Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Utapau

Autor: Werewolf

Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Tarabba
System: Utapau
Długość dnia: 27 standardowych godzin
Długość roku: 351 lokalnych dni

Utapau była jałową planetą w Systemie Utapau, Sektorze Tarabba w Zewnętrznych Rubieżach. Była macierzystą planetą ras Pau'an i Utai, powszechniej nazywanych ogólnie Utapaunami. Obie rasy żyły w wielu ogromnych obszarach depresji, którymi usiana była powierzchnia planety.
51000 lat świetlnych od Jądra Galaktyki, Utapau orbitowała wokół jednego słońca i sama była okrążana przez dziewięć księżyców. Była zrobiona z płynnego, metalowego jądra z kamienną warstwą i kamienną, wapienną skorupą. Woda stanowiła zaledwie 0,9% powierzchni, jednak najbardziej znaczący był ogromny, podziemny ocean otaczający planetę pod skorupą. Chociaż wcześniej rozległe powierzchniowe oceany pokrywały planetę, przeciekły do podziemnego oceanu z łatwością przez zerodowaną skorupę, przez kolosalne groty, które kiedyś były komorami magmy. W zamian za to, erozyjne morze wsparło wielkie obszary depresyjne poprzez smagane wiatrem i trawiaste obszary możliwe do zaludnienia. Powstałe duże złoża minerałów pod powierzchnią oceanu są świetnym źródłem dochodów dla planety.
Obszary depresji były na Utapau powszechnym zjawiskiem geologicznym, które powstawało w miejscach, gdzie skała pod powierzchnią jest zrobiona z materiałów takich jak wapień, węglanowa skała, które mogą zostać rozpuszczone przez wody gruntowe przepływające przez nie. Ta skała może być również osłabiona przez kwaśny deszcz. Kiedy te skały są rozpuszczone, wielkie przestrzenie rozwijają się pod spodem dopóki nie staną się zbyt duże i ląd powyżej luki zapada się. Pojawiające się naturalnie obszary depresji powstają również przez duże okresy suszy lub gdy groty z podziemnymi strumieniami naturalnie tworzą drogę.

Utapau była pokojowym światem, który próbował pozostawać neutralnym w czasach galaktycznego konfliktu. Planeta była dzielona między dwie humanoidalne rasy żyjące w symbiozie, których wspólni przodkowie zasiedlili planetę w tym samym miejscu po 57,000 roku BBY. Powolni, szaroskórzy Pau'anie wypełniali tylko trzydzieści procent populacji planety, jednak pełnili funkcje takie jak właściciele portów, biurokraci i arystokracja planety. Przysadziści i pokorni Utai wypełniali klasę pracującą, która utrzymywała wiatraki w swoich miastach w obszarach depresji i służyli jako treserzy varactyli i dactillionów - skrzydlatych wierzchowców rodzimych dla Utapau.
Pierwotnie Pau'anie i Utai żyli oddzielnie: Pau'anie na niewyróżniającej się powierzchni, a Utai głęboko pod ziemią. W okresie 10000 lat przed Wojnami Klonów klimat planety zaczął się zmieniać, wytwarzając coraz mocniejsze burze wiatrowe. To zmusiło Pau'an do zejścia pod powierzchnię i ponownego przywrócenia relacji z Utai i dodanie swojego, unikalnego stylu do ich miast. Społeczności obszarów depresji stały się mieszanką architektury Pau'an i Utai tworząc formę znaną jako Ossic. Te miasta były budowane w szczelinach i na skalnych występach, które znaczyły ściany obszarów depresji.
Wymieszana populacja Pau'an i Utai została podzielona na niepodległe miasta. Występowały okazjonalne potyczki i małe wojny między społecznościami różnych obszarów depresji. Jednakże, dzięki staraniom tamtejszych arystokratów, takich jak Timon Medon, różne miasta zostały połączone i Utapau została zjednoczona. By dostarczyć miastom Utapau wystarczającej dawki energii, wiele wiatraków zostało zbudowanych na wietrznej powierzchni. Te farmy były zdolne wygenerować 99% energii, którą zużywała społeczność Utapau.
Podczas Wielkiej Wojny, Utapau stała się jednym z wielu pól bitewnych pomiędzy Republiką Galaktyczną a odrodzonym Imperium Sith. Około 50 roku BBY, poza planetarna firma zajmująca się wydobywaniem podziemnej wody znalazła przypuszczalnie leczący składnik w wodach w podziemnych jeziorach na Utapau. Eksport tej wody wzniósł Utapau do galaktycznej społeczności. Przez millenia trwała plotka głosząca, że ta planeta była jednym z miejsc powstania Zakonu Jedi. Ta legenda została dodana do reklamowanych sloganów, ale wkrótce odkryto, że ta woda nie ma żadnych niezwykłych właściwości i biznes upadł. W czasie przed Wojnami Klonów, Utapau służyła również jako główna siedziba firmy Buuper Torsckil Abbey Devices.
Utapau nigdy nie dołączyła do Republiki Galaktycznej. Podczas Wojen Klonów, pozostała neutralna, ale posłuszeństwo zostało wymuszone na ówczesnym Mistrzu Administracji Portowej, Tionie Medonie, kiedy Generał Grievous i Rada Separatystów wzięli planetę w posiadanie z rozkazu Dartha Sidiousa.. Mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi przyleciał do miasta Pau, by zatrzasnąć pułapkę na Separatystów. Tion Medon podał mu w sekrecie miejsce ukrycia Generała Grievousa.
Generał Kenobi wysłał swojego astrodroida R4-G9 razem ze swoim myśliwcem z powrotem do floty Republiki, by separatyści uwierzyli, że odleciał. Potem zaatakował Grievousa, kiedy ten nie był przygotowany. Podczas ich walki, pojawiły się siły komandora Cody'ego, wliczając część 501-go Legionu, razem z jego własnymi żołnierzami Batalionu 212, tak jak i lokalnymi wojownikami i pilotami. Mistrz Kenobi pokonał Grievousa i roboty. To było miejsce, gdzie zginął Generał Grievous i gdzie klony próbowały zabić Obi-Wana Kenobiego.
Problemy Utapau tutaj się nie kończą. Klony, podążając za Rozkazem 66 i Deklaracją Nowego Porządku, zaatakowali Obi-Wana prawie go zabijając i zmuszając do ucieczki z Utapau. Później klony zrobiły obławę na członków ruchu oporu, w tym Tiona Medona i deportowali kilku na Byss, gdzie zostali niewolnikami w „staraniach ponownej kolonizacji”. Imperium potem ustabilizowało sekretny magazyn na Utapau, który przetrzymywał takie rzeczy jak szczątki ciała Grievousa i jego myśliwca.
W 0 roku BBY, Utapau była przeważnie władana przez rodzinę Fey i były tam jakieś wpływy rebelianckie na tym odległym świecie. Zann Consortium miało szanse skorumpować Utapau poprzez wysłanie Silri, części Profanatorów, dwóch MAL-i (Missile Attack Launchers) i droideków typu drugiego, by pojmać Garnaka Feya i zmusić władze Utapau, by sprostały żądaniom Consortium. Po Bitwie o Endor, Utapau była jedną z pierwszych planet, które stały się częścią Nowej Republiki, ruchu stworzonego, by zapobiec prawdopodobieństwu ataku przez siły najeźdźców.
Podczas Drugiej Imperialnej Wojny Domowej szczątki Sojuszu Galaktycznego prowadzone przez Admirała Gara Staziego założyły bazę na Utapau po ich zwycięstwie nad siłami Sithów i imperialnych na planecie Dac. Po zniszczeniu Da Soocha V, naukowiec Sithów Vul Isen i Lord Sithów Darth Azard założyli sekretne laboratorium na planecie, kiedy Isen zaczął poznawać różne gatunki planety, by zatruć ich i zniszczyć opór Sojuszu. Planował także wysłać zabójcę, by wywiózł Admirała Staziego przed wypuszczeniem toksyn. Na szczęście, plany Isena zostały pokrzyżowane przez Rycerza Jedi Wolfa Sazena i Cade'a Skywalkera razem z ich współpracownikami: człowiekiem Jariahem Synem oraz Zeltronką Deliah Blue. Zabójca Isena, strażnik Sojuszu Galaktycznego, przekupiony przez Sithów, został zabity przez Syna i Blue, kiedy Azard został śmiertelnie raniony przez Sazena w walce na miecze świetlne, a Vul Isen został przecięty na pół prze Skywalkera zanim zdążył zatruć planetę.

W czasie przed Wojnami Klonów, Utapau był jednym ze światów ograniczonych przez Federację Handlową zakazem broni na odległych regionach. Z tego powodu, lokalna flota obronna była skupiona wokół słabych statków wojennych, z których wiele zostało stworzonych na Utapau, wliczając w to wariant Dreadnaught firmy Rendili StarDrive. Taka flota była zdolna ochronić przed grasującymi piratami, ale jako statek bitewny była przewyższana klasą przez statki wystawione przez bogate i zindustrializowane sektory. Na przykład, każdy okręt stanowił jedynie jedną piątą okrętu bitewnego klasy Lucrehulk i wszystkie zostały zniszczone przez atakującą flotę Sepratystów.
Z drugiej strony, pierwszorzędnym myśliwcem Utapau był Porax-38, będący wytrzymałym, afrontowym myśliwcem o dużym zasięgu, stworzonym dla pilotów rasy Utai i zdolnym do wydłużonych międzygwiezdnych patroli (nawet do dwudziestu dni). Wypadły dobrze, gdy rozproszone Siły Podniebne Utapau zebrały się, by wyrzucić Separatystów przy boku Republiki w Bitwie o Utapau. Dodatkowo oprócz mechanicznych okrętów, Siły Podniebne używały rodzimych dla planety dactillionów, wielkich, latających gadów, które mogły ponieść jeźdźca w bitwie.
Wróć na górę