Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Bitwa o Ebaq 9

Autor: Taun Aura

Nowa Republika uzyskała od Szczątek Imperium mapy tras hiperprzestrzennych światów Głębokiego Jądra galaktyki w zamian za wszystkie opracowane informacje dotyczące Yuuzhan Vongów i sposobów walki z nimi.

Jednym ze światów Głębokiego Jądra był Ebaq. Kontrwywiad Nowej Republiki przekazał mylące informacje szpiegom najeźdźcy wykonującym swe zlecenie na Mon Calamari, w których zawarte były informacje, że Rząd Nowej Republiki ukrywa się razem z bliźniakami Solo chronionymi przez elitarne jednostki Rycerzy Jedi na Ebaqu 9.

Yuuzhan Vongowie spragnieni walki połknęli przynętę i wysłali 5 gigantycznych grup bojowych składających się z tysięcy statków na Ebaqa. Aby utwierdzić najeźdźców w przekonaniu, że zniszczą serce Nowej Republiki generał Farlander poprowadził swoją flotę bez koordynacji do obrony i pozwolił Yuuzhan Vongom uwierzyć, że udało im się zaskoczyć swoją ofiarę, Nową Republikę. Po dłuższej chwili bezładnej walki przybyły grupy bojowe przemytników i admirała Kre'Fey'a. Jednakże mistrz wojenny Yuuzhan Vongów, Tsavong Lah nie zorientował się, że jest w pułapce i kontynuował walkę. Po niedługim czasie przybyło kilka grup bojowych Garma Bel Iblis'a, które razem z innymi flotami Nowej Republiki okrążyły i zaczęły dziesiątkować Yuuzhan Vongów.

Kiedy Tsavong Lah zrozumiał, że nie wygra tej bitwy wydał rozkaz szturmu na powierzchnię Ebaqa 9, gdzie przebywała Jaina Solo wraz z innymi Rycerzami Jedi. Mistrz wojenny Yuuzhan Vongów wydał także rozkaz pozostałym siłom do powrotu na Yuuzhan'Tara (dawniej Coruscant), lecz Nowa Republika przewidziała taki ruch i przed bitwą ustawiła na hiperprzestrzennych trasach łączących system Ebaqa z resztą galaktyki, minę interdykcyjną, a wokół niej setki tysięcy min ustawionych blisko siebie. Kiedy resztki floty Yuuzhan Vongów próbowały uciec, zostały wyszarpnięte z naprzestęni przez minę interdykcyjną w samym środku pola minowego. Chociaż miny nie zniszczyły wszystkich uciekających najeźdźców, to jednak odnieśli oni poważne straty.

W tym czasie Tsavong Lah dowodząc oddziałami piechoty szturmował Ebaq 9 aby móc rozpocząć polowanie na Rycerzy Jedi. Jednak naziemny atak Yuuzhan Vongów zakończył się gdy Vergere, ostatni Rycerz Starej Republiki pilotując swojego A-Winga wleciała do sieci tuneli wydrążonych w planecie wciągając za sobą przy użyciu Mocy miny. To spowodowało zawalenie się wielu tuneli i dekompresje zabijając Yuuzhan Vongów. Członkowie szwadronu Bliźniaczych Słońc mieli na sobie kombinezony próżniowe, dzięki czemu przeżyli. Ocalał także sam Tsavong Lah i starał się zabić w pojedynku Jaine Solo, ale ta sztuka mu się nie udała i poległ. Śmierć poniosła także Vergere, gdyż będąc świadoma poświęcenia swego życia uratowała bliźnięta Solo.

W wyniku bitwy o Ebaq 9 flota Yuuzhan Vongów została zdziesiątkowana, co dało Nowej Republice i jej sojusznikom czas na przegrupowanie, szkolenie rekrutów, a także opracowanie skuteczniejszej strategii w walce z nieprzyjacielem, który musiał skoncentrować się na długotrwałym procesie odbudowy floty.
Wróć na górę