrataku, którego rezultatem była śmierć Stratusa, Republika została zmuszona do oddania planety Konfederacji.
Efektem tej bitwy był także dalszy wzrost poczucia zagrożenia obywateli Coruscant, co doprowadziło do utworzenia specjalnej grupy Klonów szkolonych na Coruscant zamiast na Kamino, gdzie wkrótce stali sie oni powszechnym widokiem. Wykorzystując strach obywateli, Palpatine utworzył Panel Doradców Rady Wojennej (War Council Advisory Panel) oraz Dowództwo Ochrony świata Domowego (Homeworld Security Command).

Bitwa o Aargonar
Wkrótce po Bitwie o Jabiim, Rycerze Jedi A'Shard Hett, Bhat Jul i Anakin Skywalker zostali wysłanie na Aargonar aby pozbyć się tam obecności Separatystów. Bitwa była katastrofą, a Jul i wielu żołnierzy klonów zostało zabitych. Ki-Adi Mundi wydał zatem rozkaz odwrotu, podczas gdy Bultar Swan otrzymał zadanie zniszczenia obozu Republiki aby nie dopuścić do przejęcia przez przeciwników zaopatrzenia bazy. W międzyczasie Anakin i Hett odnaleźli wyłączoną kanonierkę, której użyli oni aby zwabić smoka Gouka w pobliże sił Separatystów, dając tym samym czas Republice na wycofanie się.
Na Parcellus Minor, Separatyści unieszkodliwili obronę Republiki za cenę podpalenia łatwopalnych roślin typowych dla tej planety. Dokonali tego bombardując planetę, przez co ogień rozprzestrzenił się po większej części powierzchni planety niszcząc lub raniąc większość z sił obu stron konfliktu.

Riflor
W międzyczasie Obi-Wan Kenobi oraz Alpha-17 byli przesłuchiwani i torturowanie przez Asajj Ventress na Rattataku, ale opierali się przesłuchaniu i nie wyjawili żadnej tajemnicy. I choć zajęło mu to niemal miesiąc, to w końcu udało się Kenobiemu uwolnić się oraz Alphę i innych więźniów. Udało im się odeprzeć atak Ventress i uciec z planety. Obi-Wan zawiadomił następnie Anakina o tym, że udało im się przeżyć. Wiadomość tę, wysłaną poprzez Moc, Skywalker odebrał w czasie walki z piratami, kiedy był on częścią grupy Ki-Adi Mundiego. W międzyczasie Obi-Wanowi i Alphie-17 udało się dotrzeć na pobliski Riflor, gdzie musieli jeszcze wywalczyć sobie drogę poprzez siły Ventress wysłane przez nią w pogoni za uciekinierami. W końcu jednak udało im się połączyć z Ki-Adi Mundim i Anakinem
Anakin poprowadził następnie grupę uderzeniową aby wyzwolić planetę Virujansi i po wypełnieniu tego zadania został nazwany przez wdzięcznych tubylców 'wojownikiem nieskończoności' (warrior of the infinite). Jednak już wkrótce na Republikę spadł kolejny cios gdy Togoria postanowiła odłączyć się od niej.
Bitwa o Duro
Najgorsze dla Republiki miało jednak dopiero nadejść, kiedy to Grievous rozpoczął Operację Lanca Durgea (Operation Durge's Lance) w wyniku której Konfederacja podbiła Duro. Okręty Separatystów zniszczyły broniącą planetę flotę Republiki i przejęli jedno z orbitalnych miast planety w czasie krótszym niż tydzień. Po tych działaniach rozpoczęto jeszcze bombardowanie z orbity, po którym nastąpiło lądowanie na powierzchni planety olbrzymiej armii droidów. Po bitwie Senackie Biuro Wywiadowcze (Senate Bureau of Intelligence) rozpoczęło śledztwo mające wyjaśnić powody klęski. Grievous rozpoczął natomiast triumfalny rajd przez cały Corelliański szlak zwyciężając raz za razem. Generała armii droidów stał się symbolem strachu w oczach wielu obywateli Republiki. Miesiąc później, w raporcie przygotowanym przez agenta Inglemenna Barezza zostało ujawnione, że trzem Niszczycielom Gwiezdnym klasy Venator, które zostały przydzielone do obrony Duro, został przydzielony nowy cel, którym było 'poszukiwawczy rejs' na który zostały wysłane przez Senacki Podkomitet Działań dla Obrony Corelliańskiego Grzbietu Szlaku Handlowego (Senate Action Subcommittee for Corellian Trade Spine Defense)
Zostało też ujawnione, że jeden z członków Komitetu ' Rodiański senator Onaconda Farr zmienił przydział dla okrętów na Iseno po tym jak został przekupiony przez Iseńskiego senatora Roneta Coorra. Po ujawnieniu raportu zarówno Coor jak i Farr zrezygnowali ze swoich funkcji w Senacie. Reakcją społeczeństwa na te wydarzenia był wzrost niechęci wobec Senatu i Rodian, choć zostało to w dużej mierze sprowokowane. Ale innym skutkiem tych wydarzeń było dalsze zwiększenie władzy Kanclerza oraz oddanie dowództwa nad flotami ludzkim dowódcom. Zarządzono też pełne śledztwo w sprawie działań Senackich Podkomitetów aby dokonać jego restrukturyzacji a nawet całkowitego ich wyeliminowania. Możliwe, że ta restrukturyzacja była jednym z wydarzeń prowadzących do powstania Dekretu o Zarządzaniu Sektorami (Sector Governance Decree).

Flota Bulwark
Starożytna stocznia na Foerost w Głębokim Jądrze tworzyła okręty wojenne przez tysiąclecia. W czasie ostatnich wieków istnienia republik, Unia Technokratyczna nabyła stocznię Foerost. Z nadejściem Wojny Klonów Foerost została zablokowana przez Flotę Republiki w nadziei, że pozbawiona zaopatrzenia stocznia przestanie funkcjonować. Ale Republika nie wiedziała, ze przez dwa lata po Bitwie o Geonosis oblężeni inżynierowie Unii projektowali nowy Krążownik ' Bulwark Mark I. Okręt ten miał 1000 metrów długości i wyposażony był w potężne uzbrojenie oraz pancerz, które pozwalały na przebicie się przez wiele mniejszych okrętów. Pod dowództwem Sullustanina Dua Ningo, flota takich okrętów przebiła się przez blokadę i rozpoczęła terroryzowanie światów Republiki w Sektorze Zero.
W odpowiedzi na te nowe okręty, Republika wysłała swoje Niszczyciele Gwiezdne klasy Victory I sześć miesięcy wcześniej. Z tych nowych okrętów utworzono Flotę Victory, która została podzielona na dwie grupy uderzeniowe prowadzone przed kapitana Terrinalda Screeda i Jana Dodonnę. Grupy te brały udział w akcjach przeciwko Flocie Bulwark na Ixtlar, Alsakan i Basilisk. W czasie Bitwy o Anaxes, Ningo został zabity a jego flota pokonana. Natomiast Screed i Dodonna powrócili na Coruscant jako bohaterowie Republiki.

W ten sposób nadszedł trzeci i ostatni rok Wojny Klonów.
Zniszczenie Honoghr
Wydarzenie to jest zaliczane do największych tragedii, które miały miejsce w czasie trzeciego roku Wojny. Flota Republiki pod dowództwem Aayli Secury zaatakowała okręt Separatystów - 'Gehennę', który znajdował się na orbicie Honoghr, zmuszając go do lądowania, które zakończyło się rozbiciem okrętu na powierzchni planety. Niestety na pokładzie okrętu nadal jeszcze znajdowała się niebezpieczna toksyna Trihexalophina 1138, która szybko rozprzestrzeniła sie po całej planecie dramatycznie uszkadzając ekosystem planety pozostawiając niewiele roślinności na planecie, z wyjątkiem równin trawy kholm.
To właśnie tutaj Aayla Secura i komandor Bly podjęli próbę odzyskania Naukowego Zestawu Instrumentalnego (Scientific Instrument Package) z pokładu Gehenny, który został przechwycony przez tubylczych Noghrich i przetrzymywana w starożytnej świątyni Rakatan. W międzyczasie, zdrajca Quinlan Vos także starał się zdobyć tą aparaturę, tyle że chciał on ją zdobyć dla hrabiego Dooku. Jednakże Quinlanowi nie udało się, gdyż Aayla pokazała mu, że jego obsesja na punkcie schwytania drugiego Sitha może nie być warta wyboru jakiego dokonał on wcześniej. Quinlan miał co do tego wątpliwości już od samego początku kiedy to podjął decyzję o przyłączeniu się do Dooku. W końcu opuścił on Honoghr z pustymi rękami...
Okrucieństwa Grievousa
Po podboju Duro, Grievous kontynuował swój niszczycielski rajd przez galaktykę. Był on miedzy innymi odpowiedzialny za trwające godzinę bombardowanie orbitalne, które zrównało z ziemią Humbarine. Był on także odpowiedzialny za uwolnienie Loedorviańskiej Plagi Mózgu (Loedorvian Brain Plague) w Sektorze Weemell; plagi która zabiła większość zamieszkujących Sektor ludzi. Osobiście poprowadził on też atak na Alderaan. Nadzorował też ataki na 26 światów lojalnych Republice o dużym znaczeniu strategicznym. Na Vantos i Nadiem zamordował wielu żołnierzy i cywilów. Grievous miał też paskudny zwyczaj kolekcjonowania mieczy świetlnych, która zabierał pokonanym Jedi jako trofea wojenne. Ze względu na te wszystkie akty okrucieństwa i zniszczenia, Grievous szybko stał się uosobieniem terroru w oczach obywateli Republiki.
To wszystko spowodowało, że wielu Jedi żądało podjęcia działań, które miały doprowadzić do śmierci Grievousa. Jednak Mistrz Yoda sprzeciwiał się podejmowaniu takich działań, obawiając się, że podjęcie działań jako zabójcy zaprowadzi wielu Jedi na Ciemną Stronę. Ale mimo tego kilku Jedi, ryzykując wykluczenie z Zakonu postanowili podjąć działania mające przynieść to co uważali za sprawiedliwość. Wśród tych Jedi znaleźli się padawani Flynn Kybo, Coway oraz Mistrz Jedi B'dard Tone i jeszcze kilku innych. Ta właśnie grupa Jedi wytropiła niesławnego generała w Korytarzu Ison. Na rodzinnej planecie Ugnaughtów ' Gentes, którą Grievous już podbił i której mieszkańców zniewolił, próbował on zmienić grupę padawanów w podległych sobie cyborgów. Ale ta próba została na szczęście udaremniona przez Kybo i Tonea.
Terroryzm Republiki
W czasie działań wojennych, Republika nie pozostała jednak uosobieniem dobra i sprawiedliwości za jakie widzieli ją jej obywatele. Jednym z przykładów działań, o których obywatele chętnie zapomnieli było zniszczenie Orleonu. Nieco przed tymi wydarzeniami naukowcy Konfederacji, dzięki technologii bioinżynierii stworzyli specjalny rodzaj insektów, które mogły niszczyć budynki. Insekty te zniszczyły liczne światy. W pewnym momencie jeden z frachtowców został zainfekowany tymi stworzeniami i w efekcie został zmuszony do lądowania na Kishi. W czasie lądowania statek rozbił się i stworzenia zostały uwolnione. Szalały one po całej planecie do czasu aż przybyli Uzdrowiciele Jedi uzdolnieni w sztuce Morichro i zniszczyli je. Wówczas to Armand Isard, dyrektor Senackiego Biura Wywiadowczego uznał to wydarzenie jako atak terrorystyczny za strony Separatystów a jego agenci wytropili frachtowiec na małym świecie Orleonie. Wierząc, że na tej planecie znajduje się centrum produkcyjne wytwarzające broń biologiczną, uwolnił on zmodyfikowane przez Republikę insekty, które w efekcie zniszczyły większość planety. Nie dało się niczego zrobić by temu zapobiec i 800 milionów mieszkańców planety zostało zmuszonych do ucieczki.
Zwycięstwo na Praesitlynie
Republika uzyskała kontrolę nad Praesitlynem już jakiś czas wcześniej. Ale mimo posiadania zaawansowanego systemu łączności, który łączył większość planet w tym kwadrancie, planeta nie miała zbyt silnej obrony. Obawiając się, że planeta może zostać zaatakowana przez Konfederację, Republika podjęła próby ściągnięcia tu floty z pobliskiej Sluis Van, która dysponowała stocznią.
Jednakże Asajj Ventress wkrótce odkryła ich plany i wysłała flotę pod dowództwem admirała Porsa Tonitha z Klanu Bankowego. Po zablokowaniu Sluis Van flota Tonitha udała sie na podbój Praesitlynu niosąc ze sobą potężną armię inwazyjną. Zadanie ułatwił im jeszcze dodatkowo system zakłócający wytwarzający pole uniemożliwiające komunikacje. Pole to uniemożliwiło planecie kontakt z Coruscant i powiadomienie innych o ataku.
Kapitan Zozridor Slayke z Synów Wolności próbował zatrzymać Separatystów, choć jego siły zostały niemal całkowicie pokonane. Na szczęście, Republikańskie posiłki wysłane pod dowództwem Nejaa Halycona i Anakina Skywalkera przybyły na czas. W rezultacie doszło do Bitwy o Praesitlyn w czasie której siły Republiki i Synowie oraz Córki Wolności przeciwstawili się milionowi droidów bojowych oraz olbrzymiej flocie. Bitwa ta również okazała się być próbą dla Anakina, po przejściu której został pasowany na Rycerza Jedi.
Później na Susevfi, Nejaa Halycon zmarł w czasie bitwy przeciwko Anzeatyckiemi Mrocznemu Jedi Nikkosowi Tyrisowi. Mimo, że Anzeat zginął w czasie pojedynku, to jego śmierć zwróciła jego podwładnych Jensaarai przeciwko Halyconowi. Jensaarai pozostawali w izolacji od reszty galaktyki aż do chwili kiedy zostali ponownie odkryci wiele lat później przez Corrana Horna, wnuka Nejaa Halycona.
Dreadnaughty Rendili
Rendili ' jeden ze światów Jądra, będący ważniejszym wytwórcą statków, przeszedł na stronę Konfederacji. Jego flota obronna składała się z ciężkich krążowników klany Dreadnaugt. Okręty te były istnymi dziełami sztuki. Ale ich dowódca nie podjął jeszcze decyzji po której stronie konfliktu ma sie opowiedzieć. W odpowiedzi na to Republika wysłała flotę pod dowództwem dwójki Mistrzów Jedi Saesee Tiina i Plo Koona. Ich rozkazy mówiły, ze jeśli Dreadnaughty odmówią przyłączenia się do Republiki mają zostać zniszczone.
W czasie negocjacji Plo Koon i kapitan Jan Dodonna dostali się do niewoli uwięzieni przez grupę oficerów floty będących sympatykami Separatystów. Grupie tej przewodził porucznik Yago. Miał on nadzieję, że uda mu się przełamać blokadę Republiki używając takich zakładników. Jednakże Saesee Tiin odmówił spełnienia ich żądań. Wkrótce też na miejsce przybyli Obi-Wan i Quinlan Vos, którzy dopiero co uciekli Asajj Ventress. Odkąd Quinlan Vos zawiódł Dooku nie dostarczając mu Naukowego Zestawu Instrumentalnego hrabia chciał jego śmierci a rola Vosa jako podwójnego agenta była skończona.
Obaj Jedi uwolnili zakładników z pokładu Dreadnaughtów. W międzyczasie Anakin dokonał sabotażu okrętów aby uniemożliwić im ucieczkę w nadprzestrzeń. Podczas bitwy Yago został zabity przez Jacea Dallina. Po zakończeniu bitwy, przejęte Dreadnaughty zostały zmienione w transporty więzienne a Kanclerz Palpatine wprowadził nowe prawo, które upaństwowiało wszystkie podobne planetarne floty obronne. W międzyczasie Quinlan Vos stanął przed Radą Jedi, przyznając sie do przejścia na Ciemną Stronę w czasie swojego pobytu u Dooku i oddał się pod osąd Rady. Ostatecznie pozwolono mu powrócić do Zakonu po tym jak przeszedł on przez okres medytacji i okazał skruchę za swoje czyny. Jednakże potajemnie nadal służył on Dooku.
W międzyczasie żądna zemsty Asajj Ventress potajemnie dostała się na Coruscant i próbowała zabić Anakina Skywalkera w odwecie za ucieczkę Obi-Wana z Rattataku. W czasie walki, która miała miejsce na kładce wysoko ponad drapaczami chmur na Coruscant, udało jej sie zranić swoim mieczem świetlnym Anakina, co zostawiło na jego twarzy bliznę. Jednak to Anakin zwyciężył w tym starciu a następnie wykorzystał Moc aby przytrzymać Ventress wysoko ponad otaczającym ich miastem a następnie ciskając jej ciało w dół mając zamiar zabić ją. Jednakże Asajj przeżyła upadek i udało jej się uciec z Coruscant.
Oblężenie Dalekich Rubieży
Na tym etapie wojny wszystko wskazywało na to, że Republika nabrała rozpędu wypierając Separatystów z kontrolowanych wcześniej przez nich planet, choć i ci ostatni radzili sobie całkiem nieźle na swój sposób. Siłom Republiki udało sie jednak odzyskać wiele kluczowych światów Jądra oraz ich kolonii takich jak np. Duro, Commenor czy Balmorrę a flota Konfederacji została odepchnięta do środkowych i Dalekich Rubieży. W ten właśnie sposób etap wojny zwany Oblężeniem Dalekich Rubieży. Był to okres, który zaznaczał końcowy ostatni etap konfliktu.
Konfederacja umocniła kontrolowane przez siebie tereny na Rubieżach, a w tym samym czasie Republika wysłała niemal każdą swoja flotę na Rubieże aby w końcu zmiażdżyć ostatecznie siły przeciwnika. Pierwsze starcia miały miejsce na Ord Radama, Ossus, Ryloth i jeszcze w kilku miejscach gdzie Republika starała się zmusić Konfederację do poddania się.
Na Bomis Kirri IV, generał Oro Dassyne dowodził Separatystycznym miastem-twierdzą. Przewidując, że olbrzymie siły Jedi zaatakują jego fortecę kazał zbudować olbrzymią sieć dział obronnych, które chroniły stronę miasta zwróconą w kierunku otwartych równin a do tego wzmocnił on jeszcze swoje pozycje potężną tarczą energetyczną.
Dassyne był bardzo zawiedziony, kiedy okazało się, ze zamiast olbrzymiej armii, której przybycie przewidywał, dwaj Jedi przeniknęli do jego fortecy i wyłączyli pole ochronne. Tymi Jedi byli legendarni generałowie Obi-Wan Kenobi oraz Anakin Skywalker, którzy następnie zaatakowali z armią małych i szybkich jednostek, które bez trudności unikały ognia masywnych baterii obronnych fortecy. A bez ochrony pola, baza została zdziesiątkowana przez bombardowanie z orbity i myśliwców bombardujących. W czasie tego starcia Dyssane został zabity.
Na Bal'demnic Konfederacja Niezależnych Systemów odkryła w zboczach morskich klifów ślady cortosisu. Na skutek tego odkrycia spróbowali oni zniewolić a następnie zapędzić do niewolniczej pracy Kon'me, aby wydobyć jak najwięcej tej odpornej na ostrza mieczy świetlnych substancji. Kon'me jednak zbuntowali się jednak i rozpoczęli bitwę, znaną później jako Bitwa o Bal'demnic. Niedługo potem na planecie wylądował regiment klonów dowodzony przez Sha Koon i Halagada Ventora, ale zostali oni zaatakowani przez tubylców. Wkrótce też, zarówno siły Republiki jak i Separatystów zostały wyparte z planety.
Na Saleucami, upadł Jedi Sora Bulq ustanowił bazę Separatystów i wynajął zabójców z rasy Anzati aby wyszkolili oni dla Konfederacji ich własną armię klonów. Armia ta była stworzona z materiału genetycznego, którego dostarczyli wojownicy Nikto Morgukai. W odpowiedzi na te działania Quinlan Vos i Oppo Rancisis poprowadzili olbrzymie siły Republiki, w skład których weszli także: A'Sharad Hett, K'Kruhk, Jeisel i Aayla Secura. Siły te rozpoczęły następnie oblężenie Saleucami.
Jakiś czas później Oppo Rancisis został jednak zabity przez Sora Bulqa. W odpowiedzi Quinlan Vos, współpracując z Mistrzem Jedi Tholmem udał się z misją by zabić Sora Bulqa i Tol Skorra. Quinlan Vos, A'Sharad Hett, Aayla Secura, K'Kruhk, Tholme i Jeisel przeżyli tą misję. Stass Allie przydzielono później do zadania polegającego na powrocie na planetę, kiedy ponownie została ona przejęta przez Separatystów.
Wielu spośród dowódców sił Konfederacji zginęło lub zostało schwytanych w czasie oblężenia Dalekich Rubieży. Jednym z nich był na przykład łowca nagród Durge, który został zabity przez Anakina Skywalkera w czasie misji na Maramere, kiedy to jego kapsuła ratunkowa została skierowana w środek gwiazdy przez młodego Jedi. Obi-Wan Kenobi w czasie swojego urlopu podjął prywatną misję odszukania i zneutralizowania Mrocznej Jedi Asajj Ventress, co do której wbrew zapewnieniom Skywalkera, wierzył że nadal żyje i wciąż pozostaje zagrożeniem. Z pomocą Anakina Kenobi podążył jej śladem na Boz Pity, gdzie znajdowała się większa baza Konfederacji wraz ze strzegącą jej flotą ponad stu okrętów. Ta dwójka Jedi została tu odnaleziona przez Baila Organę, który zajmował się badaniem sytuacji w Dalekich Rubieżach. Kenobi wezwał tu na pomoc siły Republiki by z ich pomocą przeprowadzić oblężenie Boz Pity.
Bitwa na Boz Pity
Na pokładzie Niszczyciela Gwiezdnego 'Interwencji' (Intervention), Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Mace Windu, A'Sharad Hett, Adi Gallia i kilkoro innych Jedi postanowili przeprowadzić uderzenie wyprzedzające na Boz Pity. Interwencja wyszła z nadprzestrzeni za zaporą utworzoną przez flotę nieprzyjaciela, ale została schwytana przez pole grawitacyjne planety i w efekcie rozbiła się na planecie. Mając po swojej stronie element zaskoczenia, Jedi wraz z oddziałami klonów szybko zabezpieczyli naziemne instalacje nieprzyjaciela. W tym samym momencie ponad planetą, na jej orbicie, rozpoczęło się starcie pomiędzy flotą Konfederacji a przybyłą właśnie resztą floty Republiki. Jednocześnie na powierzchni planety Jedi zaatakowli kwaterę główną sil Konfederacji, w której przebywali Dooku, Grievous i Ventress. W czasie tego starcia z ręki Grievousa zginęli Soon Bayts i Adi Gallia. Obi-Wan natomiast spotkał się z Ventress próbując nawrócić ją na Jasną Stronę. Jednak Grievous i Dooku zdołali uciec. Sama Ventress próbując uciec wraz z nimi została postrzelona na rozkaz Dooku przez jednego z jego ochroniarzy MagnaGuard. Dooku uznał, że opóźni ona jego ucieczkę i uznał ją za niepotrzebną. Ciężko ranna Ventress w odwecie ostrzegła Obi-Wana przed przygotowywanym atakiem na Coruscant. Następnie, jak się wydawało, umarła. Dopiero później okazało się, że jednak nie była to prawda i Ventress jedynie wykorzystała swoje zdolności do władania Mocą aby wprowadzić się w stan hibernacji a następnie wyleczyć swe rany. Uprowadziła ona następnie, w czasie podróży na Coruscant, medyczną barkę na pokładzie której przebywała, i udała się w nieznanym kierunku.
Jednakże setki okrętów wojennych Republiki było rozrzuconych po całej Galaktyce, gdzie wiązały one siły Separatystów w bitwach. Tym samym jednak okręty te nie mogły wycofać się ze starć nie ryzykując odzyskania przez siły Konfederacji przejętych terenów. Także generałowe Jedi wraz z podległymi im oddziałami byli rozproszeni po całej Galaktyce. To jednak powodowało iż samo serce Republiki ' Coruscant ' było teraz podatne na atak floty generała Grievousa. Było to dokładnie to czego chcieli Sithowie.
Mając nadzieję na szybsze zakończenie wojny, Jedi rozpoczęli poszukiwania przywódców Separatystów, włączając w to Dooku, Grievousa i członków Rady Separatystów. Przy okazji różnych starć, Wat Tambor, Nute Gunray i Shu Mai zostali niemal schwytani, kiedy uciekli oni do swoich osobistych fortec na Xagobah, Cato Neimoidii i Felucii. W końcu generał Grievous postanowił wziąć całą Radę pod swoją osobistą ochronę.

Końcowe kampanie
Polowanie na Dartha Sidiousa
W tym momencie, jednym z najważniejszych zadań dla Jedi stało się odszukanie Lorda Sith który miał kontrolować Senat. Jedi mieli nadzieję, że dokonując tego będą w stanie przekonać Kanclerza Palpatinea do zrzeczenia się nadzwyczajnych uprawnień nadanych mu przez Senat na początku wojny.
Anakin Skywalker, do tego czasu stał się 'chłopcem z plakatu' (przynajmniej w oczach obywateli Republiki), a dzięki roli jaką odegrał w czasie konfliktu na Praesitlynie otrzymał tytuł Rycerza Jedi. Był on też jednym z Jedi, którzy byli mocno zaangażowani w oblężenie Dalekich Rubieży; brał między innymi udział w atakach na instalacje Separatystów na Saleucami, Felucii, Mygeeto, Neimoidii, Cato Neimoidii, Deko Neimoidii i Koru Noimoidii. W czasie szturmu na Neimoidię sama planeta został w znacznym stopniu zniszczona na skutek działań wojennych, a zniszczenia wylęgarni wpłynęło też na samą rasę Neimoidian. W efekcie Anakin stał się czymś w stylu odpowiedzi na generała Grievousa, stając się jednym z największych bohaterów w całej historii Republiki.
To właśnie w czasie Pierwszej Bitwy o Cato Neimoidię światło dzienne ujrzały dowody na istnienie Dartha Sidiousa. Sama bitwa była próbą schwytania przez siły Republiki Nutea Gunraya ' wicekróla Federacji Handlowej, oraz ważniejszych członków Rady Separatystów. Mimo iż Republika wyparła Konfederację z planet Jądra i Kolonii, Nute Gunray udał się na Cato Neimoidię chcąc zabrać jak najwięcej swoich skarbów. Wywiad Republiki otrzymał jednak informację o tych jego zamiarach i w efekcie wysłano armię z Obi-Wanem, niedawno pasowanym na Rycerza Anakinem i Janem Dodonną na czele. Armia ta miała za zadanie zastawić na wicekróla zasadzkę.
Jednakże Gunrayowi udało się uciec. Cato Neimoidia została podbita a mechanofotel Gunraya został przechwycony przez Republikę. Ten zbudowany specjalnie na zamówienie fotel miał wbudowany holoprojektor, który nadawał na zaszyfrowanym kanale, pozwalając wicekrólowi na komunikację bezpośrednio z Darthem Sidiousem. Rada Jedi następnie wysłała Anakina i Obi-Wana z misją aby podążyli oni za śladem pozostawionym przez to odkrycie i odkryli kim jest Darth Sidious. Te poszukiwania wysłały ich przez całą Galaktykę w poszukiwaniu każdego śladu Lorda Sith.
W międzyczasie Shu Mai, prezes Gildii Handlowej powróciła do swojej kwatery głównej na Felucii aby poczynić przygotowania do likwidacji sowich posiadłości. Ale na Felucię przybyła Barissa Offee oraz Seloniański padawan Zonder z zamiarem schwytania jej. Zostali oni jednak schwytani i dopiero później z pomocą im przybyła Aayla Secura i dowódca klonów Bly. Ta dwójka uwolniła schwytanych lecz niestety nie udało im się powstrzymać Shu Mai przed uwolnieniem śmiercionośnej broni biologicznej do systemu wodnego planety i ucieczką.
Po tych wydarzeniach Grievous zebrał całą Radę Separatystów i rozpoczął starania aby znaleźć dla nich bezpieczne schronienie. Jego pierwszym wyborem była Belderone, ale zostali oni zmuszeniu do ucieczki z tej planety po tym jak Republika przechwyciła transmisję o tym miejscu dzięki fotelowi Gunraya. Siły Republiki, pod dowództwem Obi-Wana i Skywalkera czekały już na uciekinierów. Doszło w efekcie do bitwy, w czasie której Skywalker przeleciał przez falę ognie z turbolaserów i zaatakował mostek okrętu flagowego Grievousa ' Niewidzialnej Ręki (Invisible Hand).
Okrętowi Konfederacji udało się jednak uciec dzięki temu, że otworzył on ogień do konwoju z uchodźcami, niszcząc kilka statków. Jednakże dzięki temu starciu Republika odkryła w jaki sposób odkodować transmisje Separatystów. Wkrótce też, badając mechanofotel, wywiad Republiki odkrył tajemnice jego pochodzenia oraz miejsce w którym najpewniej przebywał Darth Sidious. Okazało się iż miejsce to znajdowało się w samym centrum Coruscant, w obszarze zwanym Roboty (Works). Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa ujawnienia swojej tożsamości Darth Sidious postanowił zagrać jeszcze swoją ostatnią kartę. Jako Kanclerz Palpatine wygłosił on mowę, w której trzy planety: Mygeeto, Felucia i Saleucami zostały przez niego określone jako 'Triada Zła' a następnie wysłał tam połowę floty broniącej Coruscant w celu spacyfikowania planet. Jednocześnie jako Darth Sidious nakazał on hrabiemu Dooku i generałowi Grievousowi zaatakowanie osłabionej planety do której mieli oni dotrzeć poprzez tajemne szlaki nadprzestrzenne prowadzące przez obszar Głębokiego Jądra (Deep Core).
W tym samym czasie Obi-Wan i Anakin udali się na odległą planetę Nelvaan przekonani, że Grievous ukrywa się właśnie tam. Już na miejscu Anakin zabił olbrzymiego potwora uzyskując tym samym podziw tubylców. Widzieli oni jego przybycie jako znak iż jest on czempionem znanym jako Holt Kezed ('Duchowa Ręka' (Ghost Hand) w języku Nelvaanian ' nazwa ta miała odnosić się do mechanicznego ramienia Anakina). Tubylcy wierzyli, że uwolni on ich od tajemniczego zła. Po przejściu przez dość bolesną ceremonię, Anakin udał się na wyprawę aby zmierzyć się z czającym się nieopodal złem. Wszedł on do jaskini, gdzie otrzymał wizję, w której ujrzał jak staje się Darthem Vaderem. Następnie odkrył on laboratorium, w którym Unia Technokratyczna przeprowadzała eksperymenty na schwytanych tubylcach, zmieniając ich w przerażających mutantów. Anakin zniszczył laboratorium i zwrócił schwytanych ich rodzinom.
Nieco później, Kenobi wraz z Anakinem zostali wysłani na Tythe, aby przewodząc tu Czerwonej Eskadrze (Red Squadron) postarali się schwytać hrabiego Dooku, który miał się tu ukrywać w fabryce plazmy LiMerge. Eskadra została całkowicie zniszczona przez orbitalną obronę planety. Tym samym dwójka Jedi została zmuszona do samotnej konfrontacji z Dooku. Hrabia postawił przeciwko nim siły złożone z dużej ilości droidów bojowych, ale Anakin w pokazie czystej potęgi Mocy zawalił na nich całe sklepienie. Lord Sithów zdołał jednak wydostać się spod gruzów i na swoim jachcie ruszył na spotkanie z Grievousem nad Coruscant. Jedi również udało się wydostać spod ruin i udali się na swój okręt flagowy. Tu dowiedzieli się, że Coruscant zostało zaatakowane przez siły Separatystów, więc natychmiast podjęli decyzję o wyruszeniu do stolicy. Aby dotrzeć tam jak najszybciej udali się tam swoimi myśliwcami, pozostawiając powolniejsze okręty floty za sobą.
Bitwa o Coruscant
W międzyczasie nad Coruscant, flota Separatystów pod dowództwem Grievousa i Dooku rozpoczęła oblężenie stolicy. Konfederackie lądowniki wraz z rojami myśliwców zostały wypuszczone nad planetą. Przez ulice przetaczała się fala milionów droidów bojowych oraz czołgów, powodując zniszczenia i śmierć obywateli miasta. W odpowiedzi Republika wysłała swoje oddziały klonów i bitwa rozszalała się zarówno na planecie jaki i ponad nią. Wykorzystując zamieszanie bitewne Grievous wraz z oddziałem droidów wdarł się do gmachu Republikańskiej Pięćsetki (500 Republica) i porwał kanclerza Palpatinea zabijając przy okazji żołnierzy i Jedi, którzy go strzegli.
Uświadomiwszy sobie, iż zostali wywabieni z Coruscant, Anakin i Obi-Wan wyruszyli w drogę powrotną do stolicy aby przyłączyć się do próby uratowania Palpatinea. Wdarli się oni na pokład Niewidzialnej Reki (Invisible Hand), gdzie zmierzyli się z Dooku oraz Grievousem. W czasie starcia Anakin zabił Dooku, nakłoniony do tego czynu przez Kanclerza. Niestety Grievousowi udało się uciec a wraz ze śmiercią Dooku, to on stał się głównym dowódcą armii Separatystów. Jedi natomiast, wraz z uwolnionym Kanclerzem, powrócili na Coruscant jako bohaterowie.

Bitwa o Utapau. śmierć Grievousa
Po tym, jak Separatyści zostali wyparci z Coruscant, Palpatine stwierdził, iż zagrożenie ze strony Separatystów nie minie póki generał Grievous nie zostanie zniszczony. Wywiad klonów zlokalizował nową twierdzę Separatystów na Utapau i Rada Jedi wyznaczyła do zadania zniszczenia Grievousa Mistrza Kenobiego (wbrew życzeniom Kanclerza, który chciał aby to Anakin wykonał to zadanie).

Po przybyciu na Utapau, Obi-Wan został przywitany przez Tiona Medona, który poinformował go o dokładnym miejscu przebywania Grievousa i jego oddziałów. Kenobi udał się zgodnie z otrzymanymi informacjami na spotkanie z Grievousem. Gdy rozpoczął się pojedynek, został on przerwany przez atak 212 batalionu szturmowego klonów, dowodzonego przez komandora Codyego.

Widząc co się dzieje, Grievous ponownie próbował uciec. Jednak Obi-Wan nie zamierzał mu na to tym razem pozwolić i ścigał go aż do myśliwca Belbullab-22. Tu starli się oni po raz kolejny. Wydawało się, że przewaga jest po stronie Grievousa, tym bardziej iż w czasie pościgu Jedi zgubił gdzieś swój miecz świetlny. Ale w końcu Obi-Wan zwyciężył zabijając Grievousa za pomocą przyzwanego Mocą do ręki blastera. Oddziały Republiki następnie rozpoczęły stopniowe wypieranie nieprzyjaciela, aż do momentu kiedy otrzymali oni Rozkaz 66. Wówczas to na rozkaz Codyego, klony otworzyły ogień do Obi-Wana. Uważając, że Mistrz Jedi zginął kontynuowali następnie walkę z droidami aż do chwili kiedy zostały one wyłączone.
Kashyyyk
Niemal od samego początku wojny na Kashyyyk trwały starcia między siłami Republiki a armią Separatystów. Przywódcy Konfederacji zażądali od Wookich poparcia dla ich rebelii, ale Wookie odmówili. Generał Grievous postanowił zatem wysłać na planetę droidy bojowe, by 'przekonały' one Wookiech do przyłączenia się do ich strony. Sama planeta miała ze względu na swoje położenie, olbrzymie znaczenie strategiczne, gdyż stanowiła ona ważny punkt nawigacyjny na szlakach nadprzestrzennych południowo-wschodniego kwadrantu. Więc zarówno dla Republiki jak i dla Separatystów było niezwykle istotne aby uzyskać nad nią kontrolę.
Z tych właśnie powodów na Kashyyyk Republika wysłała do pomocy Wookim całe bataliony klonów. Na czele tej armii, ze względu na dobre stosunki jaki miał z Wookiemi, został wyznaczony Mistrz Yoda. Wraz z nim, na czele połączonych sił stanęli generał Tarfful i Chewbacca (jako dowódcy sił Wookiech). Na planetę przybyli także Mistrzowie Luminara Unduli i Quinlan Vos.
Gdy Yoda wraz ze swoimi oddziałami przybył na planetę, siły Separatystów już blokowały planetę. Jednak flota Mistrza Jedi była w stanie przebić się przez blokadę i wylądować na powierzchni. W efekcie nad planetą rozpoczęła się bitwa pomiędzy okrętami obu stron a w tym samym czasie na powierzchni obie strony czyniły przygotowania do starcia lądowego.
W trakcie rozpoczętej bitwy wszystko zdawało się wskazywać na to iż, mimo najlepszych starań połączonych sił Wookiech i Republiki, siły Separatystów zwyciężą. Wookiech uratowały od klęski dwa wydarzenia: nagłe wyłączenie droidów oraz wydanie Rozkazu 66. Niestety, jak sie już wkrótce miało okazać, oba te wydarzenia w efekcie wywołały dużo większą katastrofę dla Wookiech.
Pod koniec bitwy, Yoda wyczuł wielkie zakłócenie Mocy. Było ono spowodowane przez Rozkaz 66, który był właśnie rozsyłany do oddziałów klonów w całej Galaktyce. Komandor Gree otrzymał ten rozkaz na specjalnie szyfrowanym kanale przeznaczonym jedynie dla dowódców. Otrzymał on rozkaz zabicia Mistrza Yody. Jednakże Jedi wyczuł co się dzieje i zabił zarówno komandora jak i towarzyszącego mu żołnierza. Następnie wraz z Tarffulem i Chewbaccą uciekł wgłąb dżungli.
W tym samym czasie bitwa pomiędzy siłami Separatystów i Republiki zdawała się być zakończona. Wookie zbierali z pola walki wyłączone droidy podczas kiedy klony oceniały zniszczenia swojego sprzętu i przygotowywali się do dokonania inwazji Kashyyyku. Mistrzyni Jedi Luminara Unduli w czasie rozmowy z ośmioma oficerami klonów została przez nich otoczona i następnie zabita. Quinlanowi Vosowi natomiast udało się przeżyć gdyż został on uznany za martwego po tym jak klony zniszczyły jego czołg klasy Juggernaut. Wkrótce też siły Republiki wycofały się z systemu.
Rola Anakina Skywalkera
Anakin Skywalker, wybraniec, był jedną z bardziej kluczowych postaci w ciągu całego toku wojny. Ale miał on jeszcze większą rolę do odegrania w planach Sitha dotyczących zniszczenia Zakonu Jedi. Niemal od początku wojny Anakin stał się modelowym 'bohaterem z plakatu', którego twarz rozpoznawano niemal wszędzie. Można się zastanawiać na ile sam Zakon był postrzegany przez obywateli poprzez pryzmat właśnie Skywalkera. Niestety jednak dla Zakonu, ten który miał być największą nadzieją Zakonu stał się jego zgubą.
W czasie trwania działań wojennych, Palpatine stał się dla młodego Jedi kimś na kształt ojca. Anakin czuł się przy nim zupełnie swobodnie i powierzał mu swoje największe sekrety; sekrety których nie zdradzał nawet Obi-Wanowi czy swojej żonie PadmĂ?. Anakin mógł też rozmawiać z nim bez obaw, że będzie za coś zganiony, tak jak to często zdarzało się kiedy próbował dyskutować z Obi-Wanem. Kanclerz w niezwykle umiejętny sposób wykorzystał to pokładane w nim zaufanie podsycając w dyskretny sposób nieufność Skywalkera w stosunku do Rady Jedi i Kenobiego. W końcu Kanclerz odważył się ujawnić Anakinowi swą tożsamość jako Dartha Sidiousa. Wiedział on, że młody Jedi z całą pewnością powiadomi o tym odkryciu Radę.
Dowiadując się od Anakina kim jest poszukiwany od dawna Sith, Mace Windu wyrusza do biura Kanclerza z zamiarem jego aresztowania. Towarzyszy mu jeszcze trzech innych Jedi: Kit Fista, Saesee Tiin i Agen Kolar. Sam Anakin dostaje rozkaz pozostania w świątyni i oczekiwania na ich powrót. W czasie starcia do którego dochodzi, Palpatine bardzo szybko zabija towarzyszy Windu i Mistrz staje do samotnego pojedynku z Sithem. Niestety Anakin łamie jednak zakaz Mistrza i udaje się za nim aby dopilnować by Palpatine został aresztowany a nie zabity. Przybywa na miejsce dokładnie w chwili kiedy Mace stoi nad, jak mogło się wydawać, pokonanym Sithem z zamiarem jego zabicia. Wówczas to Palpatine zagrywa swoją ostatnią kartę, próbując ukazać Anakinowi sytuację w zupełnie innym świetle. Według słów Palpatinea, to Jedi próbują właśnie przejąc władzę w Republice i wbrew temu, czego go uczyli zamierzają zabić Kanclerza bez sądu. Sith wykorzystuje też jeszcze jedno uczucie młodego Jedi. Odwołuje się do jego miłości do żony i kusi go obietnicą pomocy w ocaleniu Amidali od śmierci w czasie porodu. Anakin podejmuje zatem decyzję iż Palpatine musi żyć gdyż potrzebuje on jego wiedzy postanawia przeszkodzić Mistrzowi Windu w zabiciu Sitha. Dokonuje tego odcinając Mistrzowi dłoń w której trzymał on swój miecz świetlny. Sytuację natychmiast wykorzystuje Palpatine i wykorzystując Błyskawice Mocy wypycha Windu z okna zrzucając go w dół. W tym właśnie momencie Anakin uzmysławia sobie co zrobił, jednak jest już za późno i chłopak poddaje się władzy Lorda Sith stając się jego uczniem, ślubując wierność naukom Sithów i otrzymuje od swojego nowego mistrza imię Darth Vader. To imię już wkrótce będzie budziło postrach w całej galaktyce. Pierwszym rozkazem, który otrzymuje Vader jest udanie się na czele 501 Legionu klonów do świątyni Jedi i zabicie wszystkich znajdujących się tam Jedi. Następnie ma się udać na Mustafar, gdzie ma wyeliminować Radę Separatystów. W ten sposób rozpoczyna się kolejna Czystka Jedi.

Zakończenie Wojny
Podczas gdy Vader dokonywał czystki w świątyni, Palpatine wysłał do oddziałów klonów stacjonujących w tym momencie niemal w całej galaktyce, polecenie wykonania Rozkazu 66. Po otrzymaniu tego rozkazu żołnierze zwrócili się natychmiast przeciwko swoim dowódcom Jedi.
Lista zabitych w czasie tego ataku Jedi jest bardzo długa, a znajdują się na niej imiona między innymi tak znanych Jedi jak: Aayla Secura, Luminara Unduli, Ki-Adi Mundi, Plo Koon, Stass Allie oraz padawani: Bene, Whie Malreaux i Zett Jukassa. Na szczęście nie udało się zabić wszystkich Jedi a wśród tych, którym udało się ocaleć znaleźli się między innymi: Obi-Wan Kenobi, Yoda, Shaak Ti, A'Sharad Hett,, Sian Jeisel, K'Kruhk, Tholme, T'ra Saa i Quinlan Vos.
Po zakończeniu czystki w świątyni Vader udał się w swoim myśliwcu na Mustafar, gdzie przebywali członkowie Rady Separatystów. Wcześniej zostali oni powiadomieni o tym, iż wkrótce przybędzie wysłannik Lorda Sidiousa, który 'zaopiekuje się nimi'. Po przybyciu na planetę Vader zabił wszystkich członków Rady. Jako ostatni zginął Nute Gunray, który do ostatniej chwili błagał o życie.
Następnie Palpatine nakazał Vaderowi wysłać sygnał wyłączający droidy bojowe. Tym samym wiele twierdz Konfederacji zostało pozbawionych ochrony i zmuszonych do poddania się. W tym momencie Vader zauważył niewielki statek, który właśnie podchodził do lądowania. Vader rozpoznał w nim statek jego żony, która przyleciała tu by go odszukać i zabrać z dala od okrucieństw wojny. Jednak na pokładzie, bez wiedzy PadmĂ? ukrywał się także Obi-Wan, który przybył tu w poszukiwaniu swojego dawnego ucznia. W napadzie wściekłości Vader uznał, że Amidala zdradziła go i ściągnęła Kenobiego na planetę by ten mógł go zabić. Nie będąc już w stanie kontrolować swojej wściekłości, Vader sięgnął po Ciemną Stronę i zaczął dusić swoją żonę. Przeszkodził mu w tym jego dawny mistrz. Obi-Wan raz jeszcze próbował ocalić Anakina od Ciemnej Strony i przemówić do jego rozsądku, jednak ten znajdował się już zbyt daleko na tej ścieżce. W efekcie doszło do epickiego pojedynku, który zakończył się ostatecznie zwycięstwem Obi-Wana. Zostawił on, jak się mu wówczas wydawało na pewną śmierć, okaleczonego Anakina. Ale wkrótce po jego odlocie z nieprzytomną Padme na pokładzie, na planetę przybył Palpatine, który wyczuł nieco wcześniej, iż Vaderowi może zagrażać niebezpieczeństwo. Sam Palpatine był nieco wcześniej zmuszony do stawienia czoła w sali obrad Senatu Mistrzowi Yodzie. Jednak z tego starcia Sith wyszedł zwycięsko a Yoda musiał udać się na dobrowolne wygnanie na Dagobah.
Vader został zabrany z powrotem na Coruscant, gdzie przeszedł przez serię operacji, która zmieniła go w narzędzie terroru świeżo obwołanego imperatorem Palpatinea. W tym samym czasie na świat przyszła dwójka dzieci Vadera o czym ani Vader ani Imperator nie wiedzieli. Sam Vader od Sidiousa usłyszał, że w napadzie gniewu zabił swoją żonę. W odruchu żalu i gniewu Vader zniszczył wszystkie droidy w centrum medycznym i ostatecznie poddał się Ciemnej Stronie.
Skutki Wojny Klonów
Po pokonaniu Separatystów i zniszczeniu Zakonu Jedi, Palpatine wygłosił przed Senatem płomienną mowę, w której obwołał się Imperatorem, ujawnił 'zdradę' Jedi oraz ogłosił reorganizację Republiki w Pierwsze Imperium Galaktyczne. Mowa ta została przyjęta gromkimi brawami. Jedynie nieliczni z senatorów zdawali sobie sprawę z tego, że to właśnie jest koniec demokracji i wolności. I to właśnie ci senatorowie nie mogli też uwierzyć w 'zdradę' Jedi.
Po tym wystąpieniu Palpatinea doszło do wielkich zmian w strukturze władzy byłej Republiki. Senatorowie, którzy złożyli swoje podpisy pod Petycją 2000, którą przedstawiono Palpatineowi na kilka dni przed ustanowieniem Imperium, zostali aresztowani pod zarzutem zdrady. Komisja Obrony Republiki, utworzona podczas Wojen Klonów została połączona z Imperialnym Biurem Bezpieczeństwa i została przemianowana na Komisję do sprawy utrzymania Nowego Porządku. Żołnierze klony mieli od tej chwili być znani jako Imperialni szturmowcy. Majątek i zasoby Federacji Handlowej, Sojuszu Korporacyjnego, Gildii Kupieckiej, Unii Technokratycznej i Intergalaktycznego Klanu Bankowego zostały oddane pod kontrolę Imperium. Dokonano również zmian w machinie wojennej Republiki, wycofując stare statki i machiny (takie jak np. transportowce klasy Acclamator czy AT-TE) ze służby na linii frontu a na ich miejsce wprowadzono nowe jednostki takie jak np. niszczyciel gwiezdny klasy Imperial czy maszyna krocząca AT-AT. Kapitanowie okrętów Republiki, którzy brali udział w ważniejszych starciach Wojny Klonów zostali uznani za autorów tych zwycięstw, natomiast całkowicie pominięto rolę Jedi w tych starciach.
W ten właśnie sposób zakończyła się ostatecznie Wojna Klonów. Zakończyła się ona całkowitym upadkiem Republiki, na miejsce której pojawiło się Imperium.
Jednak skutki wojny dały się odczuć jeszcze długo po zakończeniu konfliktu, choć nie były one tak bardzo oczywiste. Jednym z efektów tego konfliktu był wzrost nieufności i niechęci w stosunku do droidów. Pozostałe konsekwencje, które jeszcze przez długi czas były odczuwalne to zniszczenie wielu planet oraz osłabienie samej galaktyki, które było niezbędne do przygotowania rządów Imperium.
Zamiast Zakończenia
Wielu cywilów było dobrze zaznajomionych z przebiegiem działań wojennych. Przyczyniły się do tego głównie transmisje HoloNetu. Właściwie przez cały okres konfliktu obywateli Republiki byli całkowicie lojalni i właściwie nie było przypadków zdrady. Było tak jednak nie ze względu na jakiś szczególny patriotyzm lecz raczej na pewną presję tworzoną przez społeczeństwo. W czasie tych niespokojnych czasów, każdy kto zaczynał zastanawiać się nad działaniami Republiki zawsze byli postrzegani z dużą dozą podejrzliwości. W szczególności senatorowie musieli bardzo uważać na swoje słowa, zwłaszcza kiedy ośmielali się kwestionować reformy wprowadzane przez Wielkiego Kanclerza. Często tacy senatorowie musieli potem walczyć z oskarżeniami o sprzyjanie Separatystom lub o sympatyzowanie z nimi. Sam Palpatine zaczął być uznawany za niezastąpionego przywódcę. Z tego właśnie powodu każda próba przeciwstawienia się jego decyzjom lub podważenia jego władzy była piętnowana przez społeczeństwo. Sam Palpatine sprytnie wykorzystywał ten strach i przekonanie, że bez niego Republika nie będzie miała żadnych szans przeciwko Separatystom. Był to jeden z elementów jego planu, którego celem było zdobycie władzy w Galaktyce i zniszczenie Zakonu Jedi.
Kolejnym krokiem było zmienienie postrzegania nowych żołnierzy klonów. Do tej pory to Jedi byli postrzegani jako obrońcy Republiki. Ale wojna jasno pokazała, że jest ich zbyt mało by mogli nadal chronić całą Galaktykę. Potrzebna była regularna armia i taka właśnie została stworzona. I w miarę postępu działań wojennych to właśnie klony były postrzegane coraz częściej jako główni obrońcy. Z czasem zmieniło się też ogólne nastawienie do tych nowych wojowników. Początkowo postrzegani jedynie jako organiczna forma broni przeciwstawiana mechanicznej armii droidów, z czasem zaczęto dostrzegać w nich 'człowieczeństwo'. Zwłaszcza kiedy do obywateli docierały kolejne informacje o setkach i tysiącach klonów składających w ofierze za wolność Republiki swe życia. Przy końcu wojny stali się oni symbolem nadziei. Także dla Jedi stali się oni towarzyszami broni. Zaczęto też wprowadzać nowe przepisy mające zmienić sposób traktowania klonów już nie jako zasoby czy też maszyny które można poświęcić, ale jak innych ludzi.
W czasie całej tej wojny Jedi stali na czele armii stając się bohaterami tej wojny. Zwłaszcza duet Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker był wdzięcznym tandemem bohaterów na plakaty. Ale wojna ta robiła też coś złego z samym Zakonem. Jedi nigdy nie mieli być wojownikami. Jedi mieli być obrońcami pokoju i sprawiedliwości. I nawet jeśli część Jedi faktycznie była wojownikami to w czasach wojny wszyscy musieli się nimi stać. Niestety, rola jaką musieli teraz pełnić powodowała, że często znajdowali się oni niebezpiecznie blisko Ciemnej Strony. A nie wszyscy mieli odpowiednie doświadczenie, bo móc sobie poradzić z tak trudnymi sytuacjami. Również postrzeganie Zakonu przez obywateli zaczęło sie jednak zmieniać. A dodatkowo nie pomogło ujawnienie zdrady takich Jedi jak Sora Bulq, Depa Billaba czy Quinlan Vos, którzy zdradzili nie tylko Zakon ale i Republikę. Pamiętano też i o tym, że przywódca Separatystów ' hrabia Dooku, sam był wcześniej Jedi. Oprócz tego sama wojna pokazała też, że Jedi wcale nie są tak niepokonani jak się to wcześniej wydawało. Pokazała za to, że są oni tak samo podatni na niebezpieczeństwo śmierci jak i zwykli ludzie i jednak można ich zabić. I wraz ze śmiercią coraz większej ilości Jedi, coraz bardziej wiara pokładana w Zakonie słabła.
Nie powinno zatem dziwić, że kiedy Palpatine ogłosił 'zdradę' Jedi większość obywateli bez trudu uwierzyła w te rewelacje i obróciła się przeciwko Zakonowi pozwalając jednocześnie Palpatineowi, którego postrzegano jako wybawcę nie tylko przed groźbą Separatystów ale też i 'zdradzieckich Jedi', na przejęcie władzy.
Niestety, będzie musiało minąć jeszcze wiele lat, zanim ludzie uświadomią sobie wszystkie konsekwencje swej krótkowzroczności.
Wróć na górę