Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Jawowie

Autor: Vendea

Jawa byli niskimi gryzoniami z Tatooine. Byli zaciekłymi padlinożercami. Jawowie większą część swojego życia poświęcali na oczyszczanie pustyni Tatooine w poszukiwaniu wszelkiego złomu, droidów lub części mechanicznych i zaawansowanych technologii, ponieważ suchy klimat zachowywał wszelkie zanieczyszczenia. Dorastając, Jawowie zostali wybierani do pracy, uczestniczyli w zamiataniu ulic i odsprzedawaniu niepotrzebnych wyrobów znalezionych na pustyni. Pozostali mieszkali w twierdzach, gdzie były przechowywane ich klejnoty i dzieci mogły tam bezpiecznie dorastać. Byli biernymi istotami i nie przeciwdziałali kolonistom planety, w przeciwieństwie do innych ludzi, tubylców Sand, zamiast tego widzieli obcokrajowców jako doskonałe źródło możliwości finansowych. Jawowie sprzedali dwa roboty wujkowi Luke'a Skywalkera.
Jawowie byli łatwo rozpoznawalni dzięki brązowym szatom z kapturem, świecącym żółtym oczom, niskim wzroście. Dzięki badaniu zwłok i pozostałości szkieletowych odkryto, że gatunek Jawów był chudy. Byli oni podobni do gryzoni ze skurczonymi twarzami. Ich twarze przez cały czas pozostają zasłonięte poprzez osłony z tkaniny, która zatrzymuje wilgoć, rozprasza ciepło, ale poprzez nią ukrywają swoją tożsamość. Polerowane pomarańczowe kamienie były osadzone w tkaninie w celu ochrony wrażliwych wizji Jawów. Były one znane z niezwykle silnego zapachu, który daje im możliwość poznania niewiarygodnych ilości informacji, takich jak tożsamość innych Jawów, zdrowia, posiłku a nawet nastroju. Badania sugerują, że Jawowie i Tuskeni to rodzime gatunki, ponieważ ewoluowali z wymarłego już gatunku, Kumugah, a inne badania sugerują, że pochodzą oni od ludzi. Ze względu na ich nieśmiałość oraz charakter prywatny ich dokładne pochodzenie nie jest znane.
U Jawów ewoluowało kilka ważnych cech życia, takich jak wyjątkowa widoczność w nocy i silny układ odpornościowy. Normalną temperaturą ich ciała jest 46ºC, w wyniku której ich metabolizm i skuteczność układu pokarmowego jest wysoki.
Jawowie mieszkali w oddzielnych klanach, każdy miał własne terytorium do życia i oczyszczania. Ogólne funkcjonowanie klanu Jawa było nadzorowane przez kobietę Shamana. Kobieta stawała się szamanem, kiedy posiadała zdolność korzystania z Mocy, na przykład przezwyciężania chorób, otrzymywania wizji lub została wybrana i przeszkolona przez dotychczasowego szamana. Wierzono, że szamani posiadają zdolność do przepowiadania przyszłości, a rzucane czary, klątwy i błogosławieństwa do obrony klanu zapewniają dobrobyt wszystkim członkom klanu. Szamani pozostawali w bezpiecznych twierdzach klanu. Inne kobiety otrzymywały trochę szacunku w społeczeństwie Jawa. Jawowie wracają do swoich warowni przed rozpoczęciem sezonu burz na Tatooine.
Twierdze miały wysokie ściany wykonane z dużych kawałków starych rozbitych statków kosmicznych w celu obrony przed ludźmi, smokami i burzami piaskowymi. Raz w roku, przed sezonem burz wszystkie klany Jawa zbierają się w wielkim basenie Morza Wydm. Rozmowy między klanami dotyczyły wielu rzeczy, na przykład porównania danych nawigacyjnych na pustyni. Jawowie ciągle zamieniają układ społeczeństw w celu zapewnienia różnorodności genetycznej jak i kulturowej. Typowe były rodzinne handle synów i córek do małżeństwa.
Język Jawów, Jawaese, był trudny do interpretacji ze względu na niezwykle wysokie tempo mowy i korzystanie z zapachu, aby podkreślić dźwięk swoich słów. Aby łatwiej targować się z nimi używano Jawa Trade, języka z którego usunięto używanie zapachu. Dość łatwo uczą się go inne gatunki, przedsiębiorcy.
Większość Jawów nie nosi broni ze względu ma swój pasywny charakter. Powołują się oni jednak na miotacze jonowe i wiązki energii. Wielu osobników nosi różne narzędzia do naprawy robotów. Jawowie byli mistrzami w tworzeniu niestandardowych robotów, stworzonych z części zamiennych innych robotów. Te roboty mogły być specjalnie zaprojektowane na potrzeby klienta.
Wróć na górę