Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Tuskeni

Autor: Vendea

Tusken Raiders, mniej formalnie Ludzie pustyni albo po prostu Tuskeni byli kulturą nomadów. Nazwa Ludzie pustyni została im nadana ze względu na życie na pustyni i była używana od około 4000 roku BBY, ale bardziej formalną nazwę zyskali o wiele później, ze względu na ataki osady w Fort Tusken w 98-95 roku BBY. Była to ostateczna nazwa. Na swojej rodzimej planecie Tatooine często byli wrogo nastawieni do lokalnych osadników. Ludzie Pustyni znani byli z tego, że przyjmowali sieroty osadników, takich jak K'Sheek. Ponadto, Rycerz Jedi Sharad Hett zdobył miejsce w ich plemieniu poprzez wielkie męstwo w walce. Oprócz tycz przypadków i nielicznych innych nic nie wskazuje na to, że ludzie byli obecni wśród Tuskenów. Uważa się, że Tuskeni i Jawowie pochodzą od jednego przodka Kumumgah. Stwierdzono, że Tuskeni byli biologicznie niezgodni z ludźmi co oznacza, że składali się z nie-ludzkiego gatunku. Badania naukowe niewielu znalezionych zwłok były nieprzekonujące.

Ich strój był bezpośrednim wyrazem ich stylu życia. Choć był zróżnicowany w zależności od plemienia, niektóre aspekty nie zmieniały się. Ich oczy były pokryte goglami lub maską najprawdopodobniej po to, aby ułatwić oddychanie. Kobiety zmieniły strój męski, dodając kły szczurów womp (choć w niektórych plemionach mężczyźni i kobiety nosili takie same stroje). Dzieci Tuskenów nosiły maski, których nie można było ściągnąć do momentu stania się dorosłym.
Tuskenom nie wolno było zdejmować odzieży ochronnej przed innymi, z wyjątkiem kilku bardzo specyficznych okoliczności: po urodzeniu dziecka, w noc poślubną i podczas rytuałów związanych z osiągnięciem jakiegoś wieku, a dorośli tylko w zaciszu swoich namiotów. Złamanie tej reguły oznaczało wygnanie albo śmierć, w zależności od szczegółowych przepisów plemienia. Nacisk na wygląd zewnętrzny był jedną z najbardziej charakterystycznych elementów kultury Tuskenów. W kulturze Tuskenów odsłonięcie każdej części ciała było zabronione i traktowane jako hańba. Ludzie Pustyni mówili gardłowym językiem znanym jako Tusken. Bez języka pisanego, Tuskeni przekazywali sobie wiedzę opowiadając historie.
Kultura Tuskenów została określona przede wszystkim przez warunki klimatyczne Tatooine. Przeżycie było priorytetem, tak jak obrona. Dużą częścią ich kultury były opowieści. Opowiadał uczony z każdego plemienia i przekazywano je z pokolenia na pokolenia. Jeżeli gawędziarz powiedział jedno słowo nieprawidłowo, zostawał zabity wręcz za bluźnierstwo. Bardzo integralną częścią ich kultury jest popełnianie rytualnych samobójstw. Odrzucanie większości przykładów nowoczesnej technologii nie było rzadkością. Bantha to kolejny element kultury Tuskenów.

Tuskeni zostali podzieleni na małe plemiona i klany, które zawierały od 20 do 30 istot, ale koncentruje ich zamieszkanie w jednym z obszarów gór skalistych, które są położone z dala od ruchomych piasków. W typowych plemionach dorośli mężczyźni sprawowali rolę myśliwego i obrońcy, często pozostawiali swoje obozy na dłuższy okres czasu. Ze względu na brak zaawansowanej technologii ich społeczeństwo było prymitywne i złośliwe, więc byli uznani za barbarzyńskie potwory przez większość ludności galaktyki.
Kobiety troszczyły się o dzieci, znane jako uli-ah. Po zakończeniu obrzędów dorosłości w wieku 15 lat uli-ah otrzymywał pełny status w plemieniu i powiązanie do małżeństwa w uroczystości z udziałem wymiany krwi między mężczyzną a kobietą i ich banthą (Ludzie Pustyni nauczyli się je oswajać, a między jeźdźcami a ich zwierzęciem istniała więź).
Prowadzili głównie koczowniczy tryb życia, jednak istniały dwa wyjątki. Wiele rytuałów Ludzie Pustyni odbywają razem. W wielu plemionach młodzież przechodziła rytuał znany jako ,,bloodrite'', w którym mogła zaprezentować swoje umiejętności łowieckie. Najbardziej prestiżowym testem dorosłego mężczyzny było upolowanie i zabicie smoka Krayt i zabranie pereł z żołądka.
Wróć na górę