Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Acklay

Autor: Arya Koan

Acklay to drapieżny, ziemno-wodny skorupiak pochodzący z planety Vendaxa, mierzący średnio 3 metry wzrostu i poruszający się na sześciu krocznych odnóżach zakończonych potężnymi pazurami. Stworzenia te żyły pod wodą, jednak często wychodziły na ląd na łowy (ich głównym pożywieniem były lemnai). Ich oczy nie pozwalały im widzieć na duże odległości, ale za to doskonale sprawdzały się w ciemności (było to przystosowanie do życia pod wodą). Chociaż zaliczano je do skorupiaków, acklaye posiadały też pewne cechy gadów, takie jak mocne szczęki wyposażone w ostre zęby, czy gruba, szorstka skóra, której kolor wahał się od zielonego do brązowego.
Skóra zwierzęcia była najcieńsza na brzuchu, dlatego właśnie to miejsce było najwrażliwsze. Skóra była pokryta włoskami, które odpowiadały za zmysł dotyku. Włoski te elektryzowały się również, kiedy inna żywa istota znalazła się w pobliżu. Kostne wyrostki na szyi acklaya służyły do odstraszania i obrony przed napastnikiem. Sześć śmiertelnie niebezpiecznych pazurów pozwalało na przyszpilenie i rozszarpanie przeciwnika. Długie kończyny umożliwiały atak z dużej odległości. Żołądek skorupiaka był niewielki, ale zwierzę posiadało zdolność powiększania go w razie potrzeby. Acklaye miały bardzo szybki metabolizm, co pozwalało na błyskawiczne dostarczenie energii organizmowi, ale z drugiej strony groziło szybką śmiercią z głodu.
Niezwykle rzadko zdarzało się, żeby acklay był wrażliwy na Moc. Taki osobnik mógł nauczyć się, jak z niej korzystać i posiąść zdolność wytwarzania błyskawic Mocy.
Przystosowanie do walki a także agresywność tych zwierząt sprawiły, że często były one eksportowane z Vendaxy na światy takie jak Geonosis, by tam walczyć na arenach z innymi zwierzętami oraz z istotami rozumnymi. Niedługo po tym jak Geonosianie zajęli się hodowlą acklayi, stworzeniom udało się wydostać na wolność i znaleźć dla siebie niszę ekologiczną na tej niegościnnej planecie. Wkrótce gatunek ten stał się dominującym drapieżnikiem na terenie Mrocznego Morza (basic: Ebon Sea). Na skutek skażenia wody chemikaliami pochodzącymi z Golbah’s Pit, na Geonosis wyewoluowała zmutowana odmiana Acklaya wyróżniająca się połyskującą skórą i wyjątkowo dużymi rozmiarami. Acklaye można było spotkać także na Felucii i Lehonie.
Wróć na górę