Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Mortmar Srebrzysty

Autor: Varyana

Niemała roślina, rosnąca najczęściej na kamienistym podłożu, skarpach i osuwiskach lub kamiennych ścianach wzgórz. Można ją łatwo znaleźć, szczególnie w miejscach, w których panuje klimat umiarkowany lub tropikalny. Roślina ta posiada duże kwiaty o niebieskoszarawym kolorze, oraz mnóstwo małych, mięsistych liści. W zależności od kąta padania promieni słonecznych odcień kwiatów można pomylić ze srebrnym, stąd jego nazwa. Silne korzenie, jak również pnącze wyrastające przy kwiatach, które trzymają całą roślinę, mogą powodować trudności z wyrwaniem jej, jednakże nie jest to niemożliwe.

Korzeń Mortmaru posiada właściwości lecznicze, natomiast zalecana jest ostrożność przy przygotowywaniu naparu. Zbyt wielka ilość może wywołać silne bóle brzucha, zatrucie, a w ekstremalnych przypadkach śmierć.

W odpowiednich ilościach ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Na jeden prawidłowo przygotowany napar składa się jedna średniej wielkości odnoga korzenia oraz litr wody. Po dokładnym umyciu i pokrojeniu, kawałki korzenia należy zagotować w wodzie. Napar należy wypić maksymalnie w ciągu dwóch dni od przygotowania, ponieważ później stężenie substancji robi się zbyt wysokie, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Roztarte płatki kwiatów wraz z pyłkiem używane są jako barwnik, na przykład do nanoszenia barw wojennych czy klanowych na skórę. Do barwienia tkanin potrzebne są duże ilości kwiatów, więc mało kto się na to decyduje.

Mortmar jest niezwykle łatwy w hodowli. Młode kłącze bądź liść zostawiony w wilgoci lub wodzie po paru dniach puszcza małe korzenie. Przysypane piachem zaczną się rozwijać. Najważniejsze dla rozwijającej się rośliny jest temperatura, która powinna być wysoka. Zimno i minusowe temperatury wpływają niekorzystnie na porost mortmaru, dlatego nie można hodować go wszędzie. Ceny za kwiaty oraz korzenie nie były wygórowane właśnie ze względu na jego popularność oraz łatwość upraw w odpowiednich warunkach.

Wróć na górę